Apple, tüm interneti istiyor!

Teknoloji devi Apple gözünü daha büyük hedeflere dikti: Bütün interneti satın almak!

Apple, tüm interneti istiyor!

Apple hakkında yeni bir analiz, çok ilginç bir sonucu ortaya koyuyor. Sadece bilgisayar, telefon veya tablet üretmekle sınırlı kalmak istemeyen Apple online içerik sağlama konusunda da uzun zamandır önemli çalışmalar yapıyor. iTunes sayesinde önce müzik, ardından da film, uygulama ve e-kitap satmaya başlayan şirket, ayrıca online TV yayıncılığı konusunda da son derece hevesli.

Ancak tüm bu içerik hizmetleri için Apple'ın önünde büyük bir engel var: Bant genişliği. Apple'ın hizmetleri giderek daha fazla bant genişliği gerektiriyor ve Apple bu ihtiyacını karşılamak için büyük internet sağlayıcılardan sürekli daha fazla bant genişliği satın alıyor.

Uluslararası internet hizmetleri veren bir kuruluş olan International Internet Exchange'in strateji şefi Bill Norton'un verdiği bilgiye göre Apple'ın şu anda satın almış olduğu internet servisleri sayesinde, saniyede yüzlerce gigabit veriyi transfer etmesi mümkün hale geldi. Ancak şirketin büyüme hızı ve Apple TV gibi yeni içerik servisleri bu hızla devam ederse, yakında çok daha fazlasına ihtiyaç duyacak. 

2005-2010 arasında, interneti en fazla meşgul eden veri trafiğinin YouTube'dan kaynaklandığı hesaplanıyordu ancak şimdi işler değişmiş gibi görünüyor. Apple'ın yükselen ihtiyaçları yakında bütün internet alt yapısını zorlar hale gelecek. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ohaa epıl ohaa :)

saniyede yüzlerce gigabit Apple servisleri için az gibi sanki. Bence daha fazladır bant genişliği.

Apple'ın iOS'a flash player'ı sokmama sebebi de asıl buydu zaten. Apple'ın amacı sadece size güzel bir cihaz satmak değil. Ayağınızdaki şeyinize kadar herşeyi almak.

@09 Şub 2014 20:30 Şey. Bahsettiğin şeylerin birbiriyle alakası ne? Artık çoğu Android cihazda da flash yok. Zaten telefonlar için fazla hantal bir yazılım. Siteler açık kodlu html5 kullanıyorlar telefonlar için ve bunun için Apple'a para ödemiyorlar?

Milyarlarca dolar sermaye ile girişilmeyecek iş yok sanırım.

daha fazla içerik demek daha fazla radyasyon demektir. her zaman iyi yönünden bakmayın.

Bizim eve de çeksen söyle 50 megabit onlarca gigabitin yanında bir şey değil :)

Babayı alır

"Os x Mavericks" ilk yayınlandığı gün 11 milyon kişi indirmişti ve 20 mbps internetime rağmen 6 saatte anca indirme bitmişti. Apple'ın bant genişliğini arttırması iyi oldu. Microsoft'un da arttırması gerek. Lumia'ma amberi kurduğum gün adete 15 kb/sn ile indirdim.

can sıkıcı ios ile fazla bile yol kat etti zaten. Birde interneti alacakmış. Saçma ve reklam kokan haraketler bunlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir