Bilgilerinizi toparlayıp gönderen zararlı!

iPhone'lara bulaşabilen bir zararlı, iOS 8 ve iOS 7'de çalışıyor; bakın neler yapabiliyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Bilgilerinizi toparlayıp gönderen iOS zararlısı!
XAgent, jailbreak'lenmemiş iPhone'larda çalışabiliyor

Güvenlik firması Trend Micro, iPhone kullanan gazetecileri ve askerleri hedef olan bir zararlı tespit ettiler. Zararlı, telefondan veri toplama konusunda hiç çekingen davranmasa da, onu çalıştırmak için sizin devreye girmeniz gerekiyor.

XAgent adındaki zararlı, olta saldırısı yöntemiyle yayılıyor. Uygulama telefona yüklendiğinde metin mesajlarını, kişi listelerini, fotoğrafları, konum verilerini, yüklü uygulamaların bir listesini, çalışan tüm işlemlerin listesini ve cihazın Wi-Fi durumunu topluyor, ardından toplanan bu bilgileri paketleyip hacker'ların kontrolünde olan bir sunucuya gönderiyor.

XAgent'in yapabildikleri burada bitmiyor, uygulama mikrofonu kullanarak ortamda duyabildiği tüm sesleri kaydedebiliyor. iOS 8 ve iOS 7'de çalışsa da, zararlı asıl tehlikeli yüzünü iOS 7'de gösteriyor, çünkü iOS 7'de simgesini gizleyebiliyor. iOS 8'de kendini gizleyemeyen uygulama, otomatik olarak da çalışmıyor. Yani zararlıdan etkilenmek için telefon her başladığında onu çalıştırmanız gerekiyor. Bu yüzden zararlının geçen sene, iOS 8 çıkmadan önce geliştirildiği düşünülüyor.

Yine de iOS kullanıcılarının yaklaşık çeyreğinin iOS 7 kullanıyor olması nedeniyle zararlıyı küçümsememek gerekiyor. XAgent zararlısından korunmak için izlemeniz gereken yol, her zamanki gibi tanımadığınız veya şüpheli bağlantıları açmamak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

alın size apple

@06 Şub 2015 12:54 iOS 7 kullananlar 8 GB hafızaya sahip telefonlar kullandıkları için 8'e geçemiyorlar yoksa kimse iOS 7'de kalmak istemez. Haber eski ise zaten diyecek bir şey yok ama yeni bir haber ise o zaman Apple en kısa sürede icabına bakacaktır zaten. Boşuna telefonu güncelleyin deyip eski sürümlerin imzalarını kapatmıyor adamlar. Diğer işletim sistemlerinde ki tehditlerden bir tanesi gibi iOS'u hedef almasın arkadaş hemen çamur atmaya çalışıyorsunuz. Nedir bu çekememezlik? Bırakın bizi kendi halimize, en azından diğer işletim sistemleri gibi güvenlik açıklarıyla dolu, denetlenmeyen ve saçma sapan uygulamalarla dolu açık kaynak kodlu bir işletim sistemine sahip değiliz. Dikkatli kullanılmadıkça ve gerekli önlemler alınmadıkça o yüklemiş olduğunuz ''uygulamalar'' nasıl bir tehdit oluşturduğunu yurdum insanı nereden anlasın ki? Android nedir diye bir soru sorulduğunda akıllı telefon diye cevap verirler bu ''Android'' kullanıcıları... Halbuki işletim sisteminin sürümünü bile telefonu aldıktan haftalar sonra fark eden onca şahıslar var. Gerçi sürümü öğrenseler ne olacak aldıkları bir iki güncellemelerin ne artısı olduğunu bilmezler, umursamazlar bile. Onlar için şu marka olsun son model olsun tamam gerisi önemli değil. Anlatsan zaten anlayabildikleri kadar anca, o da nedir işte megapiksel, ram, kaç çekirdek, gibi bir kaç ay sonra ne model olduğu önemli olmaksızın kasmaya ve yavaşlamaya mahkum olan servet değerinde çöpler. Hiçbir şeyden haberi olmayan, uyum sağlamaktan ziyade geri kalmamak için o telefonlara para saçan gencinden yaşlısına kadar o kadar çok insan var ki...

Bir de kapalı kaynak olacak. Yemişim Ios unu gözünü sevdiğimin Windows'u.

abuuu ama ios 8 kullanıyorum uygulama ios 8de gözüküyormuş

Çürük elmaya virus , solucan çok girer

@06 Şub 2015 13:45 hem çürük 7 hem çürük 8 zarar görüyo yaziyi okumadan atlama biraz androodci wpciler gibi yazıyı tam okuda yorun yaz

kullanmasını bilene herhangi bir problem yok. iPhone 5S ile her daim uçuşlardayım....

Kullanıcıları Ios 7 den Ios 8 e geçirip eski iphone'lardan bıktırma operasyonu.

Birde ios u övüp durursunuz. Onda da virüs oluyormuş demekki.

Noldu apple fan boylari

cihazı jb yapıp olmadık uygulamaları kurarlarsa normaldir. yoksa appstore bu tarz uygulamaları yakınına bile yaklaştırmaz. android'deki zararlıları haber yapsanız ya ? şöyle 20 30 sayfa haber çıkar.

Gazetecileri hedef alıyormuş ?

Sen de yorum yaz