Başlat Menüsü'nün Saydamlığını Değiştirin!

Windows 10'un Başlat Menüsü'nün ne kadar saydam olacağını değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bunun yolu...

  • Zeynel A. Öztürk
Başlat Menüsü'nün Saydamlığını Değiştirin!

Windows 10, Windows 8'e göre çok daha hoş bir görünüme sahip olabilir. Tabi bu, işletim sistemini istediğiniz gibi değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Küçük bir ayar değişikliği ile Windows 10'un Başlat Menüsü'nün saydamlığını değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ayarlar > Kişiselleştirme yolunu izleyin ve sol tarafta Renkler sekmesini seçin. Burada "Saydamlık efektleri" seçeneğinin açık olmasına dikkat edin. Bu ayar menüyü yeterince saydam yapmadıysa, kayıt defteri üzerinden bir değeri değiştirerek saydamlığı artırabilirsiniz.

Kayıt defterini düzenlemek tehlikeli olduğundan, sadece bahsettiğimiz değeri değiştirmeye dikkat edin! Başlat Menüsü'ne regedit yazın ve Enter'a bastıktan sonra şu konuma gidin:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize

Sağ tarafta Enable Transparency adlı bir anahtar göreceksiniz ve bu anahtarın değeri 1 olacak. Değere çift tıklayarak değeri 0 olarak değiştirin. Şimdi Başlat Menüsü'nü tekrar açtığınızda menünün çok daha saydam olduğunu göreceksiniz. İşte menünün önceki ve sonraki hali:

Bu ayarları değiştirerek dilediğiniz saydamlık seviyesini bulacağınızı umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ceviri hatası mi bilmiyorum ama kayit anahtari degerini degistirmek menuyu daha saydam yamamis, arka planin blur efektini kapatmis. Tabi bu sekilde zayif makinaldaki is yukunu azaltir ama menu okunurlugu bariz zorlasir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost