Bakır kabloda 1 Gbps hızında internet

Bakır kabloların fiber'e karşı kaybetmek üzere olduğu savaş yeni DSL teknolojisiyle yeniden başlıyor

Bakır kabloda 1 Gbps hızında internet

DSL teknolojisini kısıtlayan en önemli sorun bakır kablolardan iletilebilecek verilerin belli bir hız sınırının olması. Çeşitli teknolojik bypass'lar saysinde, bakır kabloların sınırlarını olabildiğince esneterek farklı DSL ürünleri ortaya çıktı ancak sonunda fiber alt yapıya geçiş hep kaçınılmaz olarak görünüyordu.

Şimdi yeni bir DSL teknolojisi, bakır kablolar için hala umut olduğunu ortaya koyuyor. Yeni teknoloji, bakır telefon kabloları üzerinden saniyede 1 Gbit veri geçirilebileceğini söylüyor. Bu da, şehirlerin altına pahalı fiber kablolar döşemeden, mevcut bakır kablo alt yapısı üzerinden fiber kablo performansı almanın mümkün olacağını gösteriyor.

G.fast isimli yeni DSL teknolojisi, 106 Mhz veri frekansını kullanarak 1Gbps hızında veri aktarmayı mümkün kılıyor. Bu da Google'ın Fiber servisi ile verdiği internet hizmetiyle aynı hıza denk geliyor. Bu teknoloji mümkün olduğunda veri güvenliği için ISS'lerin maksimum hızı 500 Mbps hızıyla sınırlaması bile, bakır telefon kablosu üzerinden geçecek verilerle geniş bant internet için büyük bir potansiyel yaratıyor.

G.fast'ın önümüzdeki yıl içinde onaylanarak resmen kabul görmesi bekleniyor. Ondan sonra, dünyanın pek çok yerinde artık ucuz ve pratik şekilde yüksek hızlı internet bağlantısı mümkün hale gelebilir...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

boşa para ve vakit kaybı fiber optik teknolojisi varken gereksiz...

@grezimonk Grezi sen de girme bir kouya da :D

@grezimonk asıl fiber optik kablo para ve vakit kaybı bakır kablo heryerde var ama fiber kablo yok! lütfen düşünerek yazın.

@20 Ara 2013 15:24 sana mı soracağım lumpen?

@20 Ara 2013 17:55 bakır kabloların sonu geldi boşuna ümitlenme TELEKOM bile fiber optik kullanımına geçti...

@grezimonk sizi severim bende apple ve microsoft karşıtı linux`çuyum (aslen commodore bilgisayar hayranı) ancak bu konuda haksızsınız dsl zaten yabancıların teknolojisi ve bu teknolojiyide geliştiren onlar yani bu durum sadece ülkemiz için geçerli değil hindistan gibi çok fakir ülkeler var, bu gelişme alt yapı sorunu olan ülkeler için bulunmaz bir nimet. ayrıca kullanamadıktan sonra yemişim fiberi! adamlar haziran ayında apartmanımızın önüne fiber hattı döşediler ve herkes ttnet alt yapısını kullandığı halde; eğer apartman olarak toplu başvurursanız apartmanın içine hattı aktarırım diyor, 144p çözünürlülüğünde bile 2 saat uğraştırıp yinede video izleyemediğim çok oldu, 4 mbit`e düşürüldüğü halde internet kesilip kesilip duruyor gelmişsiniz sizde buradan bu gelişme gereksiz diyorsunuz!

Turkiyede ilk bana gelsin ben alirim

ttnet buna aylik 10.000 tl isteyip yine 8mbps verir sonra da santrale uzaksiniz der...

Artık gelmez...

Ülkemizde şöyle uygulanabilir / nitelendirebiliriz. Şimdiden görüyor gibiyim. 1 Gbit 6 GByte kotalı ve Limitsiz internet paketlerini 50 GByte AKN ve 3 Mbit AKN hızı ile 199 TL fiyat. Süper ötesi. :)

sizde bunu yediniz ha?....

arkadaşlar bu ttnet internet hızını kasıtlı olarak yavaşlattığı yönünde teorim var, paranoyak olduğumu mu düşünüyorsunuz? bir okuyun kararı siz verin; 2008 senesinde chrome tarayıcı çıktığında harika bir hız sunuyordu; chrome 2-3-4-5 diye giderek hız artışı devam ediyordu, ama bu hız artışı birkaç gün filan sürüyordu çünkü sayfa açma hızı yine eskisi gibi oluyordu, o dönem "acaba interneti ttnet`mi yavaşlatıyor" diye bir düşünceye kapılsamda; programlar karmaşık bir yapıdadır belki önbellek şişmesi yüzünden tarayıcı yavaşlıyordur diye düşünce ile bunu arka plana attım derken; sene oldu 2013 youtube 240p çözünürlülüğün yanında yavaş internet için 144p çözünürlülük hizmetine başladı, peki ne oldu tam bu 144p hizmeti başladığı sırada; eskiden 240p ile takılmadan video izlerken 144p çözünürlüğünde bile 2 saniyelik videoyu 2 saatte yüklemeyecek kadar yavaşlar oldu (yemin ederim abartmıyorum) evet arkadaşlar düşüncelerinizi alalım. ha bu arada buraya ttnet fiber alt yapı döşedi ana kullandırtmıyor, bütün apartman olarak başvuruda bulunmalıymışız şaka gibi ve superonline`a geçmek için ısrarla başvuru yaptık bakırköy`ün göbeğinde 55 gün bekletti ama gelmediler bizde çaresiz ttnet`e döndük, ondan sonra neden rekabet yok!

çok iyi hizmet

Teknoloji üzerinde iyileştirmeler yapılması kötü bir şey değil fakat yeni teknolojilere açık olmamız gerekiyor, kişisel düşüncem fiber optik kabloların gelecek için daha faydalı olduğu yönünde.

"...dünyanın pek çok yerinde artık ucuz ve pratik şekilde yüksek hızlı internet bağlantısı mümkün hale gelebilir..." ifadesindeki ucuzluk son kullanıcı için değil internet servis sağlayıcısı iin geçerlidir. rekabet olmadığı için ttnet iliğimizi sömürmeye devam ecedek

saçma sapan teoriler ile nereye kadar chip online ??? öncelikle dediğiniz imkansız. neden imkansız onuda belirteyim çoğu bölgedeki bakır hatlar yıllardan beridir kullanılarak deforme olmuş durumda yamalama mantığından ne zaman çıkılıp sil baştan yapılacak bu işler çok merak etmiyor musunuz. bakır fiberin belkide 10 katı sıfır çekilirse nedeni ise devlet kendi kullandığı bakırdan bile özel tüketim ve gelir vergisi adı altında %15 X 2 yani %30 toplamda vergi aldığı için nasıl ucuza gelecek merak ettin saç kılı gibi olan bakır telleri değil dediğim zaten 0.75 kuruş fiyatı var para değil.

Adil kullanimdan sonra 3 mbit :))

aynen yazmış adam tarifeyi akn olduktan sonra bi halt olmaz , 2 aydır 32mbit aknsiz fibere geçtim dsmart'a gayet iyi

bu çok iyi oldu.. sevindim.. köye kim fiber kablo çekerdi zaten.

Ttnet yeni teknolojiye geçildi deyip zam yapar.

Daha adsl veremeyen bir firmadan uzaya cikmasini beklemek gibi birsey :))

Ya bosverin ya zaten akn asinca hiz 3mbps oluyor

@21 Ara 2013 00:36 Onu bulduğuna dua et bizde 8megabit denilen yerde hız olarak en fazla 900kilobit veri aktarımını torrent sitesinde görebildim :D ve burası izmir turizmin bile onlar için önemli olmadığının bir kanıtı. Sonra geliyor turistler İzmir e antalyaya buradaki hızı görüp kendi hallerine şükür ederek geri dönüyorlar ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir