Apple'ın önemli kalesi sallanıyor!

Apple, her yıl büyük gelir elde ettiği önemli bir alanda büyük bir düşüş yaşıyor!

Apple'ın önemli kalesi sallanıyor!
Beats Music ile yepyeni bir başlangıç yaşanabilir

2000'li yılların başından beri büyük bir sorun halini alan dijital müzik sektörü, iTunes'un devreye girmesi ile zaman içerisinde daha "yasal" bir hale gelerek, hem sanatçıyı, hem de dağıtıcı firmaları bir noktaya kadar sevindirmeyi başarmıştı.

Fakat yeni haberlere göre, iTunes'un 2014 içerisinde tüm dünyada yaptığı dijital müzik satışı, yüzde 13 ila 14 arasında düşüş yaşamış bulunuyor. Özellikle gelişmekte olduğu düşünülen sektörün, ne kadar kırılgan olduğunun altını çizen yetkililer, bir önlem alınması gerektiğini vurguluyorlar... Geçen yıla göre daha az bir düşüş yaşanmış olsa da Uluslar Arası Fonogram Endüstrisi Ferarasyonu 2013 yılındaki toplam dijital müzik gelirinin yüzde 2.1 oranında gerilediğini belirtiyor. Yine de reklamlı ve aylık ödemeye tabi olan servisler, açılan farkın kapanmasını sağlamayı başarmış gibi gözüküyor.

Diğer yandan genel olarak indirmelerde yaşanan düşüş, Apple'ın neden aylık 10 dolarlık ödeme sistemi ile çalışan Beats Music ve de kulaklık yapımcısı Beats Electronics'i 3 milyar dolara satın aldığını da açıklıyor. Önümüzdeki yıl Beats Music'i, iTunes'un bir parçası olarak piyasaya çıkaracağı iddia edilen Apple, aynı zamanda tüm müzik dünyasını ele geçirmiş durumda.

Yine de unutmamak lazım ki 2000'li yılların başına göre, Amerika'daki genel müzik albüm satışları yüzde 50 oranında düşmüş bulunuyor. Genel hedefse tıpkı Spotify gibi reklamlı ya da reklamsız versiyonları olan bir müzik platformu yaratmak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Parayla muzik mi dinlenir

niye sallansın ki ? adamların davalar için hibe ettikleri para sony'i 5 kere satın alıyor. Ülke olarak gelişmeye bakalım ki onların sallanması değil bizim sallamamız önemli olsun.

bir sürü ücretsiz servis var HQ sunuyor itunes mi kaldı?

16:17 çok doğru demiş

Nerden biliyorsun Davalarda Hibe Ettikleri Para Sony'i 5kere Satin Aliyor?Hesap Kitap Arastirma Uzmanimisin?Global Piyasada Telefon Pazarini Kaybettigin Zaman,Nokiadan Farkin Kalmaz.Sony Sadece Telefondan ibaretmidir?

itunes pratik ve estetik geliyor bana ben kullaniyorum sahsen. ama pahali buluyorum ucuzlatilsa parcalar cok daha alici bulacaktir. 1.29 a parca alinmamali 0.50 ye cekin rakamlari satislar daha duzgun olacaktir 0.89 da cok bence.

Mix radyoya geçtim...itunes dan daha kullanışlı ve insancıl geldi bana. Gayet güzel.

Sanatçı albümden kazanamaz, reklamdan ve konserden kazanır, soksunlar kafalarına, o yüzden indirsinler fiyatları da insanlar yasal olarak dinlesin.

Bizim gibi korsan bulma ustasi bir millete o fiyata muzik dinlemek fazla ya muziklerin ve albumlerin fiyatlari cok duser bu sayede bi sekilde orjinal muzik alinir yoksa dunyada kimse kalmamistir orjinal muzik alacak adam spotify uyeligi aliyor ne var ne yok dinliyor ya da bizim gibi internetten yotube dan indirip telefona atiyorki bizim gibi gelir payi dusuk ulkelerde pek kimse orjinal muzik dinlemez

Artik kimse album satislarindan para kazanmiyor klipte aldiklari reklamlardan konserdeki bilet satisi ve sponsorlardan ayrica ciktiklari tv programlarindan ya da oynadiklari reklamlardan filmler filan para kazaniyor sarkilar ise insanlarin sadece taninmasini dinlenmesini ve populer kalmasini sagliyor yoksa cidden artik kimsenin albume sarkiya para verdigi verecegi yok yani

Parayla müzik mi dinlenir alın android beleşe internetten dinleyin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir