Apple, 12 Ay İçerisinde Tarih Yazabilir!

Uzmanların tahmini doğru çıkarsa Apple, önümüzdeki 12 ay içerisinde, bu işi başaran ilk şirket olabilir.

Apple, 12 Ay İçerisinde Tarih Yazabilir!

Eğer analistlerin söylediği doğruysa, Apple'ın önümüzdeki 12 ay içinde 1 trilyon değerine ulaşan tek firma olma ihtimali var.

An itibariyle Apple, bir hisseyi 175 dolara satıyor ve bu da değerini yaklaşık 900 milyar dolar yapıyor. Apple'ın muazzam bir trilyonluk değere ulaşması için tek yapması gereken hisse başına 20 dolar ekleyerek 195 dolara ulaşmak. Bazı analistler bunun gayet mümkün olduğunu düşünüyor.

Drexel Hamilton'dan Brian White, Apple'ın en büyük avukatı olabilir ve hisse fiyatlarının önümüzdeki 12 ay içerisinde hisse başına 235 doları bulmasını bekliyor.

Apple'ın iPhone serileri iyi satmaya devam ediyor; üçüncü çeyrekte de iPhone 8 Plus, iPhone 8'i geçmeye başladı. iPhone X'in satışıyla ilgili veriler dördüncü çeyrek bittikten sonra yayınlanacaktır ama büyük ilgiyi düşününce, her ne kadar cihaz 1.000 dolar da olsa çok satacak olduğu açık. Yalnızca telefonlar da değil, laptop'lar, saatler ve televizyonlar ve düşünülen bir AR başlığıyla, Apple'ın değer kazanmaması için özel çaba sarf etmesi gerek gibi görünüyor.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

2020den itibaren başta Apple olmak üzere Google vb. şirketlerin değerleri için trilyon USD konuşmayı kimse yadırgamayacak. Şirketlerin değerleri Dünyanın en güçlü devletlerinin hazine değerlerini bile katlayacak ve hazine tahvilinden daha değerli işlem görüyor..görecek. Devlet Kapitalizmi budur, sert uluslararası rekabette kendi markalarını gizli yollarla sübvanse ederek zenginliğini artıracak hem de ontolojik kendi varlığını devam ettirme yoluna girdiler. Artık şirketler Devletlerden güçlü!

Apple en yakın rakibi Amazon'u geride bırakacağını tahmin etmek hiçte zor değil. Apple’ın yıllık 218 milyar dolarlık gelirinin yüzde 20,7’si net kar. Bu, ilk 10’daki hiçbir şirketin hayal bile edemeyeceği bir oran. Amazon’un 136 milyar dolarlık yıllık gelirinin ise sadece yüzde 1,7’si net kar. Bu durumda Apple 1 trilyon ile piyasada en değerli şirket unvanını alır. 160 Milyarı öyle yada bularak 1 Trilyona ulaşacaktır.

Ekonomi çevrelerini ve yatırımcıları ilgilendiren bir haber, veri olarak bilgi maksatlı elbette okunmalı! Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış! Biz Dünya ölçeğinde uluslararası piyasada söz sahibi olabilecek markalar yaratabiliyor muyuz? 1 Trilyonun içinde bizim cebimizden söğüşlenen miktar ne kadar? Bu para bizde kalsın diye biz ne yapabiliriz? Devlet, Üniversiteler, yatırımcılar ne yapmalı? G. Kore LG ve Samsung için milyarlarca ARGE yatırımı ile bunu nasıl başardı bunlara kafa yormalıyız!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir