Apple'ın artırılmış gerçeklik gözlüğü yine başka bahara kaldı

Bloomberg'in haberine göre, geliştirmede yaşanan teknik zorluklar nedeniyle Apple'ın artırılmış gerçeklik gözlüğü süresiz olarak askıya alındı.

Apple’ın 2022 planı suya düştü

Bloomberg'in bildirdiğine göre Apple, bu yıl bir karma gerçeklik başlığını piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak teknik zorluklar nedeniyle daha uygun maliyetli olması planlanan artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğünün geliştirilmesi süresiz olarak ertelenmiş durumda.

Apple'ın AR gözlüğünün, hem artırılmış gerçeklik hem de sanal gerçeklik unsurlarını bir araya getiren karma gerçeklik başlığının piyasaya sürülmesinden sonra tanıtılması bekleniyordu. Ancak Bloomberg'in konuya yakın olduğunu söylediği kişilere dayandırdığı haberine göre şirket, karma gerçeklik başlığının bu yıl piyasaya sürülmesinin ardından bir de AR gözlük tanıtmayacak. Bu cihaz için planlanan tarih 2024 ya da 2025'in başları olacak. Yani bu yıl şirketin en az bir başlığı piyasaya sürmesi bekleniyor, ancak diğer geliştirmeler şimdilik askıya alınmış gibi görünüyor.

iPhone üreticisi yıllardır AR hedeflerini gizlemiyor. Apple CEO'su Tim Cook, şirketin AR alanında büyük bir geleceğe hazırlandığını belirterek, bunun potansiyel olarak iPhone kadar önemli bir teknoloji olduğunu söylüyor ve geliştiricilerine bir dizi AR aracı sunuyor.

Apple yıllardır cihazlarına artırılmış gerçekliği entegre ediyor. AR/VR gözlüğünün hedef çıkış tarihi kaymaya devam etse de şirketin 2023'te çok konuşulan bir karma gerçeklik başlığını piyasaya sürmesi kesin gibi görünüyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, bu ay içinde bir duyuru etkinliği beklerken, Bloomberg'den Mark Gurman, şirketin cihazı Haziran ayındaki yıllık Geliştiriciler Konferansı öncesinde, ilkbaharda tanıtmayı hedeflediğini iddia ediyor.

2023, PlayStation VR 2 ve Meta Quest 3 de dahil olmak üzere 2022'de beklediğimiz sanal gerçeklik başlıklarıyla dolu bir yıl olacak gibi görünüyor. Apple, karma gerçeklik geleceğinin neler getirebileceğine dair ipucu veren birçok AR hamlesini zaten ortaya koydu ve yıllardır kendi iPhone ve iPad'lerinde AR konusunda aktif bir tutum benimsiyor. Bakalım Apple ortaya nasıl bir cihaz çıkaracak ve ne zaman tanıtacak. Bekleyip göreceğiz...