Apple, iPadOS 18'i resmi olarak tanıttı: Yenilikler neler?

Apple, iOS 18 ile birlikte iPadOS 18'i de resmi olarak tanıttı. İşte iPadOS ile birlikte gelen yenilikler...

Apple, iPadOS 18'i resmi olarak tanıttı: Yenilikler neler?

Bugün Apple, oldukça yoğun geçen bir WWDC açılış konuşması sırasında iOS 18'in ardından iPadOS 18’i de resmi olarak tanıttı. iPad yazılımının sıradaki büyük versiyonu olacak olan bu işletim sistemi sürümü, bugünden itibaren geliştiriciler için beta sürümünde sunulacak ve bu güz mevsiminde tüm kullanıcılar için hazır olacak.

Bu yılın ilerleyen dönemlerinde iPadOS 18 ile beraber iPad’ler kişiselleştirilebilen ana ekran, Kontrol Merkezi ve benzeri kişiselleştirme özellikleri, sekme çubukları ve uygulama içi animasyonlar gibi uygulama geliştirmeleri, Apple Pencil için el yazısı güncellemeleri, M4 iPad Pro için ideal olan çok sayıda AI özelliği ve belki de en önemlisi, uzun zamandır beklenen Hesap Makinesi uygulaması gibi yeni yetenekler kazanacak. Ayrıca iPad, yeni özelleştirme özelliklerinin çoğunu kazanmak için iOS 18’i beklemek zorunda kalmıyor.

  • iPadOS 18’de Ana ekran simgelerinizi ve düzeninizi her zamankinden çok daha fazla esneklik ve araçla özelleştirmek ve iPadOS’in önceki sürümlerindeki standart ızgara kurallarına uymadan uygulamaları ekranın herhangi bir yerine yerleştirmek mümkün olacak.
  • Kontrol Merkezi de her zamankinden daha fazla yapılandırma sunuyor. Artık birden fazla sayfa içerik sunan Kontrol Merkezi, ilk kez üçüncü taraf kontrollerini etkinleştirecek ve hangi kontrollerin mevcut olduğunu ve boyutlarını doğrudan Kontrol Merkezi'nin kendisinden ayarlayabileceksiniz.
  • Çeşitli uygulamaların üst kısmında yer alan yeni sekme çubuğu gibi özelliklerle Apple, iPadOS 18’in iPad uygulamalarının çalışma biçiminde çeşitli iyileştirmeler içereceğini vurguladı. Ayrıca uygulamalardaki çeşitli öğelere animasyonlar eklendi.
  • Bunların yanı sıra iPadOS 18, iOS 18 ile iPhone’a gelen AI özelliklerinden de faydalanıyor. Fotoğraf oluşturma, Genmoji, akıllı bildirim özetleri, yeniden doğan Siri ve daha fazlası gibi özelliklerin tamamı, iPadOS 18 piyasaya sürüldüğünde uyumlu iPad'lerde mevcut olacak.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir