Başlat menüsüz yapamayanlara 4 süper seçenek

Windows 8'de gözleriniz sol alt köşede bir Başlat menüsü arıyorsa, işte size 4 harika seçenek!

  • Zeynel A. Öztürk
Başlat menüsüz yapamayanlara 4 süper seçenek

Windows 8, senelerin Başlat menüsünü bizlere sormadan, bir anda kaldırıp attı ve yerine yeni, kutucuklu giriş ekranını getirdi. Yeni giriş ekranı, Başlat menüsüne göre daha akıcı ve hızlı çalışıyor olsa da, bazılarımız Başlat menüsünün sağladığı olanakları ve derinliği özlüyor. Windows 8'de eski Başlat menüsünü küçük bir ayar değişikliğiyle geri getirmeniz mümkün değil. Ancak size eski Başlat menüsünü aratmayacak kadar iyi alternatifler var. İşte bunlardan dördü:

Görev çubuğuyla yetinmek

Bu, tam bir Başlat menüsü alternatifi sayılmasa da, herhangi bir 3. parti araca başvurmadan, Görev Çubuğu'nuzda bir klasöre kısayol oluşturarak, bir tür Başlat menüsü elde edebilirsiniz.

Görev Çubuğu'na sağ tıklayın, Araçlar'ı seçin ve Yeni Araç Çubuğu'na tıklayın. Bir klasör seçmeniz gerekecek, ancak siz aşağıdaki diziyi girin:

%ProgramData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

Şimdi Enter'a basarak bu klasörü seçin. Artık Görev Çubuğu'nuzda "Programs" adında yeni bir girdi göreceksiniz. Çubuğa sağ tıklayıp "Görev çubuğunu kilitle"nin işaretini kaldırabilir, bu girdiyi en sola taşıyabilirsiniz.

Ücretli seçenek Start8 ve ücretsiz Pokki

Start8

Ücretli seçenek: Start8

Windows için sunduğu arayüz geliştirmeleriyle tanıdığımız Stardock, Windows 8 için Başlat menüsü çözümünü çoktan sundu. 4.99 dolara satılan aracı 30 gün boyunca ücretsiz olarak denemeniz mümkün.

Start 8'in diğer alternatiflere göre avantajı, kurulumunun ve kullanımının oldukça kolay olması. Start8'de klasik Başlat menüsünün yanında Windows 8 simgeli, "Metro stili" bir başlat menüsü de yer alıyor. Birçok kişiselleştirme seçeneği ile menünüzün görünümünü değiştirmeniz mümkün.

Start8

Pokki For Windows 8

Pokki'nin amacı klasik Başlat menüsünü geri getirmekten ziyade, programlarınızı açmanızı ve PC'nizde arama yapmanızı sağlayacak işlevler sunmak. Pokki'de sosyal ağ bağlantısı gibi Başlat menüsünde görmeye alışmadığımız işlevler var. Yazılım, Başlat menünüzü bir çevrimiçi portala, sosyal ağ merkezine ve program çalıştırma alanına dönüştürebiliyor.

Çok sayıda işlev sunan Pokki, basitlik arayanlara biraz karışık gelebilir. Pokki'nin varsayılan menüsü, 1366x768'lik bir laptop'ta ekranın üçte birini kaplıyor.

Eskiyi sevenlere Classic Shell

Classic Shell

Eski stil Başlat menüsü size daha uygunsa, Classic Shell'i denemelisiniz. Yazılımın ayarlarını değiştirerek Windows 95/98 stili bir Başlat menüsü elde etmeniz bile mümkün.

Classic Shell, sütunları değiştirebilme, kullanıcı adı/resminin nasıl görüneceğini ayarlama, simge boyutları ve tema gibi birçok özelleştirme olanağı sunuyor.

Yazılım Windows Gezgini'ni eski stiline geri döndürmek için de kullanılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

başlat menüsü mü? o ne yahu? şaka mısınız?...

@04 Ara 2012 00:22 mars damı yaşıyon. şakacı.?..

startmenu8 var iobit sitesinde ücretsiz veriyor ve start8 den daha güzel geldi bana

POWER8 gerçekten çok başarılı ve eklenmesi gerekiyor araştırma içerisine, classic shell sonrasında o geliyor... üstelik ücretsiz ve pokki gibi açılışı yavaşlatmıyor :D

Çok ihtiyaç duyanlar Programs klasörünü görev çubuğuna sabileyerek ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bence bu da ve diğerleri de gereksiz! :S

değmez win8 kökten kurmasınlar olsun bitsin.kurdum 1 hafta dayanamadım seri olamıyor insan win 8 de ve programlarımı kurdum win7 den daha fazla yavaşladı.kısaca ayıplı malı kakalıyor microfost

Windows 8 ile milletin basina gereksiz yere dert actilar. Onumuzdeki aylarda bir suru update ve servcie pack yayinlanacak ve bu tur 3. parti yazilimlarla ozellikle server isletim sistemleri gereksiz yere riske edilecek. Bir network admini olarak Win 2012 ve Win8'in facilara gebe oldugunu dusunuyorum.

Mac kullanıcıları şimdiye kadar hiç "Başlat" menüsü kullanmadılar ve sıkıntı da olmadı. Diğer yorumcu arkadaşın dediği gibi Programs klasörünü bir yere sabitleyebilirsiniz. Zamanla bu arayüze alışılacaktır..

@04 Ara 2012 11:59 Android tabletin başarısız bir kopyasına millet neden alışmak zorunda kalsın ki? Kimse çekemez bu kahrı.

Çok ihtiyaç duyanlar Programs klasörünü görev çubuğuna sabileyerek ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bence bu da ve diğerleri de gereksiz! :S -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Gereksiz dediğin ürünü, ömrünü versen yapamazsın bu durumda sana bunu icat edene saygı duymak kalır

bakıyorum MS 'in elemanları yine iş başında Windows (vista) 8 reklamı kasmaya devam ediyorlar... Siz devam edin biz Windows 7 ile gayet memnunuz.... Forever Win 7

bu seçeneklerin hepsini kullandım. en iyisi classic shell her ne kadar ara sıra sorun çıkartsa da.

Bir teknoloji mağazasına gidip Win8'li bir laptopu incelemek istedim yalnız Metro arayüzü vardı. Bence satıcıdan rica ettim, acaba Metro arayüzünden ana ekrana nasıl girebilirim, çünkü aradım taradım bulamadım. O da baktı baktı baktı, giremedi, başka bir laptopta hazır açılmış ekran vardı onda incelememi söyledi! Ben galiba bu zorunlu Metro arayüzünden ve başlat ekranına anından giremediğimden bir anda soğudum. Bi de Win7 gayet başarılı, şimdi bi de bunu alıp sürücüleri şunları bunları ile uğraşamam, tablet için düşünebilirim.

Bir teknoloji mağazasına gidip Win8'li bir laptopu incelemek istedim yalnız Metro arayüzü vardı. Bence satıcıdan rica ettim, acaba Metro arayüzünden ana ekrana nasıl girebilirim, çünkü aradım taradım bulamadım. O da baktı baktı baktı, giremedi, başka bir laptopta hazır açılmış ekran vardı onda incelememi söyledi! Ben galiba bu zorunlu Metro arayüzünden ve başlat ekranına anından giremediğimden bir anda soğudum. Bi de Win7 gayet başarılı, şimdi bi de bunu alıp sürücüleri şunları bunları ile uğraşamam, tablet için düşünebilirim. _____________________________________________________________________ Bu dediklerin aramızda kalsın, sakın başka ülkelere sızdırma, bize şeyiyle gülerler yinede geçmiş olsun çok zor durumda kalmışsın

@05 Ara 2012 15:59 windows + d tusu yada yada metroda masaustu yazan yere tıklarsan rahatlıkla girebilirdin

Windows 8, Android'e bakmış da kendini yırtmış.

başlat menüsünü istiyorsan en kesin çözüm windows 7 kullanmak,bunun başka çözümü yok windows 8 yeni bir işletim sistemi ve başlat menüsü yok bu kadar.

@You4Life Sen öyle zannet canım.

Sistem gayet başarılı fakat başlat menüsünün olmaması , içler acısı , bu sistemi iki ayrı seçenek ile kullanıcılara sunabilirlerdi. Birincisi laptop kullanıcıları diğeri masa üstü kullanıcıları. Bu şekilde windows 8 i kimsenin kullanacağını sanmıyorum. Defalarca kendimi zorlayıp kullanmaya çalışsamda en fazla 1 hafta dayanabildim ve win 7 ye geri döndüm.

Windows 8 in takla atması falan mı gerekiyor neyi beğenmediniz anlamadım. Performans olarak süper bence, kullanım kolaylığı ise bir o kadar kolay :) ekranınızdaki köşeleri kullanmanız yeterli rahatlıkla her yere ulaşabiliyorsunuz. Bir başlat menüsü niye bu kadar önemli anlamadım, bilgisayar kullanıcıları genelde her şeyini masa üstüne koyuyor zaten :) Windows 8 yapınca mı kötü oldu. Neyse işin özü bence tekrar gözden geçirin derim. Saygılar,

çok kötü bir işletim sistemi. gereksiz olmuş. windows 7'nin bir eksikliği yoktu. eski köye yeni adetler gelmiş... kullanımı zor ve karmaşık.

Eskiden xp ve diğer sürümlerde ortaya çıkan klasik kullanım menüsü seçeneği vardı nedense windows bu işide paraya dökmeye çalışmış gibi geldi çünkü buna ait olan paralı yöntemler ortaya çıktı. o halde neden widows 3.1 süre gelen başlat menüsü dayatmasını bize işletmiş ve alıştırmışken şimdide dokunmatik özellikli dayatmayı meydana sokuyor. Sebebleri açık duygusal ve reklam kokan hareketler yani tablet pcler veya dokunmatik ekranlar almamızı istemeleri. o zaman xp de neden klasik menüyü kullandı. windowsun uyanıp bu dayatmadan ötürü alışıla gelmiş özelliğini seçenek olarak sunabilmeliydi. bana göre windows 8 kesinlikle kullanışsız tamamen ubuntu ve tablet özentisi bir işletim sistemi olmuş hem ayrıca hatırlayınız xp de tablet edition vardı o halde 8 dede olmalıydı bizi klasik başlat menülü bir sistemden ayırmaya çalışan windows u malesefki protesto ederek 128 bitli sistemlere çıkana kadar win seven den severek vazgeçmeyeceğim :) xp bitti yaşasın windows seven. seni herkes seviyor :))

İSTEYENIN WİN8 İNE BASLAT MENÜSÜ EKLENİR

arkadaşlar classic shells diye bir program var indirin kullanın xp win7 in 98 menü kolayca yapabilirsiniz ücretsiz ve muhteşem bir program

XP Yİ HİÇ BİRİNE DEĞİŞMEM.SADE,KULLANIMI KOLAY ,AZ YER KAPLIYOR.BUNLAR NE LA HEP CAF CAF KURU GÜRÜLTÜ IVIR ZIVIR FOREVER XP

@15 Oca 2013 00:22 doğru söylüyon kurban

Bilgisaarınız kaldırmmıyor diye çamur atmayın Vista,7 ve 8'e :)

benimgörev çubuğu da yok nası kapatcam

aslına bakacak olursanız ben win me'yi hiç bi sisteme değişmem ama xp'ye benzerliği var xp'de fena sayılmaz ama win7yi hiç sevmedim kaç kere denedim ben her 2 ayda bir laptop değişirim hep aldığımda ilk 7'yi kurdum fakat hiç beğenmedim yer kaplamasını falan geçtim RAM'ın tamamını yiyor nerden bakarsan ama windows 8 geldi bir denemek için kurdum maşallahı var RAM'ı hiç kullanmıyor sanki okadar seçenek sunuyorki aklını başından alıyor tamam eski bilgisayarlarda fazla işe yaramıyor ama üstün özellikli bilgisayarlarda özellikle laptoplarda harika ötesi bişey ama herkese tavsiyem eğer bilgisayarınızın RAM'ı 2 GBt'tan yüksekse 64bit olanı kurarak deneyin hızına yetişilmesi imkansız 2GB'lık klasörü 15 saniyede taşıma imkanı hangi windows sana verebilirkiii???

allah kahretsin bu başlat menüsünü kaldıranı yaa nereye gitti bu başlat menüsü......lütfen yardım edin bana

beniki indows 7 görev cubugunda windows gezgini kayboldu ne yapmalıyım

arkadaşlar başlattaki ayarlar menüsünü nasıl bulabilirim

çmmç hgşjvuglşjl

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play