Bedava dizüstü başlangıç paketi 2011

Her dizüstü bilgisayarda mutlaka bulunması gereken en önemli bedava yazılımları sizin için seçtik!

  • Umut Ulu
Dizüstü başlangıç paketi 2011

Dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara oranla önemli avantajları var. Masanızın üzerinde sabit durmak zorunda değiller, tüm yolculuğunuz boyunca size iyi bir arkadaş olabilirler ve hatta bir masaüstü PC'nin sunduğu gücü size sağlayabilirler. CHIP Online sizin için her dizüstü bilgisayarın sahip olması gereken programları araştırdı.

Notebook'lar, masaüstü bilgisayarları birçok yönden yaşlı bırakıyorlar. Ama bir dizüstü bilgisayarı verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, onu uygun yazılımlarla donatmalısınız. Güvenlik programlarından elektrik tasarrufu, WLAN araçları ve basit eşitleme programlarına kadar... Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının Windows'un sunduğundan daha fazlasına ihtiyaçları var. CHIP Online bu programları sizin için derledi.

Güvenlik : Dizüstü bilgisayarınızı koruyun!

avast! Free Antivirus
Ücretsiz virüs tarayıcılar arasında yaptığımız son karşılaştırma testinde avast, Avira ve Panda'yı arkasında bıraktı. Kullanıcı ara yüzü hoşumuza giden şeylerden birisi oldu. Klasik bir virüs tarayıcısının yanında program aynı zamanda Web-Filter, E-mail tarayıcısı ve davranış tabanlı algılama gibi özelliklere de sahip. Başka hiç bir ücretsiz virüs tarayıcısı onun kadar iyi donatılmamış.

Avast! Free Antivirus'ün saptama oranları gayet iyi. Notebook kullanıcıları bu virüs tarayıcısı ile başlatma ve kapatmada sadece minimal gecikmeler yaşıyor. Onun dışında ise Avast güncellemelerini sadece aycıca indirilen güncellemelerle yapmıyor, virüs imzaları da yazılımı her zaman taze tutuyor.

avast! Free Antivirus

TrueCryptGüvenlik : Dizüstü bilgisayarınızı koruyun!
Notebook'ların masaüstü bilgisayarlara karşı bir dezavantajı, daha kolay çalınabilmesi. Bunun için dizüstü bilgisayar kullanıcıları belgelerini şifreleyerek saklamalı. Bu ücretiz açık kaynaklı program, dosyalarınızı kolay bir şekilde şifrelemenizi sağlıyor.
TrueCrypt sayesinde 128-, 256- veya 448- bit şifreli sanal sürücüler oluşturabilir veya kendi oluşturduğunuz şifreleri kullanabilirsiniz. Yeni özellikleri arasında AES şifrelemeleri için donanım hızlandırma da mevcut.

TrueCrypt

Elektrik tasarrufu : Pil süresini uzatın!

AkkuLine Batterie Tool
Bu ücretsiz program ile dizüstü bilgisayarınızın performansını test edebilir ve sınırsız fonksiyonlara (kapasite, enerji) ulaşabilirsiniz. Pil tipi, seviye ve zaman gibi enterasan bilgiler dışında, akü doldurma geçmişinizi görüntüleyebilir, ne kadara mal olduğunu görebilir veya pilinizin değerlendirmesini yapabilirsiniz. Bu şekilde program aşağı yukarı pilinizin ne durumda olduğunu gösterir.

AkkuLine Batterie Tool programını kullanmak için uzun yükleme işlemlerine gerek yok, exe dosyasını başlatmanız yeterli. En iyi şekilde çalışmak için program Windows kayıtlarındaki bilgileri de alıyor ve birleştirerek size sunuyor. Windows 7 desteği bulunuyor ama maalesef şuan sadece 32 bit...

AkkuLine Batterie Tool

BatteryBar FreeElektrik tasarrufu : Pil süresini uzatın!
Yüzde 20 piliniz kalmış... Güç kaynağına bağlamadan bilgisayarınızı daha ne daha kullanabilirsiniz? Bunu deneyip tecrübe edebilir veya BatteryBar'a sorabilirsiniz. Bu ücretsiz program Windows'taki standart sembole iyi bir alternatif. Yüklemeden hemen sonra görev çubuğunuza yerleşiyor.

Aynı zamanda ücretli bir Pro sürümü de bulunan programın, o sürümünde pil bittiğinde alarm özelliği bulunuyor. Ama bize göre ücretsiz sürüm de fazlasıyla yeterli. Bu program sayesinde aynı zamanda hangi işlemlerin bilgisayarınızı yavaşlattığını görebilirsiniz.

BatteryBar Free

Ofis araçları: Büronuzu yanınızda taşıyın!

OpenOffice
Eğer Microsoft Office'e alternatif arıyorsanız aradığınız program OpenOffice. Sunum hazırlamak, veritabanı yönetmek, denklem düzenleyicisi, hesap tablosu gibi ihtiyacınız olan her şeyi sağlıyor. Bir ev kullanıcısının ihtiyaç duyduğu her şey elinizin altında...

Eğer Microsoft Office 2007 ve 2010'un Ribbon ara yüzünden bıktıysanız, OpenOffice klasik Office görünümünü alabiliyor.

OpenOffice


PDFCreator
Ofis araçları: Büronuzu yanınızda taşıyın!
Eğer kendi PDF dosyalarınızı oluşturmak istiyorsanız, dizüstü bilgisayarınızda PDFCreator gibi bir yazılıma ihtiyacınız var. Neredeyse tüm platformlarda kalite kaybı olmadan görüntülenebilen PDF dosyaları; başkalarına gönderilen araştırma yazıları, sunumlar veya diğer önemli belgeler için mükemmel bir format.

PDFCreator ile çevirmede yaşayacağınız hatalara son veriyorsunuz. Ünlü programlardan bir fare hareketiyle PDF dosyaları oluşturabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken "Kaydet"e basmak. PDFCreator sisteminize varsayılan yazıcı olarak bağlanır. Eğer bunu istemiyorsanız yükledikten hemen sonra denetim masası ayarlarından bunu değiştirmelisiniz.

PDFCreator

İnternet : Her zaman online!

NetSetMan
Eğer dizüstü bilgisayarınızla sık sık farklı kablosuz ağlara bağlanıyorsanız, NetSetman işinizi kolaylaştırıyor. Bu ücretsiz araç 5 farklı ağa kadar kaydediyor ve onlar arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlıyor. Program her ağın IP adresi, alt ağ maskesi, ağ geçici gibi profil özelliklerini kaydediyor.

Tüm ayarların ekstra bir dosyada saklanması, güncellemelerde ve yedeklemelerde işinizi kolaylaştırıyor. Bu şekilde NetSetMan yeni bir dizüstü bilgisayar alsanız bile kolayca kuruluyor.

NetSetMan


Hotspot Shield
İnternet : Her zaman online!
WLAN hotspot'ları yolculuktayken internete bağlanmak için iyi yollardan birisi. Bu kablosuz internet ağlarının aynı zamanda bir de gölgede kalmış tarafı var: Çoğu zaman sizinle aynı ağa bağlananların kimler olduğunu bilmiyorsunuz.

"Hotspot Shield" ile siz güvenli taraftasınız. Bu ücretsiz yazılım bilgisayarınızı bir VPN tüneline sokuyor. Bu şekilde her internet bağlantısı güvenli kanallar üzerinden oluşuyor.

Hotspot Shield

Sistem: Notebook optimizasyonu!

CCleaner
Eğer sadece bir sistem programı yükleme seçeneğiniz olsaydı muhtemelen bir çok kullanıcı CCleaner'ı seçerdi. Bu yazılım bilgisayarın istediğiniz bölümünü analiz ediyor ve ihtiyaç olmayan ve kullanılmayan dosyaları sisteminizden ve anlamsız sistem kaynaklarından siliyor.

Programları kalıntı bırakmadan diskinizden silebilir, tarayıcı çerezlerini yok edebilir ve bunları yaparken kendi uyguladığınız filtreleri kullanabilirsiniz. Menü ayarlarından başlangıçta hangi işlemlerin yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

CCleaner

SUMoSistem: Notebook optimizasyonu!

Güncellemeler ve yüklenen programlar dizüstü bilgisayarların olması gereken özellikleri arasında yer alıyor. Eğer her gün internette yeni güncellemeleri, en iyi araçları aramak istemiyorsanız, SUMo tam size göre bir yazılım. 3 MB boyutunda olan bu araç sisteminizi tarayarak, hangi programların yeni sürüme güncelleme veya yamalara ihtiyacı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda bağlantı vererek en yeni sürümleri nereden yükleyebileceğinizi de gösteriyor. Eğer tüm sabit diskinizi aramak istemiyorsanız, sadece istediğiniz programı arama özelliğine de sahip. Bunun için sadece exe dosyasını programını üzerine sürüklemeniz yeterli.

SUMo

Sohbet, fotoğraflar ve videolar!

Skype
Skype ile internet üzerinden ücretsiz olarak telefonla konuşabilir ve hatta web kamerası ile video konferansları düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde büroda, otelde internetin olduğu her yerde ailenizle veya iş arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Telefon ile görüşmenin dışında aynı zamanda yazarak iletişim ve dosya alışverişi özelliği de bulunuyor. Hatta bu işlemler ICQ ve MSN'den daha hızlı bir şekilde oluyor. Skype sadece Windows'larda değil, Mac OS ve Linux'ta, hatta bazı cep telefonlarında bile kullanılabiliyor. Her zaman her yerden herkese ulaşmak isteyenler için birebir...

Skype


VLC Media Player Portable
Sohbet, fotoğraflar ve videolar!
VLC Media Player her kullanıcının bilgisayarında olması gereken bir yazılım; çok sık video ve ses dosyaları oynatmasanız bile... Açık kaynaklı program tüm önemli formatları çalıştırabiliyor. Bu şekilde VLC Media Player'da DVD'lerinizi, Video CD'lerinizi, DivX veya müzik CD'lerini problemsiz bir şekilde oynatabilirsiniz. Bu taşınabilir sürüm yüklenmeden kullanılabilir. Exe dosyasını çift tıklamanız yeterli.

VLC Media Player Portable

Eşitleme ve yedekleme!

Capivara
Bu ücretsiz yazılım ile dosyalarınızı ve dokümanlarınızı farklı yerlerde hep güncel tutun. Dosyalarınızı internet üzerinden hem PC'nizde hem dizüstü bilgisayarınızda eşitleyin. Başlangıçtan itibaren kullanıcı dostu ara yüzü beğenimizi kazandı. Henüz yeni bilgisayar öğrenmeye başlayanların bile hemen alışabileceği basit bir ara yüz söz konusu. Sol tarafta kaynak dizin ve sağ tarafta hedef dizin bulunuyor. Sadece istediğiniz dosyayı seçip istediğin cihaz ile eşitlemeniz yeterli. Dosyanın yerel hard diskinizde, USB belleğinizde veya FTP sunucusunda olup olmaması hiç bir önem taşımıyor.

Capivara

Firefox SyncEşitleme ve yedekleme!
Her ne kadar Firefox 4'te bu fonksiyon bulunsa da, eski sürümler için bu programa ihtiyacınız var. Programın amacı ise kullandığınız ayarları, yer imlerinizi veya şifrelerinizi farklı bilgisayarlar arasında senkronize edebilmeniz.

Ücretsiz yüklemeden sonra bir kaç fare hareketiyle kendi "Firefox-Sync" hesabınızı oluşturuyorsunuz. Ondan sonraki her şey eklenti üzerinden hallediliyor. Kullandığınız ayarlar, yer imleri, geçmiş ve hatta sekme ve şifreler bile bu ücretsiz yazılım ile farklı Firefox'lar ile eşitlenebiliyor.

Firefox Sync

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

jolicloud işletim sistemi ve internet yeter.eğer sadece bu programlar kurulacaksa.jolicloud ubuntu tabanlı chrome os benzeri internet işletim sistemidir.çok iyi vlc photoshop falanda var.

Sumo'yla birlikte yüklenmesi önerilen programları yükleyince Avira Malware uyarısı verdi.

çoğunu biliyordum yinede teşekkürler :)

LibreOffice kullanarak daha da acik bir openoffice deneyimi yasayabilirsiniz. Yakinda bir cok Linux dagitimi da OpenOffice yerine LibreOffice kullaniyor olacak. Pardus 2011, Ubuntu 11.04 gibi

AkkuLine Batterie Tool linkden bu programı indiremedim yardımcı olur musunuz?

yni dizistü aldım bazılarını bilsekte bakalım işe yarayacaklarmı

teşekkür ederim.

"Pro sürümü de bulunan programın, o sürümünde pil bittiğinde alarm özelliği bulunuyor." çok komik : )

PDF oluşturmak için doPDF de kullanılabilir aslında. Yine sisteme yazıcı olarak ekleniyor. Tamamen Türkçe ve gayet basit. Ücretsiz olmasına rağmen içerisinde reklam ya da benzeri şeyler de yok. Tavsiye ederim...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play