Bas ve çek kamera, cebinizden neden daha iyi?

"Cep telefonu varken kamerayı ne yapayım?" diyenler... İşte çok yanıldığınızın 8 ispatı...

  • Zeynel A. Öztürk

Bas ve çek kameraların ölmek üzere olduğu söylense de, şu anki bas-çek kameralar akıllı cepleri geride bırakacak özellikler sunuyorlar. Bu kameralar, sadece görüntü kalitesi olarak değil, sahip oldukları lens ve özel işlevlerle de daha iyiler. İşte bas ve çek kameranızı cep telefonunuzun kamerasından daha iyi yapan 10 özellik:

1. Optik zoom: Birçok kullanıcı için cep telefonlarındaki en önemli eksiklik, optik yakınlaşmanın ceplerde mümkün olmaması ve sadece dijital zoom yapılabilmesi. İyi bir zoom lensi sadece nesneleri yakına getirmede değil, nesnelerin göreceli boyutunu değiştirmede ve aralarındaki uzaklığı sıkıştırmada kullanılabilir. Bunun için bir DSLR'ye veya yazılıma gerek yok.

2. Makro çekim: 100 doların altındaki bas ve çek kameralar dahi akıllı ceplerden daha iyi makro fotoğraflar çekebiliyor. Birçok kamera, 1cm'ye yakın nesnelere odaklanabiliyor.

Yakalama performansı ve diğerleri

3. Yakalama performansı: Kamera geliştiricileri, gecikme, başlangıç süresi, çekimden çekime geçen süre gibi alanlarda son yıllarda önemli geliştirmeler yaptılar. Cebiniz ile ekrana dokunarak fotoğraf çekmek, bu kadar kolay olmayabilir.

4. Burst fotoğraf: Sony Cyber-shot DSC-HX9V, 16MP çözünürlüğünde 10fps'lik görüntüler yakalayabiliyor. Panasonic Lumix DMC-ZS20 ise daha düşük çözünürlüklerde 60fps'lik görüntüler yakalayabiliyor. Ancak Android'li cebinizde uygulamalarla erişebileceğiniz bu işlev, daha kısıtlı bir performans sunuyor.

5. Pil ömrü: Birkaç fotoğraf ve bir dakikalık bir video, cep telefonunuzun pilini tüketmeyebilir. Ancak bir etkinlik veya tatildeyseniz ve tüm gün dışarda olacaksanız, telefonunuzun kamerasını kullanmak pilinizi tüketecektir.

Depolama, görsel dengeleme ve düzenleme

6. Depolama: Bir kameranız varsa, boş alanı düşünmeden rahatça, istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz.

7. Optik veya sensörlü shift görsel dengeleme: Akıllı cepler, sadece dijital görsel dengeleme özelliğine sahiptir ve bu, fotoğraf kalitesini düşürür. Bas ve çek kameraların çoğu ise optik veya sensörle çalışan imaj dengelemesi sayesinde kameranın sallanması nedeniyle oluşan bozulmayı düzeltirler. Bu, akıllı ceplerdekine göre çok daha etkilidir ve görüntüde kalite kaybına neden olmaz.

8. Kamera üzerinde düzenleme: Yeni kameraların çoğu, kamera üzerinde kırpma, boyutlandırma, cilt yumuşatma, ışık ayarı, kırmızı göz kaldırma ve keskinlik gibi ayarlar yapmanıza izin veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Sadece lens faktörü bile fotoğrafın kalitesini çok fazla etkilemektedir.
Herşey mega piksel değildir. Bu çözünürlüğe objektifin de ulaşması gereklidir.

bir cyber shot + bir ipod 4 ve bir galaxy s2 tüm sorunlarınızı çözer.

N8 im de bunların alası var, ve n8in kamerasını hiçbir dijital kameraya değişmem:)

Mercek ve mercek boyutunun megapikselden daha önemli oldugunu anlamak lazim 3 megapiksel bir kamera 8likten daha iyi foto cekebilir.

Fotoğraf makinası üreticilerinin nihayet vazgeçtiği, fakat bu seferde cep telefonu üreticilerinin giriştiği megapixel yarışının hiç bir öneminin olmadığının da bir kanıtı sayılır.

Bu 8 özellik ve benzeri bir takım destekler yüzünden hala en iyisi bas çek fotoğraf makinaları. Nokia nın 41 megapixellik cebi yerine 8.1 mp lik 5 x optik zooma sahip ve en hızlı kareleri bile bozuksuz çeken kodağımı tercih ederim.

haber eski tarihi telefonlara yönelik sizin NOKIA N95 ve N96 modellerinden haberiniz yok galiba optik zoom yapıyor ve mükemmel foto çekiyor...

"The best camera is the one that's with you." - Chase Jarvis ;)

Mesela 5mp ve 8mp kameralı iki telefondan birini alacaksınız aralarında 200-300 tl fark var ben 5mp kamerayı alırım ve 200-300 tl daha fazla vereceğime 14 mp bir kamera daha alırım elimde hem telefon hemde kamera olur mantıksal düşünmek gerekirse.

iphone 4 ve 4s için optik lens buldum. var olan kameranın uzerine yerleştiriyorsunuz. 3 lens var içinde makro,geniş ve balık gözü.
makro çok başarılı, balık gözünü henüz denemedim

Güzel bilgiler tşkler chip :)

n8 i olan arkadaşlar hayatlarına giren tek kamera nokia telefonları sayesinde olunca dünyayı boğanun boynuzunda sanıyorlar. tamam bende sony ericsson var 3,2 kamera gayet net çekimleri var ama birde canon sx 150 var harikalar çıkartıyor. hangi telefon çebelir böyle. hatta öyleki 200 liraya satılan dandik sonylerden var eniştemde o bile deli net çekiyor.

Optik zoom'un yeri doldurulamaz.

Ziyaretçi yazmış:
Mesela 5mp ve 8mp kameralı iki telefondan birini alacaksınız aralarında 200-300 tl fark var ben 5mp kamerayı alırım ve 200-300 tl daha fazla vereceğime 14 mp bir kamera daha alırım elimde hem telefon hemde kamera olur mantıksal düşünmek gerekirse.
işte mantıklı tüketici böyle olur sazan gibi 12mp kameralı ceptelefonuna atlamaz.

canon g12 im var. cep telefonumda da 5 mp kamera var ama çekim kalitesini bilmiyorum çünkü 1 yıldır daha hiç cep telefonundan fotoğraf çekmedim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play