Biz Avatar 3'ü beklerken, Avatar 6 ve 7 şimdiden planlanıyor bile...

Ünlü yönetmen James Cameron Avatar serisinin henüz üçüncü bölümünü çekiyor ama şimdiden altıncı ve yedinci bölümlerin de planlarına başlamış gibi görünüyor.

Biz Avatar 3'ü beklerken, Avatar 6 ve 7 şimdiden planlanıyor bile...

Avatar filmi, sinema salonlarına 3D devrimini yaşatan çok önemli bir yapımdı ve dünya tarihinde 1 milyar dolar gelir barajını aşan ilk film olma başarısını da göstermişti.

Kısa süre önce beyaz perdeye düşen Avatar 2'nin ardından ünlü yönetmen James Cameron şimdi üçüncü bölümü çekmeye hazırlanıyor ve Avatar 3 yaklaşık 2 sene sonra beyaz perdeye gelecek.

Ancak Avatar serisi bununla bitecek gibi görünmüyor. Sinema gelirleri, dijital gelirleri, video oyun ve hediyelik eşya gibi alanlardaki kazançlarıyla dev bir fabrika gibi para basan Avatar serisinin altıncı ve yedinci bölümlerinin bile planlanmaya başlandığını duymak çok şaşırtıcı değil. Aslında Cameron seriyi beş filmle bitirmeyi düşünüyordu ama Avatar'a ilgi bitmeyecek gibi görünüyor.

Tam da beş Avatar filminin fazlasıyla yeterli olduğunu düşündüğünüz anda, James Cameron bir bomba daha patlattı. Satürn Ödülleri'nde konuşan Cameron, sonraki üç filmin zaten yazılmış ve planlanmış olmasına rağmen, serinin bundan sonra da devam edebileceğini açıkladı. Ve şimdiden fikirlerini kağıda dökmeye başlamış.

Cameron basına verdiği demeçte, "Beşinci filmi tamamen yazdık ve altı ile yedinci filmler için de notlarımı aldım, ancak muhtemelen o noktada bayrağı devredeceğim" dedi ve ekledi: "Demek istediğim, hayat ölümlü ve bizim de bir sınırımız var. Ama biz yaptığımız işten keyif alıyoruz. Bu işi seviyoruz. Harika insanlarla çalışıyoruz."

Özet geçmemiz gerekirse, Cameron altıncı ve yedinci filmlere ömrünün yetmeyeceğini düşünüyor, ya da en azından artık emekli olmak istiyor. Ama kendinden sonra serinin nasıl devam etmesi konusunda direktiflerini de yazıp not etmeyi ihmal etmiyor.

Avatar 3'ün çekimleri devam ediyor

Bu arada Avatar 3'ün çekimleri de devam ediyor. Cameron ve ekibi şu anda Aralık 2025'te gösterime girmesi planlanan Avatar 3'ün çekimlerinin ortasındalar. Daha sonra 2029'daki Avatar 4'ten önce dört yıllık bir boşluk olacak ve ardından 2031'deki Avatar 5'ten önce iki yıl daha olacak. Cameron bu yıl 70 yaşına giriyor ve 80'li yaşlarına kadar film yapabilecek durumda olursa, setleri bırakmayacağını anlıyoruz.

Ayrıca, Avatar'ı Star Trek ve Star Wars gibi yaşayan ölümsüz bir evrene dönüştürmek istediğini de görüyoruz: "Star Trek, Star Wars, çocukluğumdan beri var olan ve gelişen dünyalar. Bunlar benim ilham kaynağımdı. Avatar hala genç bir evren. Sadece iki filmimiz var. Şu anda üçüncü filmimizin yarısındayız. Zaman içinde Star Wars'daki gibi bir kültürel etkiye sahip olmak için tüm kalbinizi ve enerjinizi buna vermelisiniz."

O böyle söyleyince, ne demek istediğini anlamaya başlıyorsunuz. Star Wars neredeyse 50 yıl sonra hala güçlü bir şekilde devam ediyor. Star Trek neredeyse 60 yaşında. Her ikisinin de filmleri, TV şovları, çizgi romanları, kitapları var. Bu açıdan bakıldığında Avatar sadece 15 yaşında ve sadece iki filmi var. Ayrıca, ilk iki filmin her biri çılgınca başarılı oldu. Eğer diğer filmler ilk ikisinin yarısı kadar bile başarılı olursa, projeye para yatıran tüm yapımcılar serinin mümkün olduğunca uzun süre devam etmelerini isteyecektir.