ASUS AMD X470 Serisi Anakartları Duyurdu!

İkinci nesil Ryzen'lere özel ASUS AMD X470 serisi anakartlar da geldi. İşte yeni anakartlar ve özellikleri...

ASUS AMD X470 serisi anakartları duyurdu

Geçtiğimiz sene piyasaya çıkmasından bu yana AMD Ryzen platformu, çoklu iş parçacıklı gücüyle masaüstü PC'leri yeniden tanımladı, buna ek olarak erişilebilir hız aşırtma ve oyun performansı sundu. Bu ilk dalga, ekonomik PC'lerden yüksek performanslı oyuncu ve içerik üretim sistemlerine kadar pazarın her noktasını etkiledi. Şimdi ise ASUS, ikinci dalgaya, yeni AMD X470 yonga setini baz alan yeni anakart ailesi ile hazır. Yeni X470 yonga seti, Pinnacle Ridge işlemci kodlu AMD Ryzen 2000 serisi yeni nesil işlemcilerin performansını geliştirmek ve halihazırdaki Ryzen işlemcilerle geriye dönük uyumluluk sunmak için tasarlandı

Yeni X470 Serisi, her biri benzersiz bir ruha sahip olan altı anakarttan oluşuyor. ROG Crosshair VII Hero ve Kablosuz özellikli ikizi, ciddi hız aşırtmacılar, meraklı kullanıcılar ve oyuncular için gizlilik temalı bir tasarımla önde geliyor. Strix X470-F Gaming akrabası ise kolay ayarlama ve üst seviye özelleştirmeler gibi ROG iyileştirmeleri, ekonomik bir seviyede sunarken, Strix X470-I Gaming, özellikle küçük boyutlu sistemler için her şeyi mini-ITX boyutuna küçültüyor.

TUF X470-PLUS Gaming ise görünüşün ötesinde işlevselliği, iş ortaklarımızla kurulan bir ittifakla ve askeri sınıf parçalarla barındırıyor. Giderek baskın olan oyun dünyasının dışında ise Prime X470-PRO, içerik üretimi ve günlük üretkenlikle uğraşanlar için, yeni seviye bir kullanım iyileştirmesi ve fütüristik mimariden esinlenen bir tasarım sağlayarak, daha olgun bir alternatif sağlıyor.

Serideki farklılıklara rağmen ASUS X470 Serisi, yaygın özellikler ve ASUS anakartlarının 30 yıllık birikimiyle oluşan yetenekleriyle birbirine bağlıdır. İnce ayar yapma, soğutma ve kişiselleştirmeye kadar, kullanıcıların PC'lerinin potansiyelini maksimuma taşımak için tasarlanmışlardır.

Özelleştirilmiş performans ayarı

AMD'nin Ryzen'i yeniden piyasaya sunması, önceki nesilden daha hızlı performans sözü verirken, çarpan kilidi açık modeller ile kullanıcılara stok hızlardan ötesine geçme özgürlüğü de sağlıyor. Çarpan kilidinin açık olması rahatlığıyla bile işlemci hız aşırtması, soğutmaya ve her yonganın bireysel karakteristiği ile sınırlıdır. Tek bir tıkla 5-Yönlü Optimizasyon uygulaması, hem fanları otomatik olarak ayarlar, hem de işlemcinin sınıflarını test eder. Yerleşik zeka, kararlılıktan ödün vermeden sistemin kaldırabileceği maksimum hızı bulur ve uzmanların ihtiyaçlarına göre işlemciye ince ayar yapmasını sağlar.

Otomatik ayar özelliği, geniş elle ayar seçenekleriyle desteklenir, uzman ellerde sistemin en fazla performansı almanıza yarar. UEFI üzerindeki yeni arama kısayolu, kullanıcıların menü sayfalarını geçmeden, istedikleri ayarları hızlıca bulup düzenlemesini sağlar. Kurulum tamamlandığında ise bu profili dışarıya aktararak, diğerleriyle paylaşabilir ya da yazılım güncellemeleri ardından tekrar yüklemek için bir kopyasını saklayabilirler. Yerleşik EZ Flash 3 aracı ise yazılım güncellemeyi, en son güncellemeyi UEFI içinden internete bağlanarak indirip kurarak, her şeyi basitleştirir.

Tasarımdan Serin

Yetkin soğutma, zirve performansa ulaşmak ve bu performansı korumak için önemlidir. Özellikle de Ryzen'in termal imkanlarla birlikte giderek agresifleşen XFR saat frekansı ölçekleme algoritması konusunda. Bununla birlikte oluşan akustik izi en aza indirmek için hava akımının eşdeğer şekilde uygulanması gerekmektedir.

X470 serisi, sıvı ve hava için soğutma çıkışlarıyla birlikte bunun temelini sağlar. Her kart üzerindeki en az bir çıkış, hepsi-bir-arada sıvı soğutmalar için ayarlanmıştır, böylece kullanıcılar ek aşamalar olmadan takıp çalıştırabilirler. Bazı modellerde ise yüksek amperli pompalar ve sıvı sensörler için de çıkışlar yer almaktadır. Fanları bağlamak çok kolaydır; tüm dahili çıkışlar, otomatik olarak üç pinli DC ve dört pinli PWM donanımları için ayarlıdır. Ayrıca dahili kalibrasyon rutini ise her fanın tam dönüş hızı menzilini belirleyerek, kullanıcının ayar yapmadan önce bunu bilmesini sağlar.

Kişiselleştirilmiş tasarım ve Aura Sync RGB aydınlatma

ASUS anakartlar üzerindeki geniş ayar seçenekleri, kullanıcılara PC'lerini ayarlarken istedikleri kadar özgürlük sunma ihtiyacından doğmuştur, bu düşünce artık kozmetik özelleştirmeye de uzanıyor. X470 Serisi, kullanıcılara renkler ve efektleri Aura Sync RGB aydınlatma ile kontrol etmelerini sağlayan, çoğuyla siyah-beyaz motiflerle nötr bir ton sunar. Anakart aydınlatmasının da ötesinde Aura Sync, parçalardan çevre birimlerine kadar giderek büyümekte olan bir ekosistemdeki uyumlu parçalarla aydınlatmayı da koordine eder.

Yeni ROG ve Prime modellerindeki dahili aydınlatma, açık LED'lerin güçlü parlaklığı ile daha yumuşak ve daha eşit bir parlaklık sunar. Tüm X470 kartlar, en az 2 metrelik standart RGB LED şeritlerini güçlendirebilir, bu da tüm kasayı aydınlatmak için yeterlidir. ROG, programlanabilir aydınlatma cihazlarıyla LED'lerin gelişmiş efektler sunmasını sağlamak için destek de sağlayarak özelleştirmeyi bir üst seviyeye taşır.

Bazı insanlar daha gizli olmayı sever, bu nedenle X470 Serisi anakartlar, tüm bağlı RGB'leri ve şeritleri kapatan bir UEFI anahtarı barındırır. ROG anakartlar ise özel bir gizlilik modu ile daha da öteye geçerek, kart üzerindeki tüm teşhis LED'Lerini kapatarak, tüm PCB'nin karartma yapmasını sağlar.

Oyun ve dahası için güçlü özellikler

Ağır grafik kartları, oyun sistemlerinin imzalarıdır, bu yüzden işlemciye bağlı olan PCIe X16 yuvalarının güçlendirilmiş metal duvarları ve karta daha güçlü bağlanmaları gerekir. ASUS SafeSlot ile sağlanan bu özellik, yuvayı tüm yönlerde güçlendirir, böylece anakart yatırımınızın, LAN partilere giderken fiziksel hasarla karşılaşmasını önler.

Ryzen işlemciler, bir NVMe SSD için dört adet PCI Express 3.0 hattı sağlar ve X470 yonga seti de ek bir sürücü için de iki adet daha ekler. Çift bağlantının dörtlüye göre daha düşük bir veri akışı olsa da, maksimum bant genişliği hala 6Gbps'lik bir SATA arayüzünden 3 kat daha hızlıdır. X470 serisi anakartların hepsinin çift M.2 yuvaları vardır, böylece kullanıcılar birincil sürücüyü işletim sistemi ve sık oynanan oyun ve uygulamalara ayırabilirken, buna ek olarak ikinci birini de Steam kütüphanesi için ekstra depolama olarak kullanabilirler. En baştan başlamak gerektiğinde ise yerleşik güvenli silme aracı, hem SATA hem de NVMe sürücüleri UEFI üzerinden silmenizi sağlar.

USB 3.1 Gen 2 bağlantısı yonga seti ile sağlandığından, harici depolama ve yeni nesil cihazlar için 10Gbps veri akışı sunar. X470 Serisi anakartlar bu kontrolcü için en az iki arka çıkış sunarken, çoğu ATX modeller de, önde güçlendirilmiş USB çıkışları için dahili bir çıkış da barındırırlar.

ROG ve Prime serisi Intel Gigabit Ethernet, ciddi oyunlar ve hızlı veri aktarımları için kararlı kablolu ağ sağlar. Dahili kablosuz ise Crosshair VII Hero (Wi-Fi) ve Strix X470-I Gaming'de bulunur ve hızdan ödün vermeden kullanışlılık sağlar.

Korunan kodekler ve yüksek kalite kapasitörler tüm seride bulunurken, ROG bunlara kulaklıkları güçlendirmek için çıkış güçlendirici özel amfiler ekler. Giriş kalitesi, özellikle yayıncılara ve takım arkadaşlarıyla iletişim kuranlar için önemli olduğundan, ASUS mühendisleri ROG ve Prime kartlardaki mikrofon girişini de güncellediler.

Ne zaman satılacak?

ASUS X470 tabanlı anakartlar, birçok bölgede 13 Nisan 2018'den itibaren ön siparişte. Satışın ise 19 Nisan 2018'de başlaması bekleniyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

asus yine coşturmuş

Türkiye'de neden ön siparişe açılmadığını çok merak ediyorum. Hala beklemekteyim..

Sen de yorum yaz