Avea, 3G'yi dört kat hızlandırdı!

3G'yi 4 kat hızlandırarak 4G hızına çıkaran bu şaşırtıcı test, Türkiye'de yapıldı!

Avea, 3G'yi dört kat hızlandırdı!

Yenilikçi teknoloji ve projelerin hayata geçirildiği Ar-Ge Merkezi'nin bu yıl 3. yılını dolduran Avea; son uygulamasıyla 3G çift taşıyıcı ve çift anten teknolojisini canlı şebeke iletişim kulesinde aktif hale getirdi ve 84 Mbps ile kullanıcı başına maksimum hıza ulaştı
Müşterilerine 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus'ı sunan Avea, şimdi de çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojisi ile 3G'yi 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkarttı. Bu sistemi 26 canlı sahada aktif olarak kullanmaya başlayan Avea; yıl sonuna kadar mevcut 3G iletişim kulelerini sisteme uyumlu hale getirmeye devam edecek.

4G üzerine çalışmalarının devam ettiğini ve Türkiye'de ilk defa LTE Advanced için deneme iznini de geçtiğimiz yıl Aralık ayında Avea'nın aldığını söyleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr.Coşkun Şahin; sistemle ilgili test ve demoları 4 Nisan 2013 tarihinde tamamladıkları noktasının altını çizdi

Şahin: "Avea olarak bu süreçte dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise ilk LTE-Advanced testini gerçekleştirdik. 3G çift taşıyıcı ve çift anten teknolojisini canlı şebeke iletişim kulesinde aktif hale getirerek 84 Mbps ile kullanıcı başına maksimum hıza erişme olanağı sağlayan Türkiye'nin ilk; dünyanın ise sayılı operatörleri arasında yer aldık. Geldiğimiz noktada grup şirketimiz Argela ile birlikte LTE-Advanced teknolojisine sahip baz istasyonu ve ağ birimleri üretimi yapacak know-how'a sahibiz" dedi.

 

Avea'nın 2013 hedefi büyük...

Avea, 21. yüzyıl teknolojisini üretmek üzere çalışmalar yaptığı Ar-Ge Merkezi'nin kuruluşunun 3. yılını kutlayarak, son dönemde Türkiye'de gerçekleştirdiği ilkleri açıkladı. Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, her biri birbirinden verimli geçen 3 yılın ardından, sektörde 4G konusunda çalışmaları Nisan 2013 tarihinde gerçekleştiren "ilk" şirket olarak; Ar-Ge Merkezi'nde bundan sonraki dönemde bu konudaki çalışmalarda da fark yaratmaya hazırlandıklarını söyledi.

Avea 84 Mbps kullanıcı başına maksimum hız erişim olanağı sağlayan Türkiye'nin ilk operatörü olarak internette 4 katı hıza erişti; 3G'yi 4G gibi kullanmaya başladı
Son üç yılın değerlendirmesini yapan Dr. Coşkun Şahin, düzenlenen basın toplantısında yine bir ilke imza atan çalışmalarını açıkladı. Avea olarak 3G çift taşıyıcı ve çift anten teknolojisini canlı şebeke iletişim kulesinde aktif hale getirerek, 84 Mbps ile kullanıcı başına maksimum hıza erişim olanağı sağladıklarını ve bu sayede çift taşıyıcılı 3G şebekesinde sunulan maksimum hızı ikiye katladıkladıklarını belirten Şahin: "Müşterilerimize 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus'ı sunarak, şimdi de çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojiyle 3G'yi 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkarttık. Yeni uygulamayla 84 Mbit'e çıkan ilk operatör olduk. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla kullanıcılarımız 3G'yi 4G gibi kullanabilir hale geldiler" dedi.

"Hedefimiz 2013 yılının sonuna doğru toplam sahanın çok büyük bir bölümünü bu teknoloji ile uyumlu hale getirmek"

Şahin, "Şu anda 26 canlı sahamızda aktif olarak sistemimiz çalışıyor. Bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artacak. Öyle ki yıl sonuna kadar mevcut ve kurulmuş olan sahanın çok büyük bir bölümü bu teknoloji ile uyumlu hale gelmiş olacak. Gerçekleştirdiğimiz çalışmayla, bu servisi açık alanda veren Türkiye'deki ilk, dünyada ise sayılı operatörler arasında yer aldık.

Bu teknoloji ile örneğin 8Mbps ADSL bağlantı ile ortalama 7 saatte inen bir Blu-ray filmi sadece 40 dakikada indirebilmek mümkün. Türkiye'de ilk defa Avea tarafından hayata geçirilen bu teknoloji ile 5 saniyede 12 şarkılık bir müzik albümü; 12 dakikada ise 90 dakikalık HD kalitede bir futbol maçı indirilebiliyor" dedi.

 

"LTE Advanced'i ilk biz test ettik"

"Türkiye'de LTE Advanced deneme iznini de 1 yıl önce ilk biz aldık
ve 4.5 ay önce de ilk biz test ettik"

Avea'nın vizyoner bir yaklaşımla gelecek teknolojilere doğru hızla ilerlerken; 4G teknolojisi konusunda da Türkiye'de ilk çalışmaya başlayan operatör olduğunu belirten Dr. Coşkun Şahin; "LTE Advanced deneme iznini Türkiye'de ilk defa 20 Aralık 2012'de 1 yıllığına biz aldık ve ilk testimizi de 4 Nisan 2013'te gerçekleştirdik. Yani rakiplerimizden tam 4.5 ay önce bu çalışmaların tamamını ilk biz yaptık. Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise ilk 'tek terminalle 300Mbps' hız denemesinde 300 Mbps (DL) hızına ulaştık. Geçtiğimiz Mart ayında şu an piyasada satışta olan mevcut yeni teknoloji modemler ile de testler yaptık. Bu testler kapsamında 3 taşıyıcı ve 3 terminal kullanarak; 450Mbps denemesi gerçekleştirdik ve burada da istediğimiz sonuca başarıyla ulaştık. Geldiğimiz noktada; grup şirketimiz Argela ile birlikte LTE-Advanced teknolojisine sahip baz istasyonu ve ağ birimleri üretimi yapacak know-how'a sahibiz" dedi.

"Dünyada maksimum 300Mbps hıza ulaşan kategori 5'in
üstünde LTE-Advanced modemi şu anda yok"

UMTS900 MHz deneme iznini de Türkiye'de ilk olarak geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Avea'nın yaptığını belirten Şahin bu testin de Ocak ayında tamamladığını belirtti. 'Teknolojideki trendleri takip eden değil; teknolojiye yön veren ve trendleri belirleyen' bir misyonla bir başka ilki daha gerçekleştirmiş olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Dr. Coşkun Şahin 4G testini AveaLabs'te canlı olarak gerçekleştirdi. Test sonucunda Avea daha önceki testlerde de olduğu gibi 3 taşıyıcı ve 3 terminal kullanarak 450Mbps, Kategori-5 adı verilen özel bir terminal kullanılarak da 300Mbps hıza ulaştı.

Mevcut teknolojinin, 4G hız testi denemelerinde maksimum 150 Mbps hıza ulaşılmasını desteklediğinin altını çizen Şahin: "Kategori-5 adı verilen özel bir terminal kullanılarak 300Mbps hıza ulaşılabiliyor. Dünyada kategori 5'in üstünde LTE-Advanced modemi şu anda bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan 900Mbps ve bunun üzerindeki sonuçlar, 3 modemin aynı anda kullanılması ile elde ediliyor. 4 modemde ise bu 1200'e çıkıyor. Yani sonuç hızda değil, sadece kulanılan modem sayısında" dedi.

Şahin müşterilerine sürekli daha iyisini sunma vizyonuyla hareket eden ve Türkiye'nin en çok akıllı telefon kullanıcısına sahip operatörü olarak; bu teknolojinin şekillenmesi ve kullanılmasında öncülük etmeye devam edeceklerini söyledi.

 

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Ben burda maraşin bir ilçesindeyim 3 g bir çubuk çekiyor

ordu nun köylerinde avea hiç çekmiyor fatsa en başta

@19 Ağu 2013 00:29 kumrunun köyünün birinde çekiyor ama akkuştan

önemli olan hız değil 128 kbps bile olsa seste cızırtı olmadan özgürce konuşabilmek 3g-4g-5g gibi bant sayısı bir etken değil bu durumun kaynağı operatörler ya da alt yapılar değil telefonlardan da kaynaklanır buna tüm üreticilerin birlikte olup çözüm bulması şart...

4G-5G falan istemiyorum. Fahiş fiyatlı olmayan yarım megabit (512 kbps) sınırsız makul fiyatlı internet sunun. Kota kelimesi artık tarihe karışsın. Büyük miktarlarda download upload yapmayan kişilere içinde tuzak olmayan alternatifler sunun. 10 yıl önceki internet hızlarına razıyım hızlı internet slogan olmamalı. Kotasız ve ucuz internet slogan olmalı...

Hızlarını artıracaklarına, kapsama kalitelerini artırsınlar... zaten o zaman bağlantı da hızlı olur.

rize ardesendeyim çekmyor kardeşim : ) hikaye yazmayın

yıl 2013 kayserinin orta göbeğinde telefonla konuşamıyorum 3g internete mahkum oluyor.Önce şebeke kuvvetlendirinde sonra internete bakarsınız.

Tokat-Almus sadece Edge hızı ile bağlanıyor ve ayrıca hem upload hem download miktarlarını kotadan sayıyorsunuz. Önce bunu düzeltin. Evde 42 liraya sınırsız internet kullanıyoruz. Daha az masraf gerektiren mobil internet 1 gb ı 20 liraya satıyorsunuz. Daha sayalım mı? 88G olsa ne yazar!

Hangi avea la o

o değil de bizim evde avea çekmiyor nasıl bir saçma operatörse turkcell vodafone çekiyor

ortada sınırsız internet yok?? Amacınız ne sizin?

@19 Ağu 2013 06:39 Sınırsız paket sunuyorlar ama hızını bilmem kaç megabit yaptık diye pahalı bir tarife çıkarıyorlar. inanınki 10 yıl önceki adsl hızları gibi sınırsız ve ucuz bir paket sunsalar daha fazla insan internet deneyimi yaşayacaktır. Pahalı internetten şikayetci oluyorsunuz, vergi şu kadar masraflar bu kadar deyip kendilerini savunuyorlar şöyle paket yaparsak haksız rekabet yapmış olup mahkemelik oluyoruz... Haklı oldukları tarafları mutlaka vardır. Türkiye internet fiyatları konusunda birçok ülkeden daha pahalı durumda...

Yaptik ettik diyorsunuzda. Su anda 96kps hiz ile baglaniyorum. Tarifem 1gb sonrasi hiz dusumlu sınırsız internet. Uygun fiyatli olmayacaksa yaptiklariniz umrumda degil.

internet hizinizi artrcaginiza once uygun fiyatlara sinirsiz fiyatlar yapin yil 2013 100 mb 250 500 mb kampanyasi yapiyorlar ya gulunc durum

Şu kadar boyuttaki dosyayı şu kadar sürede indirebiliyor diyeceklerine adil kullanım kotası denilen saçmalıktan vazgeçsinler önce. Herkes kendisine uygun paketi gücünün yeteceği şekilde alıyor ve parasını ödüyor buraya kadar sıkıntı yok. Fakat limitsiz diye satıp iki gun sonra adil kullanım kotası aşıldı deyip hızı .. Mbit e düşürüp milleti kandırmayı bırakın o bize yeter.

4G-5G falan istemiyorum. Fahiş fiyatlı olmayan yarım megabit (512 kbps) sınırsız makul fiyatlı internet sunun. Kota kelimesi artık tarihe karışsın. Büyük miktarlarda download upload yapmayan kişilere içinde tuzak olmayan alternatifler sunun. 10 yıl önceki internet hızlarına razıyım hızlı internet slogan olmamalı. Kotasız ve ucuz internet slogan olmalı...

Abicim siz burda ne kadar yakarsanizda adamlar kendi kazanclarina gore davranicak sonuçta

Giresun Yağlıdere'de Edge çekiyor :D

ısterse 6g yapın 10g yapın tel cekmedıkten sonra kac yazar...ıst da sefakoyde evımde cekmıyo hatta hıc bı yerde dogru durust cekmıyo o yuzden vodafone gectım evde full 3g cekıyo varın sız dusunun....

Avea candir internet dakika sms 20-30 lira bunlarin 3 unu turkcell vodafoneda alsak 40 lira minimum seviyorum su aveayi

Giresun-Eynesil'de 3g yok. Cepten nete 10 yıl oncesinin teknolojisi edge ile bağlamaya çalışıyorum.Gecen sene avea'ya konu ile ilgili şikayette bulundum. 2013'de düzelecek dediler. Hala ses seda yok. Sınırsız internet diye reklam yapıp 1gb kotalı paket satmalari da cabası

sinirsiz internet ama adil kullanimdan sonra çok yavaş

Yillardir avealiyim ilk kez bu baglanti sorunundan dolayi vodafon a geciyorum. Ekonomik ve hizli olacak ki bir avantaji olsun. Turkcell bangir bangir bagiriyor "internet hizinda bizden iyisi yok" ve vodafon ve avea nin sn lik degil dk lik atan konusma tarifesinin artilarindan bahsettiler. 1gb tan sonrasi sinirsizmis ve vodafonla aveanin hizinin altina dusmuyormus. 29 tl ye sinirsiz internet mi! Valla dusunmuyo degilim..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play