Apple, ilginç bir patent daha aldı

Apple, aldığı yeni patentle giyilebilir teknolojilerin seyrini değiştirmeye hazırlanıyor!

  • Ercan Uğurlu
Apple, ilginç bir patent daha aldı

Apple, ilginç patentlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şirket bilindiği gibi durmaksızın yeni fikirler için patent satın alıyor, ancak bunlardan çok azının gerçek hayata geçtiğini görüyoruz. Yeni alınan patentlerden biri de giyilebilir teknolojilerle ilgili. Tekstil ve modern materyalleri bir araya getiren Apple'ın yeni patenti, Woven Band olarak anılıyor.

Woven Band ile kumaş ve benzeri bir materyal ile kullanıcının kolunu sarmayı düşünen Apple, bu bant üzerinde ışık dalgalarını yayma tekniğini kullanmak istiyor. Böylece bu kumaş bileklik üzerinde ışık vericileri ile Facebook bildirimleri, çağrı bilgisi ve düşük batarya uyarısı gibi çeşitli verileri iletmeyi düşünen Apple, bunda ne kadar başarılı olur bilinmez. Ancak Apple'ın bu patenti direkt bu şekilde kullanmayacağı da aşikar. Muhtemelen bu teknolojiyi farklı patentli ürünleri ile kombine ederek karşımıza çıkaracak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bu teknolojinin pek yakında yaygın kullanacağını bilgisayar mühendisi olan bir arkadaştan 2011 yılında duymuştum. Bununla üretilen hazır giyim tekstil ürünlerinden birini edinen ve banka kartı ile ödeyen şahıs çok kolay takip edilebilecek, X-Rayden mi geçti, hangi AVM'ye gitti şu an nerede yeri konumu hepsi takip edilebilir olacak. Güvenlik amaçlı CIA, KGB, FBI vb. tarafından kullanılacağını tahmin etmek hiçte zor değil. Şahıs elbiseyi imha etmedikçe vericiden kurtulamaz!

""Apple bilindiği gibi durmaksızın yeni fikirler için patent satın alıyor, ancak bunlardan çok azının gerçek hayata geçtiğini görüyoruz."" Yav zaten bütün amacı otun çöpün patentini almak... Allahtan sağlık alanına girmiyor apple, yoksa nefes almanın felan patentini alır, para vermeyene hava bile aldırtmazdı... Kahrolarak yokolmasını sabırsızlıkla diliyoruz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play