Apple müzik severlere kokteyl hazırlıyor

MP3 korkulduğu gibi müziği öldürmedi ama Apple'ın yeni formatı MP3'ü öldürebilir...

Apple müzik severlere kokteyl hazırlıyor
Apple'ın kokteyli MP3'ü öldürebilecek mi?

Müzik özellikle MP3 formatına taşındıktan sonra, endüstride büyük bir korku başlamıştı. Dijital formatların ve internetin müzik piyasasına onarılamaz zararlar vereceği endişesi baş göstermişti. Fakat korkulan olmadı. Yeniliklere açık olan firmalar dijital müziği sürekli desteklediler ve ileri gitmesine yardımcı oldular. Bu firmalardan biri de Apple.

Apple yeni müzik formatı Cocktail ile müziği değil ama MP3'ü tarihe gömmeye hazırlanıyor. Apple'ın yeni dijital müzik formatı Cocktail, sadece ses dosyaları için yeni bir sıkıştırma formatı değil. Müzik dosyasının yanı sıra albüm kapağı, fotoğraflar, şarkı sözleri ve hatta videoları bir arada taşımayı hedefliyor. Apple, MP3 veya CD yerine Cocktail'i tercih eden müzik severlerin daha fazla içeriğe kolaylıkla ulaşmasını istiyor. Henüz hangi cihazların bu yeni formatı destekleyeceği kesin değil ama iPod ve iPhone'un destekleyeceği kesin.

Bu gelişmiş müzik formatının, internet üzerinden satılan parçaların fiyatını biraz daha arttıracağını bu sayede gelirlerin artacağı, fakat müzik severlerin Cocktail'in gelişmiş özellikleri sayesinde bundan rahatsız olmayacağı düşünülüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

fiyatı artarsa tercih edilmez. şu an zaten 1.29 dolara satılyo şarkılar

Herhalde formatı ".cock" falan olmaz değil mi? Herneyse bakalım nasıl oalcak. Bence mp3 zaten ölecek, ama yerine cocktail değil FLAC gibi bir format geçebilir. Zaten internet herkesin evinde 10 Mbit gibi hızlara ulaşırsa (ttnet sağolsun pek mümkün görünmüyor yakın gelecekte) herkes FLAC formatında kayıpsız müzik parçaları indirmeye çalışır... Ama burada Apple' dan söz ediyoruz, belki bu formatta dijital medyada bir devrim olabilir...

apple beleşe günahını vermez, pek ümitlenmeyin, hatta belki bu format apple ürünü olmayan cihazlarda belki çalışmaz bile, apple böyle bir şey yaparsa gene şaşırmam.

bu formatın acık kaynak kode lusu cıkar herkez ondan dinler kolayı var herzaman
birde artık arabada gelen orjinal radyo teyp te bile usb vemp3 geliyor nasıl ölcek mp3 tam anlamadım daha arac teyp lerinde yeniyeni standartlaşıyor yerli üretimde demek istiyorum

albüm kapağı , şarkı sözü gibi özellikler zaten mp3 te var...

MP3 ölmez, ayrıca şarkısözü,resim,albüm fotosuna ne gerek var...
Mpeg3 en yaygın format ve apple'ın bunu değiştirmesi yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor...

detay verilmemiş.
sayılan özellikler zate mp3 formatında mevcut.

Apple para kazanmak için insanlara her türlü şeyi söylüyor ama karşılığı çıkmıyor. Boş bir iddaa. (MP3'ü tarihe gömmek) Ayrıca ben müzik dinlerim. Sözleri ve albüm kapağını görmeme gerek yok. Bilgisayarımda hepsi var zaten.

Haberin pek bir aslı yok bence. Olabilecek tek şey Cocktail´in Mp3, Albüm kapağı, Şarkı sözleri gibi ekstra özelliklerle birlikte gelebilecek bir paket olarak düşünebiliriz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir