Apple'ın son çeyrek sonuçları açıklandı!

Apple'ın yayınladığı resmi rakamlar, iPhone için hiç de iyi şeyler söylemiyor!

  • Ercan Uğurlu
Apple'ın son çeyrek sonuçları açıklandı!

Apple'ın yayınladığı son çeyrek raporu, şirket için önemli bir ilki işaret ediyor. Ancak bu ilk, düşündüğünüz gibi olumlu bir ilk değil.

Şirket, son çeyrek için 50.6 milyar dolar gelir açıklamış durumda. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam, 58 milyar dolardı. Başka bir deyişle, yüzde 13'lük önemli bir düşüş söz konusu. Net kazançta da, yüzde 23'lük düşüş göze çarpıyor.

Başta bahsettiğimiz ilk ise, Apple'ın ilk kez iPhone satışlarında düşüş yaşamış olması. Şirket geçen yılın aynı döneminde 61.2 milyon adet iPhone satmışken, bu rakam son çeyrekte 51.2 milyona düşmüş durumda. Bu rakamlar, iPhone satışlarının yüzde 16 düşüş yaşadığını gösteriyor.

10.3 milyon adet satılan iPad'lerde de yüzde 19'luk bir düşüş söz konusu. Aynı şekilde, Mac satışları da yüzde 12 oranında düşmüş durumda.

Bu düşüş, aslında pek çok uzman için sürpriz değil. Analistlerin yakın geçmişte hazırladığı raporlara göre, ilk çeyreğin 51 milyon ünite iPhone satışıyla kapanacağı ön görülüyordu. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

pahalı satmanın sonucu

@27 Nisan 2016 10:50 diğer markaların amiral gemileriyle fiyat farkını söyler misiniz? iphonedan daha pahalı olanlar bile var. pahalı satmanın sonucu değil android fanboyların dört işlem yapamamasının sonucu olarak düşüş olabilir.

@27 Nisan 2016 15:00 Senin gibi apple fanboyları bırak dört işlem yapmayı bi cihazın üzerinde o ısırılmış elma logosunu görünce cebinde kaç para olduğuna bakmaksızın daha ne özelliği varmış ne işe yarıyor bu alet diye bakmadan o cihazı alırsa apple kazanır tabi milyar dolarlar. Ancak artık o eski fanboy kitlesini kaybediyor. Apple için son yaklaşıyor.

o kadar pahalı satarsa düşer tabii, inşallah biraz daha düşer satışları da fiyat indirmeye giderler.

Daha çok düşecek hele bir Note 6 çıksın da

@27 Nisan 2016 11:16 note 5ten farkı mı var? haa tabi büyük ihtimal ekranı büyümüş ve işlemcisi yenilenmiştir. hemen koşun note 6 alın note 5'in 1 yıllık işlemcisi kullanılır mı hiç?!!

Konu sadece fiyat politikasında değil. Android özellikle lolipop ile yakaladığı çıkışı marshmellow ile perçinledi. Bunun etkisi daha yüksek bence.

Dussun ederi en fazla 2000 tl olacak telefon apple logosunu uzerine koyduktan sonra 3500 tl oluyor

yahu doydu piyasa,gırtlağa kadar akıllı telefon olmuş. pahalılığı bir yandan , fanları boyboyları,kovboyları da usanmış yetiştiremiyorlar.

Pahalı ucuz satmayla alakası yok. Teknolojiyi çok hızlı tükettiğimizden artık doyma noktasına geldi herkes.

Hiçbir yenilik getirmeyen üstelik bu zamana kadar ki yaptığımız en ince telefon diyen markanın sonucu. Diğer rakipleri tanımazsan olacağı bu nokia gibi olacak sonun üzgünüm. Galaxyler ortalığı salladı Huawei nin Çin pazarında büyümesi de etkiledi. Samsung her zaman en üst teknolojiyi sundu ama artık tasarım olarak ta kendini aştı. Tekelleştiremeyeceksiniz bu piyasayı. Pahalı sattığı için bu durumda değil. Ürün ürün olmaktan çıktığı ve egolu oldukları için bitti.

Aksak rekabet piyasasının marjinal kar maksimizasyonu günleri bitti. İktisat için rutin bir durum :)

İphone'nun ios dışında note serisinden ve S serisinden ne fazlası var. İos yüksek fiyatın nedeni olmamalı. İos, Android in artılarıyla, eksileriyle sadece bir alternatifi.

Almıyoruz değil alamıyoruz. Zenginlerin daha da zenginleştiği fakirlerin daha da fakirleştiği bir dünya da yaşıyoruz. Şahsen iphone 6 kullanırken iphone 6s almak benim için lüks olduğu için almadım iphone 7 çıkınca bu rakamlar yeniden yükselecektir

Pahalı satmanın sonucu diyen arkadaşlar : Anlamıyorsunuz değil mi :)

1000 tl civarı 8 çekirdekli süper android telefonlar var çünkü :)

burdakilerin hiçbir idrak edemıyor türkiyede vergilerden dolayı böyle allah akıl fikir versin

@27 Nisan 2016 19:33 vergiler sadece apple da mı var.

vergi artışında dolar artışında bütün markalar kar marjlarını düşürüp fiyatları normal seviyede tutmaya çalışırken apple hiç taviz vermemişti bu konuda. 2500 liraya aldığım macbook pro ya 4400 fiyat çekiyorlar 2012 model cihaza. o zamanlar insan gibi dile getirdik sonuç şaşırtıcı değil. bakın pahalı satıyor demiyorum geçen yıllarda olan ekonomik durumlar için firma hamlelerini kıyasladım sadece

İnsanın elindeki apple cihaz her işlemi yapmasına yetiyorsa, yenisi çıkınca da kendini almak zorunda hissetmiyordur :). Satamamasıyla ilgili bir durumdan ziyade 4 ile yaptığını 5, 6 ile de yapıyorsan herkes bizler gibi son çıkan cihazı alayım delisi olmadığından dünya genelinde düşüş olması normal. Androidin gelişmesi veya ücretlerle ile iligli bir durum değil.

o zaman sadece türkiye alıyor :D nasıl alınmıyor yahu forumlarda her gün biri iphone alıyor.

iphone para veren salakolar oldukça. iphone batmaz. bir gün herkez androide geçecek

pahalı diye düştü demezlermi bide..s7 edge çıktı 6sten pahalı..6s tasarım olaak farklı olmadığından düştü satışlar..7 de belli olacaktır zaten bu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost