Arjantin’de 86 milyon yıllık yeni fosiller bulundu; fosillerin "ölüm ejderhası"na ait olduğu açıklandı

Arjantin’de bulunan “Ölüm Ejderhası” fosili, 86 milyon yıl öncesinin gizem perdesini ardına kadar açıyor...

Arjantin’de 86 milyon yıllık "ölüm ejderhası" keşfedildi

Arjantin'deki bilim insanları, "Ölüm Ejderhası" olarak isimlendirilen ve bir okul otobüsü kadar uzun olan yeni bir uçan sürüngen türü keşfetti. Keşfin detayları, Nisan ayında Cretaceous Research'te detaylandırdı.

Yeni fosillerin keşfi, 86 milyon yıl önce devasa ejderhaların dinozorlarla birlikte Dünya'nın etrafında uçtuğunu gösteriyor.

Thanatosdrakon olarak bilinen bu ejderhaların, kanatlı ilk canlılar olarak kuşlardan önce geldiğine inanılıyor. "Ölüm Ejderhası" ismi ise, Yunanca ölüm (Thanatos) ve ejderha (drakon) kelimelerinin birleşimini temsil ediyor.

Proje lideri Leonardo Ortiz, verdiği demeçte, "Thanatosdrakon'un kalıntıları, onları bilinen diğer pterosaurlardan ayırmamıza izin veren farklı özellikler sunuyor. Temel olarak, bu özellikler omurlarda ve uzuvlarda bulunur. Bu, yeni bir pterosaur türü oluşturmamıza izin veriyor" dedi.

Bir paleontolog ekibi, Arjantin'in batısındaki Mendoza eyaletinin Andes dağlarında fosilleri buldu ve araştırmaya göre, kayaların sürüngen kalıntılarını 86 milyon yıl öncesine ait Kretase dönemine kadar koruduğunu belirtti. Bu, bir asteroit çarpmasının Dünya'daki yaşamın dörtte üçünü yok etmesinden 20 milyon yıl önceydi.

Ekip ayrıca fosili Güney Amerika'da keşfedilen en büyük ve dünyanın en büyüklerinden biri olarak sınıflandırdı.

Bilim insanları, uçma yetenekleri nedeniyle pterosaurları kuşlarla aynı kategoriye koymuş olsalar da, soğukkanlı avcılar oldukları için sınıflandırmak zor. Gökyüzünde rakipleri yoktu, bu yüzden pterosaurların tüm kıtalara hükmettiğine ve çeşitli şekil ve boyutlarda evrimleştiğine inanılıyor.

Thanatosdrakon'un kanat açıklığı 9 metre olurken, bu türün boyun uzunluğunun da zürafanınkine benziyor. Bulunan fosil örneklerinden modellenen görsel çalışmalar da Thanatosdrakon’un fazlasıyla korkutucu bir yırtıcı olduğunu gösteriyor.