Apple gözünü oyun konsollarına mı dikti?

Şirketlerin aldıkları patentler, bazen gizli niyetlerini de ortaya çıkartıyor. İşte Apple örneği...

  • Ümit Öncel
Apple gözünü oyun konsollarına dikti mi?
Pippin, 1995 yılında Apple'ın çıkardığı oyun konsoluydu. Bakalım iPippin gerçek olacak mı?

Apple yıllarca özel bir bilgisayar üreticisi oldu. Özellikle masa üstü yayıncılık konusunda yıllardır rakipsiz olan Macintosh, PC'lerin bir türlü dolduramadığı bu alanın tartışmasız tek hakimi. Fakat bu dar alanda oynamaktan sıkılan Apple, iPhone ve iPod gibi ürünleriyle farklı alanlara yönelmeye başladı. Apple gibi bir dev için dar bir hareket alanı sağlayan masa üstü yayıncılık uzmanlığı çerçevesini genişletmek isteyen Steve Jobs 2007 yılında firmanın adını Apple Bilgisayar'dan sadece Apple'a çevirerek, tüketici elektroniği konusunda daha iddialı hale gelmeyi planladıklarını açıklamışlardı. Apple'ın son yaptığı patent ve marka başvuruları, "Apple" ve "bilgisayar"ın ayrıldığı gibi "Mac" ve "OS X"in de artık bir arada olmayacağının sinyallerini veriyor.

Apple'ın Asya kıtasında kullanmak üzere hazırladığı son tanıtım çalışmalarında öne çıkan Mac değil, OS X oldu. OS X Leopard ve OS X iPhone şeklinde yapılan tanıtımların yanı sıra, "dünyanın en gelişmiş işletim sistemi" ve "dünyanın en gelişmiş mobil platformu" sloganlarına yer verildi. Firmanın başında Mac olmadan OS X işletim sistemine özel tanıtımlar yapması, uzmanlar tarafından içinde bir işletim sistemi kullanan her cihazda OS X'i rahatça kullanabilmek ve daha büyük bir şeyden önce Mac'siz OS X'e kullanıcıları alıştırmak amacıyla yapıldığını iddia ediyorlar. Apple'ın son patent başvurularından sonra OS X platformunda çalışacak bir oyun konsolu çıkartması hiç de sürpriz olmaz. Diğer yandan, iPhone ile oyunlara büyük önem veren Apple, eğer bu konuda bir atılım yapacaksa bile bunun yakında zaman olmayacağını söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu yazanlar umarım gerçekleşir, OS X i denemeyi çok istiyorum.

rakipsiz masa üstü bilgisayarı mı? apple mı?

orada işi gerçekten çok zor.
bu telefon yada müzik çalara benzemiyor çünkü.
sadece microsoft değil sony ve nitendo gibi devler de var.
ama şuna eminim ki yine yaptığı ürünü öyle allayıp pulayıp cilalayacak ki sanki o dünyadaki tek sahip olunması gereken şey gibi gösterecek.
ama işi daha önce dediğim gibi hiç kolay olmayacak.
konsol yapmak çok farklı bir iş.
en iyisini yapsan bile eğer oyunu yoksa hiç bir işe yaramaz.
sony bunu ii bilir.

yani yazı tamamen iddia üzerine kurulu ,apple'ın böyle bir patent aldığı bile belli değil ,sadece şirketin büyüme eğiliminde yola çıkılarak yorum yapılmış .

eğer oyun konsoluna ait bir patent varsa ne bileyim bir çizimi bir numarası falan yazılsa daha inandırıcı olurdu.

Bence Apple son 2-3 sene içerisinde bütün yeteneğini sergiledi ve mükemmel ürünlere imza attı. Artık yeni dallara açılmasının vakti geldi umarım OS X i pc lere uyumlu yaparlar, buda microsoftla apple arasındaki rekabeti arttırır kazanan dünya olur ve daha kaliteli yazılımları kullanırız. Konsol işine gelince, Apple öle bir firmaki her ürününde bir orjinallik var , ama konsol dünyasında arkadaşlarında bahsettiği gibi ürününün kalitesi yetmez. Oyun firmaları ile anlaşmalar baş rolde oynar. Sanmıyorumki teknik olarak ps3 ten daha güçlü bir ürün çıkartsınlar. Sonuç olarak bu apple ın sağı solu belli olmaz lafımızı ağzımıza tıkar. Heyecanla bekliyoruz gelişmeleri... Bu arada STEVE JOBS a acil şifalar dilerim.

MacOSX minimum 867 mhz işlemci ve 9 GB sabit disk alanına gereksinim duyuyor. Yoruma gerek var mı?

adamların girmediği sektör kalmadı....

girmese daha iyi olur düşünsenize ps2 donanımında bir cihaz 3000 TL falan
Apple'ın ürünleri çok güzel fakat pahalı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play