Bilmeniz gereken 5 eko etiketi!

Elektronik cihazlarda sıkça rastladığımız tüm bu etiketlerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Bilmeniz gereken 5 eko etiketi!

Eko etiketleri, hangi ürünlerin daha çevre ve enerji dostu olduğunu tanımanızda size yardımcı olabilir. Bu etiketler sayesinde elektronik bir ürün satın alırken sürdürebilirlik konusuna ışık tutabiliyoruz. Peki hangi etiket, tam olarak hangi anlama geliyor?

ENERGY STAR (ABD)

ENERGY STAR, ABD Çevre Koruma Kuruluşu tarafından belirlenen enerji verimliliği kurallarına uyan ürün ve binaları çatısı altında topluyor. Gönüllü bir program olan ENERGY STAR, Clean Air Act ve Energy Policy Act'i temel alıyor.

EU Energy etiketi (Avrupa)

EU Energy Label'in odak noktası, güç tasarrufu. Güç tasarrufu etiketi, 2010'da Avrupa'da satılan çoğu beyaz eşya, ampül ve otomobiller için bir zorunluluk haline gelmişti. Direktif ilk olarak 1992'de ortaya çıkmış, isteğe bağlı güç etiketi 1995'te tanıtılmıştı.

Güç verimliliği etiketi, ilk başta A'dan G'ye doğru sıralanıyordu. Ancak yapılan geliştirmeler sonrasında bazı ürün kategorileri için A+, A++, ve A+++ puanları da eklendi. Örneğin bir buzdolabının A+++ puanını alabilmesi için, yılda 22kWh'dan az elektrik harcaması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yemişim etiketi ortadoğuda afrikada savaş oluyor çin atmosferin içine ediyor bunlar hala bikaç wattın derdine düşmüş etiket hazırlıyor boş işler bunlar koyverin gitsin ne dünya sevdasıymış

beyin hızla uzaklaşır...

insanlar bu etiketlerle kafa yoracağına, zırt pırt ellerindeki elektronik cihazları değiştirmesinler.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bilmeniz gereken 5 eko etiketi!
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir