Bağlantınız ne kadar güvenli? Sınayın!

İnternet bağlantınız güvenli mi, yoksa her isteyen onu kullanabiliyor mu? İşte test etmenin üç yolu

İnternet bağlantınızın güvenliğini denetleyin!
İnternet bağlantınızın güvenliğini korumanın ve gözden geçirmenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz

İnternet, bilgi aramak için kullanılabildiği gibi, aksine sizin hakkınızda bilgi edinmek için de kullanılabilir. Trojanlar, keylogger'lar bilgisayarınızda yaptıklarınızı takip edebilir ve şifrelerinizi gibi hassas bilgilerinizi üçüncü taraflara gönderebilir.

Kablosuz bağlantılarda ise güvenlik daha da önemli hale geliyor. Örneğin ağınıza girmeyi başaran herhangi biri sizin adınıza yasadışı etkinliklerde bulunabilir.

İnternet bağlantınızın güvenliğini korumak için basitten karmaşığa bazı yollar mevcut. Tek bir adımda bunu yapmak mümkün olmasa da doğru adımları atarak bağlantınızı tehlikelerden koruyabilirsiniz.

Firewall kullanın

Firewall kullanarak zararlılara ev sahipliği yapmaktan korunabilirsiniz

Firewall kullanın

Zararlılar ve diğer güvenlik tehditleri genellikle bilgisayarınızı kullanarak rastgele kullanıcılara spam bilgi mesajları gönderir. Diğer bilgisayarlarda bir açık bulduğunda ise kendini bu bilgisayarlara yerleştirebilir. Bu da bilgisayarınızın botnet adı verilen, zararlıların bulunduğu ve onların komutlarını yerine getiren bilgisayarlar listesine girmenize neden olabilir.

Bir firewall yükleyerek zararlılara karşı riski büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Firewall'lar bilindiği gibi zararlı olabilecek internet trafiğini engellerler. Windows da artık bir firewall ile geliyor, ancak ücretsiz bir firewall kullanarak veya bir internet güvenliği paketi satın alarak güvenliğinizi daha ileri bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Ağ izleme yazılımı kullanın

Ağ izleme yazılımları, ağınızda olup bitenden sizi haberdar ediyor

Ağ izleme yazılımı kullanın

Ev ağlarının kullanımı, yeni bilgisayarların, konsolların, Blu-Ray çalıcıların, TV'lerin ve kablosuz ağı kullanan çeşitli cihazların artmasıyla popüler hale geldi.

Ağınıza bağlı olmaması gereken bir bilgisayarı tanıyabilmek ise bu tür cihazlara sahip olduğunuzda zorlaşıyor. Ağ izleme yazılımları, ağ ve şekillendirme bilgilerini izleyerek bu sorunu çözüyor, bu sayede ağınıza ait olmayan bilgisayarları bulmanız mümkün oluyor. Bazı ağ izleme yazılımları, belli cihazları 'güvenilir' olarak seçmenize de izin veriyor ve ağa yeni bir cihaz eklendiğinde size bir uyarı gösteriyor.

İleri düzey kullanıcılar bunu modemin ara yüzüne oturum açıp bağlı MAC adreslerini gözden geçirerek de yapabilir. Ancak çoğu kullanıcı için bir örneğin Angry IP Scanner gibi bir ağ izleme yazılımı kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır.

Kablosuz internet parolanızı kırmayı deneyin

İleri düzey kullanıcılar, Aircrack'i kullanarak parolanızı sınayabilirler

Kablosuz internet parolanızı kırmayı deneyin

Kablosuz bir ağ kullanıyorsanız, internet güvenliğinizi koruyacak tek şey ağınız için seçtiğiniz paroladır. Bu parolayı bulan herkes internet bağlantınızı kullanabilir. Ağ izleme yazılımı, yeni ve bilinmeyen bir aygıtın ağınıza bağlandığını gösterse de her zaman evde olmayabilirsiniz.

Bu tehlikeden korunmanın en iyi yolu, farklı karakterlerden oluşan uzun bir parola seçmektir. Ne kadar güvenli bir parolaya sahip olduğunuzu sınamak için bu siteyi deneyebilirsiniz. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Comodo kullanın keyfinize bakın özetle..

@14 Eki 2012 01:12 aynen katılıyorum

@14 Eki 2012 01:12 hani şu modası geçmiş çöp program mı?...

@14 Eki 2012 01:12 comododan olsa olsa anca iyi hindi yahnisi olur başkada bişey beklememek lazım

very strong..çıkıyor toplamda +218 bonus veriyor..

Firewall ne ya hangi programda var? windows defender iş görmüyor mu yada kav2013 de yok mu bu firewall dediğiniz.

firewallgüvenlik duvarıdır

Win 7'de kendi windows firewallını kullansak yetmez mi? Ben "Comodo Firewall" kullanırken sitelere yavaş bi hızda giriyordu!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play