Apple birinci parti uygulamaları "kaldırıyor"

iPhone ve iPad kullanıcılarının yıllardır kurduğu hayal, çok yakında gerçek olabilir!

Apple birinci parti uygulamaları "kaldırıyor"

Kulağa ilk başta hiç de sahici bir dert ya da sorun gibi gelmese de, iPhone ya da iPad modellerindeki birinci parti, yani Apple'ın önceden yüklediği kendi uygulamalarının "kaldırılamıyor" oluşu birçok kullanıcıyı rahatsız eden bir durum. Neyse ki birçok diğer meselenin ardından sıra buna da geldi ve Apple, bu soruna el atmaya karar verdi.

Apple'ın bütün bir uygulama evrenindeki meta veriye yerleştirilecek olan yeni bir kodla birlikte, yakın bir gelecekte istenmeyen birinci parti uygulamalar, belki tam olarak yine kaldırılamayacak fakat en azından gizlenebilecek.

Apple'ın sunduğu bu çözüm elbette hala birçok kullanıcıyı tatmin etmeyebilir. Fakat bu noktada firmanın da yapabileceği fazla bir şey yok gibi duruyor. Zira bu uygulamaların tamamen kaldırılamamasının nedeni doğrudan iOS'un inşa edilme biçimiyle ilgili. Tıpkı bir PC'de olduğu gibi iOS'ta da cihazın sorunsuz bir biçimde çalışmaya devam etmesi için bazı temel uygulama ve dosyalar tam olarak kaldırılamıyor.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çekirdekte bulunduğu için apple istesede kaldıramaz. Apple yapar fakat bata zaman alır. Android de böyle bir sürüm yok. Windows phone da da kendi uygulamaları çekirdek üzerine inşa edilmiş

@08 Nisan 2016 01:29 kernelin ne olduğunu bilmeden ne güzel uydurmalar yapmışsınız öyle

abd de microsofta explorer icin okadar baski yapti rekabet kurulu. diger browserlar yuzunden. ama apple yillardir kendi safarisini milletin gozune soktu tellerinde.

@08 Nisan 2016 07:36 Gözüne soktu dediğin safari kadar iyi çalışan bir tarayıcı olsun ios da biz de kullanalım. Bence safari tüm tarayıcılarda daha gelişmiş daha güvenli ve kullanışlı. Kullanan herkes bana hak verecektir.

@08 Nisan 2016 07:36 safari en kararlı web tarayıcısı çökme vs. hiçbir problem yaşatmayan tarayıcı

@09 Nisan 2016 10:55 kullanıcının dummy seviyesine göre değişir ben firefox kullanıyorum safariyi de aramadım açıkçası hiç

Android özentisi yine...

kaldırılıyor deniyor sonra gizlenicek deniyor..Sürekli bir zorunluluk adı altında hizmet alıyoruz.

Gizlenmesi için çalışma yapmasınlar bence boşa zaman kaybı olur. Ayrıca şu telefonun batarya kapasitesini doğru düzgün bir seviyeye getirsin önce böyle antin kuntin işlerle uğraşcağına. Telefonu yakında mazotla çalıştırıcaz artık. Donanım sağlam olsun diye malzemeden çalıp duruyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir