Apple'ın yapması gereken 12 şey

Apple, iPhone ve iPad ile geldiği müthiş noktayı korumak için şimdi ne yapmalı? Araştırdık...

Apple'ın yapması gereken 12 şey

Apple'ın tüm dünyayı yeniden etkileyebilmesi için nasıl bir şeyle karşımıza çıkması, geriye düşmemek için ne yapması gerekiyor? Dünyanın en değerli teknoloji şirketi olmak, sayısız analistin, gazetecinin, kullanıcının ve hayranın kendi önerilerine ve eleştirilerine maruz kalmak demek, zira herkesin Apple'ı kurtaracak bir fikri var. Peki, Apple bunlar arasından hangisini yapmalı? İşte analistlerin ve uzmanların tahminleri, önerileri.

Ucuz iPhone: Tim Brugger gibi bazı analistler, Apple'ın büyümesini sürdürebilmesi için 200-300 dolar fiyat aralığında bir iPhone üretmesi gerektiğini söylüyorlar. Dünyanın değerli teknoloji şirketinin büyümeye ne kadar önem verdiği tartışmalı bir konu, ancak yine de akıllı cep piyasasının doyma noktasına geldiğini düşündüğümüzde Apple'ın gelişmekte olan ülkelere yönelik bir telefon üretmesi mantıklı olabilir.

Çok büyük bir iPhone'a da ihtiyaç var: Barclays analisti Ben Reitzes, Apple'ın bir "phablet"e ihtiyacı olduğunu düşünen analistler arasında. Şirketin bu fikri gerçeğe dönüştürüp dönüştürmeyeceğini tahmin etmek zor, ancak şu sıralar büyük telefonların sevildiğinden şüphe yok.

Reklamları tekrar düşünmeli: Think Different reklamlarının arkasındaki isim Ken Segall, Samsung'un reklam savaşını kazandığını söylüyor. Segall'ın Apple için bazı önerileri var ancak onları henüz paylaşmıyor.

Apple Arama işine girmeli

Arama işine girmeli: Bryan Chaffin, Danny Sullivan gibi analistler, Apple'ın Google gibi bir arama hizmeti sunması gerektiğini düşünüyorlar. Ancak bu iş, Apple'a biraz maliyetli olabilir.

Orchestra'yı satın alsın: iOS'daki sevilen e-posta uygulaması Sparrow'u Google satın almıştı. The Motley Fool'dan Evan Niu'ya göre ise Apple'ın Gmail için yazılan Mailbox uygulamasını, yani geliştiricisi Orcestra'yı satın alması gerekiyor.

Depresyon anlayışını bir kenara atmalı: Fon yöneticisi David Einhorn'a göre Apple, Steve Jobs'un başarısıyla beraber para depolayan bir "depresyon" anlayışına sahip oldu. Einhorn'a göre giderek cimrileşen Apple'ın bu huyundan kurtulması gerekiyor.

İyi bir iWatch yapmalı: Tech Digest'tan Ashley Norris'e göre Apple, akıllı saatinin satmasını istiyorsa onu çok iyi bir saat haline getirmeli, rakiplerin sunduğu işlevleri sunarken yenilikler de getirmeli.

TV işine girmeli: MIT Technology Review'dan Robert D. Hof'a göre Apple'ın büyümesini sürdürebilmesi için "çok büyük" bir şeye ihtiyacı var ve bu, televizyon işi olabilir.

Tim Cook'u göndermeli: Yahoo Finance'dan Jeff Macke, Cook CEO'luk görevini üstlendiğinden bu yana Apple'ın Wall Street tahminlerini tutturamadığını, dünyayı şaşırtacak ürünler ortaya çıkarmadığını söylüyor. Macke'e göre Apple'ın Cook'u yolcu etmesinin zamanı gelmiş bulunuyor.

Yenilikçi yapısına tekrar kavuşmalı: eWeek'ten Wayne Rash'a göre Apple artık yenilikçi ürünler ortaya çıkaramıyor ve Microsoft, bu konuda Apple'ı geçmiş durumda. Rash, iPhone 5, iPad 4 ve Macbook Air 2012 ile ürünlerini yenilediğini, ancak büyük bir yenilik sunmadığını düşünüyor.

Doruk noktasına geldiğini kabul etmeli: ACG Research'ten David Dines'a göre "Apple uzun dönemli doruk noktasına ulaştı ve bu başarıyı tekrar elde etmeyecek." iPhone 5'in yeni konektörünü ve Bluetooth bağlantısını eleştiren Dines, şirketin ya vizyonerini değiştirmesinin ya da farklı bir iş modeline geçmesinin gerektiğini söylüyor.

Standartları belirlemeye devam etmeli: Steve Wozniak'ın geçtiğimiz günlerde Bloomberg'e yaptığı açıklamalar, "Apple ölüyor" şeklinde tercüme edilmişti. Ancak Wozniak'ın asıl dediği şuydu: "Apple, yeni cihazlarla standart belirlemekte gerçekten de iyi. Apple, bu anlamda hala üstünlüğünü koruyor."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Arama ekibine uzmanları microsoft ve google zaten aldı.Piyasada pek yok.Şu an Apple'ın yapması gereken batırdığı haritalar için ekip kurup onu geliştirmeli.Zaten Bulut teknolojisine kimse fazla önem vermiyor.iCloud demekle olmuyor ya da Skydrive gelştirmekle ya da e-mail kotasını artırmakla.

4S ile 5 arasında 7 fark sayarmısınız??? yenilik yok denecek kadar az apple şuan sadece stabilte yüzünden ayakta yoksa herkes Galaxy S3 geçerdi(geçiyorda) Google şuan stabilite üzerinde çalışıyor bu halolursa apple ya tümmen bir değişime gidecek yada batmadan önce şirketi kapatcak ama daha iddalı lafım ise herşeyi Galaxy S4 belli edecek

@06 Mar 2013 13:35 browsermark 2.0 testi sonucu S3 1732 iPhone 4S ( 5 değil) 2040. Yani S3 performansta 4S'in bile gerisinde.

iphone da koruyamadığı gibi ipad'de de koruyamayacak apple pozisyonunu. fiyat avantajı, kabul edilebilir kalite android in en güçlü yanları. ayrıca apple teknolojik üstünlüğü de kaybetti. önceleri ios un özellikleri ile öndeydi onu kaybetti. bir süre marketteki uygulama sayısı ile öndeydi şimdi onuda kaybetti. kullanışlılıkda da kaybetti. geriye bir tek aksesuar desteği kaldı apple'ın. ki bu alanda apple'ın bir icadı yok pazar payının getirdiği bir extra yani doğal olarak kaybolacaktır.

Bence Cook ceo olmamalı yeni sürümde birçok yenilik ve değişiklikler olmalı bunları yaparlarsa Apple daha çok sevilir

android li bir sürüm çıkarsın :)

s4 felan diyorlar 5 inch bir şey telefon olamaz arkadaşım o boyutta bir şeye telefon denemez taşınabilir akıllı cihaz hiç denemez ben çevremde görüyorum ellerinde taşıyorlar. iphone bambaşka bir şey her şeyi kaliteli android cihazlar gibi veya windows 8 cihazlar gibi değil çok aşırı güzel onlara göre sırt çantası almak lazım o bahsi geçen s3-s4lere malzeme kalitesi de yok androidde

bu bozuk Android i bir an önce adam gibi doğru düzgün çalışır hale getirmezlerse , Apple daha çok gider

hem apple hem de android kullanıcısıyım. gayet objektif bir şekilde şunları söyleyebilirim: apple'da oyunun kurallarını değil, oyunun kendisini değiştirebilecek potansiyel mevcut. zamanında iyi bir liderin önderliğinde cesur kararlar ile neler başarabileceğini hepimiz gördük. ama Tim Cook sonrası apple bu adımları atamıyor. yerinde saymayı da geçtim, geriliyor günden güne. kimse çıkıp da gidilecek yol kalmadı, apple her şeyi başardı falan demesin. gelişme asla durmaz, durmayacak. apple'ın acilen steve jobs gibi ileri görüşlü, cesur ve akıllı bir lidere ihtiyacı var. tim cook ile bu iş yürümeyecek, bu çok bariz.

@06 Mar 2013 17:08 piyasanın bilirkişisi konuştu beyler :))

@06 Mar 2013 17:08 arkadasım köy muhtarı secer gıbı yorum yapma

Çıtayı yükseltecek ciddi bir yenilik gerekli.

apple = steve jobs

Zil takıp oynayacak.;)

5 inch telefon mu olur ya tabak gibi sen o telefonu cebine koyacaksın sonuçta ayrıca büyük ekranlı telefonları piyasaya ilk süren kim samsung hatta bir ara samsung un 7inch lik tablet-telefonu vardı peki niye samsung büyük ekran stratejisini başlattı ? bunun altında çook büyük bir neden çünkü : samsung androidin iphonelar gibi hızlı çalışmasını istiyordu fakat android donanıma açtı ve samsung apple yetişmek için donanımı yüksek olan telefonlar yapma kararı aldı .. fakat bunu 3.5 inch veya 4 inch e sığdıramayınca insanlarda büyük ekran psikolojisini başlattı yani 5 inch bir ekran telefonda çok gereksiz tabi birde samsung dandikliğiyle birleşince

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir