Apple, iOS'u geliştiricilere açtı!

Apple, WWDC 2016'da kullanıma sundukları kadar, kullanıma "açtıklarıyla" da ses getirdi!

  • Cenk Atlı
Apple, iOS'u geliştiricilere açtı!

Apple'ın WWDC 2016 etkinliğinde kullanıma sunulan yenilikler kadar kullanıma "açılan" şeyler de büyük bir yankı yarattı. Zira iOS 10, watchOS 3, macOS Sierra ve diğer yazılım geliştirmelerinin yanında belki asıl büyük haber Apple'ın iOS sistemini geliştiricilere açmasıydı.

Maps, Phone, iMessage ve hatta Siri'yi bile geliştiricilere açan Cupertinolu firma böylece geliştiricilerin söz konusu uygulamaların etki alanını daha da genişleten araçlar hazırlamasının önünü açmak istiyor.

Konuyla ilgili sahnede açıklama yapan Craig Federighi şu ifadeleri kullandı: "iOS 10 kullanıcılarımız için harika bir platform, ve o aynı zamanda geliştiricilerimiz için de devasa bir ortam... Bildirimler, telefon, Maps, Messages, iOS'un bütün önemli unsurları artık geliştiricilere açık."

Teknoloji devi, attığı bu önemli adımla Apple'ı çok daha açık bir platform haline getirmek istediğini göstermiş oldu. Böylece iOS'un yakın bir zamanda tıpkı Google'ın Android'i gibi geliştiriciler tarafından çok daha zenginleştirilen bir platform olacağını söylemek mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Windows Phone konumuna dusmemek icin cabalamak lazim tabii. Urun ne kadar iyi olursa olsun WP ya da Tizen gibi destek bulamaz ise hic bir onemi kalmiyor.

@M3ric böyle bir şey olması mümkün mü şu dakikada? Yani dünyanın en fazla gelişmiş yazılım ortamı telefon alanında. Yani bir şey yazmışsın ama yazmış olmak için. Windows 10 bu arada ne duruma düştü? Bir anda bütün geliştiriciler Windows platformundan desteklerini çekip bir daha bu platforma yazılım geliştirmiyoruz mu dediler? Tizen zaten ölü doğan bir işletim sistemiydi. Android olduğu ortamda Don Kişotluk'tu başka bir şey değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost