Artık evcil hayvanlara göz kulak olacak bir robotumuz da var

LG, evcil hayvanlarınızı sizin için izleyebilecek yapay zeka destekli, iki bacaklı bir robot geliştirdi. Ama bu robotun tek yeteneği evcil hayvanları izlemek de değil.

Artık evcil hayvanlara göz kulak olacak bir robotumuz da var

Yakın gelecekte LG, evinizde serbestçe dolaşabilen kompakt, iki ayaklı bir robot satmaya başlayacak. Las Vegas’taki CES 2024 fuarında gösterilecek olan yapay zeka destekli robot, siz evde değilken klimayı açık bıraktığınızı bildirmekten, işteyken evcil hayvanınızı izlemeye kadar çok çeşitli yeteneklere sahip olacak. Ayrıca Alexa veya Apple HomePod gibi sabit akıllı ev yardımcılarının yapabildiği gibi, LG’nin robotu da size hava durumunu bildirebiliyor ve ilaçlarınızı zamanında almanızı hatırlatabiliyor.

Robot, yapay zeka programını çalıştıran donanım ve yazılımın bir karışımını içeren Qualcomm’un Robotics RB5 Platformu tarafından destekleniyor. Bunların arasında yüzleri ve sesleri tanıma, etrafındakilerin duygularını işleme ve konuşmaya katılma yeteneği bulunuyor. LG, robotun sizi kapınızda karşılayabileceğini, duygularınızı analiz edebileceğini ve iyi ruh halinizi artırmak veya uyumanızı sağlamak için müzik çalabileceğini söylüyor. Hatta mafsallı bacak eklemleri sayesinde duruşunu değiştirerek de “ifade” yeteneğini güçlendirebiliyor.

Ayrıca robotun ön yüzünde bir kamera, bir hoparlör ve ona gezinme, konuşma ve dinleme yeteneği veren çeşitli sensörler yer alıyor. İç mekan hava kalitesini ve sıcaklığını ölçebiliyor olsa da, gerçekten bir akıllı ev sistemine bağlanıp termostatınızı kontrol edip edemeyeceği henüz belli değil. LG bu konuda henüz bir yorumda bulunmadı ve robotun fiyatının daha sonra açıklanacağını bildirdi.

Robot serbestçe hareket edebildiği için, siz evde değilken evcil hayvanlarınıza bakacak ve “olağandışı bir aktivite tespit edilirse” akıllı telefonunuza bildirim gönderecek şekilde programlayabilmeniz mümkün olacak. Robot, aynı izleme araçlarını kullanarak mobil bir “güvenlik görevlisi” olarak da işlev görebilir ve siz evinizde değilken evde bir hareket olması (veya ışıkları açık unutmanız) durumunda size bildirim gönderebilir.