Avatar 2 daha da gerçek olacak!

İlk Avatar filmi bizi koltuğumuza çivilemişti ama ikincisi bundan da fazlasını yapacak. İşte nedeni.

  • Gökay Özbudak
Avatar 2 daha da akıcı!
Yeni Avatar'lar yine çığır açabilir...

Görselliğiyle izleyiciyi koltuklarına çivileyen Avatar'ın ikinci ve üçüncü filminin konuları sır gibi saklanıyor. Ancak filmin yönetmeni James Cameron'un Las Vegas'ta yapılan CinemaCon'da yaptığı açıklamaya göre, ikinci ve üçüncü film teknolojik donanım olarak daha gelişmiş ve akıcı olacak; "Bir filmi 48 ya da 60 fps'de yaparsanız bambaşka bir film olur. 3D size gerçeklik için bir pencere açıyor ve saniyedeki kare sayısının artışı o penceredeki camı ortadan kaldırıyor. Sonuçta bu gerçeklik. Gerçekten hayret verici."

Cameron bu sözleriyle 24 fps(saniyedeki kare sayısı) ile çekilen ilk Avatar'ın devam filmlerinde fps'nin 48'e hatta 60'a çıkacağının sinyallerini verdi. Cameron'un yapımcı ortağı Jon Landau bunu başarabilecek dijital kameraların zaten var olduğunu dile getirdi; "Bunun için dijital kameralar var ancak bu kameraları yavaş çekim için kullanıyorlar. 48 ya da 60 fps'de bir görüntü çekip bunu 24 fps'de oynatıyorlar. Biz bunu yapıp yine aynı fps'de oynatmak istiyoruz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

24 fps üzerini göz algılayamıyor. 48 yada 60 olursa nasıl izleyeceğiz?

harika fikir bilgisayar oyunlarından bunun çok başarılı bir şey olduğunu biliyoruz filmlerde inanılmaz olabilir

beyin saniyede 24 kare algılayabiliyor bildiğim kadarıyla.60 kareyi nasıl algılayacak?

yanlışım varsa düzeltin lütfen

Nedense daha avatarın 1.sini izlemedim çok şey mi kaybettim acaba:P

İyide insan gözü 25-30 fps arasında görüyor.

avatı evde ızlemıstım ınternetten 3d sız tabı ama o halıyle cok guzel bır fılmdı bu kez sınemada izlemezsem eşek olayım

insanin algiladigi saniyede 24 kare deniyor ama, sizce mp3 mu yoksa cd kalitesinde muzik dinlemekmi daha keyifli cunku mp3 muzigi sikistirken kulagimizin duyamiyacagi frekanslari siliyormus deniyor belkide 48-60 arasi yapilacak film daha kaliteli olur

şerefsizim bnm aklıma gelmişti :D

Arkadaşlar 3D TV ile herhangi birşey izleyen varmı hiç ? 120HZ ile mümkün oluyor bu aynı saniye içerisinde bir göze 60HZ bir kare diğer göze ise 60HZ bir stereoskopik kare daha veriliyor aynı işlemi gözlük tersi olarak tamamlıyor. Sonuçta FPS arttıkça tamamını göremiyoruz fakat akıcılık artıyor.
Daha yeni 200HZ TV aldık ve eski 50HZ lik TV arasında aynı filmde dağlar kadar fark var. Görüntü kalitesi değil akıcılık olarak :)
Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim...

sanırsam fılmı ızlemıcez o bılınc altımıza yerlescek...:D
dusurun su fps yı...

nekadar fps okadar netlik

göz saniyede 24 kare algılıyor diye bir şey yoktur saniyede 12 kareden fazlasını hareketliymiş gibi algılar. insandan insana farklılık göstermekle birlikte saniyede 85 kare dolaylarındadır. eğer monitörünüz crt ise ekran yenilenme hızını 60a düşürüp monitörün yanındaki bir cisme odaklanın ekranın nasıl satır satır yenilendiğini görürsünüz.

hayır insan gözü 25-30 fps arasında görmüyor 25 fpsden az olan kare sayısını farkedilebilir hale geliyor yani takılmalar gözle görülür hale geliyor

insannın özelliklerini sayılarla kıyaslamayın arkadaşlar. 30 fsp görüyoruz diye birşey yok. Canlılarda olaylar daha faklı olur.

James Cameron bu gidişle Batman Forever'daki Jim Carrey'in karakterine benzeyecek. :)

bu filme 500 milyon dolar harcanmış ve yapımı 14 yıl sürmüş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play