Ariane 6 roketi ilk kez fırlatıldı, Avrupa derin bir nefes aldı

Avrupa Uzay Ajansı, kendisine uzaya bağımsız olarak erişme gücünü yeniden kazandıracak Ariane 6'nın ilk uçuşunu kutluyor. Ama fırlatmanın tamamen sorunsuz geçmediği de bir gerçek.

Ariane 6 roketi ilk kez fırlatıldı, Avrupa derin bir nefes aldı

Avrupa'nın geçtiğimiz yaz kullanımdan kaldırılan Ariane 5 roketinin yerini alacak olan ve heyecanla beklenen Ariane 6 roketi, geçtiğimiz gece Fransız Guyana’sındaki uzay üssünde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Fırlatma başarılı olsa da, ne yazık ki mükemmel olmadı. Ariane 6, programın yıllarca gerisinde ve Ariane 5’in son uçuşundan tam bir yıl sonra ilk kez fırlatıldı. Fırlatma, Avrupa'nın uzaya bağımsız erişimini yeniden sağlamasından dolayı Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve tüm Avrupa uzay uçuşu endüstrisi için son derece önemliydi.

Ariane 5’in yanı sıra, teknik sorunlar yaşayan ve uzun süre yerde kalması gereken daha küçük roket fırlatıcı Vega-C de hizmet dışı bırakılmıştı. Ariane 6’nın ilk görevi ve Vega-C’nin Kasım ayı için planlanan uçuşa dönüş görevi, ESA’yı en azından şimdilik bağımsız kılabilecek.

Ariane 6, takılabilir iki (A62) veya dört (A64) ilave katı roket iticisini taşımak üzere tasarlanmış iki aşamalı bir roket. 63 metre uzunluğundaki uzay aracı, ilk uçuşunu yaptığı daha az güçlü A62 modeliyle alçak Dünya yörüngesine (LEO) on metrik ton yük taşıyabiliyor.

Ariane 6’da, bir miktar yapay ağırlığın yanı sıra, yalnızca iki santimetre boyutuyla uzaydaki en küçük UV teleskobuna da ev sahipliği yapan küçük gama ışını patlamaları gözlemevi GRBBeta (2U CubeSat) da dahil olmak üzere birçok sabit deney cihazı ve küçük uydu bulunuyordu.

Bu araçların çoğu, fırlatmadan bir saatten biraz uzun bir süre sonra serbest bırakıldı ve bu noktada görev başarılı sayıldı. Ancak, Yardımcı Tahrik Birimi (APU) olarak adlandırılan birimin çalıştırılması ve üst kademe Vinci motorunun yeniden çalıştırılmasıyla ilgili teknoloji demosu başarısız oldu. Sonuç olarak, üst aşama amaçlanan yörüngeyi kaçırdı ve planlanan yörüngeden çıkış yakımı iptal edildi. Ayrıca, taşınan yükte yer alan son parçalar (iki yeniden giriş kapsülü), arızanın neden olduğu uzay enkazını en aza indirmek için uzay aracından bırakılmadı.

Roketin ana yüklenicisi olan ArianeGroup, uçuş sonrası düzenlenen basın toplantısında sorunun kaynağının henüz bilinmediğini, bu konuda analiz ve inceleme yapılacağını belirtti. Neyse ki bu yaşanan sorunlar, yaklaşan uçuş planlarını etkilemeyecek.

ESA ve ArianeGroup, yaşanan sorunun, üst aşamanın davranışını ve mikro yerçekimi ortamında yeniden alevlenme yeteneğini test ederken demo aşamasında meydana geldiğini açıkladı. Ancak bu aşama bu göreve özel olduğundan dolayı uçuş profilinin bir parçası olarak bu manevrayı kullanmayan görevlerde gecikmeye neden olmayacak. Ariane 6’nın ikinci uçuşunun Aralık ayında yapılması planlanıyor ve daha sonra çalışmaların hızlandırılarak 2025 yılında altı uçuş daha yapılması hedefleniyor.