Apple, Google ve Microsoft, Kodak için el ele

Apple, Google ve Microsoft... Genelde birbirlerine demediklerini bırakmazlar ama şimdi bir aradalar!

Apple, Google ve Microsoft, Kodak için el ele

Patent davaları nedeniyle birbirlerinin ensesinde olan Microsoft, Google ve Apple, fotoğraf devi Kodak'ın patentleri için kol kola verebilirler.

Kodak, Ocak ayında iflasını ilan etmişti. Şirket dijital fotoğrafçılık patentlerinin değerinin bugün 2 milyar doları bulduğunu tahmin ediyor. Bloomberg'e göre Apple, Microsoft ve eski Microsoft çalışanı Nathan Myhrvold'un şirketi Intellectual Ventures, Kodak'a 500 milyon dolarlık bir teklif yapmaya hazırlanıyorlar. Google ise Asya'daki telefon üreticileriyle ve patent firması RTX ile bir araya gelerek benzer miktarda bir teklif yapma hazırlığında.

Apple ve Kodak'ın bu sene patent konusunda savaştıkları biliniyor. Şimdi ise iki kaynağa göre Apple ve Google'ın grupları, masrafları paylaşmak üzere bir araya geliyorlar. IBM Fikri Haklar başkanı Richard Ehrlickman, "Apple ve Google, Nortel'in açık artırmasından bir ders çıkardığını" söylüyor. Böylece iki şirket, patentleri satın alma maliyetlerini düşürmeyi planlıyor.

Bu arada Ehrlickman, Kodak'ın 2 milyar dolarlık tahmininin çok fazla olduğunu, zira patentlerin çoğunun dışarıya lisanslanmış olduğunu söylüyor. Ehrlickman'ın bu sözleri, bir baskı ve paketleme şirketi olarak tekrar ortaya çıkmak isteyen Kodak için çok da sevindirici olmasa gerek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İşte bu! Birdaha asla Ayrılmasınlar!

@11 Ara 2012 10:40 olayı yanlış anlamışsınız ziyaretçi kardeş. ortada ölmek üzere olan bir av var ve bizim yırtıcılar bu avı aralarında paylaşırken birbirimizi fazla yırtmayalım diye görev dağılımı yapıyorlar

Patentleri ortaklaşa aldıktan sonra bu seferde patentleri hepsi sadece kendisinde olmasını istediği için yine mahkemelik olurlar. Görürsünüz.

zamanın dev fotoğraf makinesi/fotoğraf gereçleri firması battı. acımız büyük :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir