Bedava Windows 10'a Yükseltme Fırsatı Hala Bitmedi!

Windows 10'a geçmeyen ancak pişman olan Windows 7/8.1 sahipleri için bedava geçiş yollarının henüz kapanmadığı ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Bedava Windows 10 Fırsatı Hala Bitmedi!

Windows 10'un yayınlanmasının ardından bir sene boyunca Windows 7/8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulduğunu hatırlıyorsunuzdur. Microsoft'un bu teklifi geçen sene Temmuz ayında sona ermiş, ancak buna rağmen bazı "açık kapılardan" faydalanarak, yeni işletim sistemine ücretsiz geçiş yapmanın mümkün olduğu ortaya çıkmıştı.

Geçen senenin Ağustos ayında sadece bir değil, iki farklı yöntemle Windows 10'a ücretsiz olarak geçmenin mümkün olduğu anlaşılmıştı. Şimdi ise Techspot'a göre bu yöntemler, halen geçerliliğini koruyor. Yöntemlerden biri olan "yardımcı teknolojiler" yoluyla yükseltme, halen çalışıyor. Microsoft, ekran okuyucu gibi araçları kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmediği için yükseltmeniz mümkün hale geliyor. Ancak böyle bir yol izleyerek ücretsiz olarak yükseltmenin ahlaki açısı tartışılabilir.

Şaşırtıcı olan, eski bir Windows 7/8.1 anahtarı kullanarak yükseltme yönteminin de hala çalışıyor olması. Microsoft'un bu kapıyı bilerek açık bıraktığını düşünebilirsiniz; sonuçta firma, istatistiklerde Windows 10'un yükselmesinden zarar gelmeyeceğini düşünüyor olabilir. Ancak bu yöntemlerin sonsuza kadar kullanılabilir halde kalmasını beklemeyin. Yani 2017'de Windows 10 işletim sistemine geçmediğiniz için pişmanlık duyuyorsanız, harekete geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

açık bıraksın ne olacak ki, istediği olur 10 geçiş devam eder.

Hala daha Windows 10 geçsinler diye ümit bekliyorlar demekki.

Windows 7 standart kurulumda yaklaşık 650 MB RAM kullanıyor. Windows 10 ise yaklaşık 1500 MB. Karşılığında bana ne veriyor? Lütfen bekleyiniz.....

Ben hiç kimsenin yeni bilgisayar almadığı sürece işletim sistemini yükselteceğini pek düşünmüyorum. Zaten para verilmiş bir işletim sistemi varken kullanıcının elinde neden bir daha para versin ki? Bence Microsoft'un yapacağı iş sonsuza dek açık bırakmak bu işi. Bu işinde tek şartı olabilir. O da Windows 10'a yükseltenlere reklam göstermek. Böyle bir şey isterlerse itiraz etmem açıkçası. Bence bu sayede sade işletim sistemi satmaktan daha çok kâr ederler. Windows kullanmayan pc çok az nede olsa.

daha fazla insan daha fazla intel demek microsoftun bundan vazgeçeceğini hiç sanmıyorum. Kısacası bedava peynir sadece fare kapanında olur gerçeğinide unutmamak lazım.

windows 8.1 pro ve win home işletim sistemli 2 pc yi yukardaki yöntemle yükselttim, mevcut windowsların lisansları ile ürün etkinleşiyor herhangi bir sorun yok.

@05 Ocak 2017 12:48 Hangi yöntem le kurulum yaptınız ? Yardımcı teknolojiler ile önce 8.1'den yükselttiniz mi, yoksa ikinci yöntem olan temiz ya da doğrudan kurulum yapıp mevcut anahtarınızla etkinleştirdiniz mi ?? Ya da aslında bu ikisi ayni şey mi oluyor ?

windows 10 bilgisayar açılışta disk kullanımı % 100 ssd olmayan bilgisyarlar 5 dakika da kendine geliyor.

Ben 1-2 hafta önce iso dosyası üzerinden windows 10 yükledim. Yüklenirken herşey normaldi, anatlar istedi daha sonra dedim. Kurulum bitdikden sonra sağ tarafda anathar simgesi geldi. Sistemi Update etmeye başladım bir kaş update den sonra anathar simgesi kayboldu, settingsden baktıb activateddi. Hiçbir kırma girişiminde falan bulunmadım. Sadece OS kurup update etdim.

@05 Ocak 2017 13:13 Ya Türkçeyi yeni öğreniyorsun ya da İngilizce yi.Ya tam Türkçe yaz ya da tam İngilizce.Yarım yamalak yazmaktaki amacın ne?

Adamlar hala bize bir şans verdiklerini söylüyorlar. Şaka gibi.

durmadan bi tarafından windows çıkartıp satma peşinde, ayrıca kullanıcısınıda satma peşinde . anlayana.......

bence en ıyı ısletım sıstemı 8ç1

ya ben hiö bu win 10 sevmedim ki hiç te geçmesini istemedin kendinden geçiş yaptı şerefsiz ne güzel win 7 vardı şimis ise win 10

@06 Ocak 2017 00:54 Hâlâ 7'ye geri dönebilirsiniz. Ürün anahtarınız geçerliliğini koruyor olmalı. Windows 7 Servis Paketi 1 kurulumunu yaptıktan sonra da güncelleştirmeleri kapatmanızı ve güncel bir antivirüs + güvenlik duvarıyla korumanızı öneririm.

2 hafta önce Windows 8.1 den 10 a geçtim ve Windows lisansım aynen devam etti . Yükseltme işlemi yaparken iso olarak indirip DVD ye yazdırdım kurarken ise Windows versiyonu seçmemiz gerekiyor örneğin benimki Windows 8.1 single language versiyonuydu bu sebepten Windows 10 kurulumunda da home single language versiyonunu kurdum ( zaten o işaretli geliyor fakat isterseniz değiştirebiliyorsunuz ) aynı versiyonunuzla yükseltirseniz Windows 10 da lisans devam ediyor. Bence geçin gayet güzel win10 :)

zaten orjinalini de 100 tl ye bulabilirsiniz

29 Temmuz 2016 wındows 10 geciş son gündür denilmiş 7-8 -XP windows 10 için sürüklenmişiz Elimdeki windows 7 orjinal DVD Bile işe yaramaz oldu MİGROSOFT U ALKIŞLIYORUM

windows 7 yada 8.1 lisanli pclerde oluyor :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost