Bir dev ülke daha "Windows XP'ye devam" dedi!

Resmi destek bitti; Windows XP haberleri bitmedi... İşte XP'nin kolay kolay ölmeyeceğinin son kanıtı

Hollanda da "Windows XP'ye devam" dedi!

Microsoft'un efsane işletim sistemi Windows XP'ye verilen destek, resmi olarak kesildi. Ancak Windows XP'den vazgeçemeyenlerin hala söyleyecekleri birkaç sözleri var. İngiltere'nin ardından, Hollanda hükümeti de topladığı vergilerin büyük bir kısmını Microsoft'a harcamaya başlamış durumda. Sebep mi? 12 yıllık Windows XP işletim sistemini, Hollanda hükümetinin tüm bilgisayarlarında güncel şekilde tutabilmek.

Webwereld.nl'nin raporuna göre, Microsoft ile yapılan yeni anlaşma, Hollanda hükümetinin milyonlarca Avrosuna mal olacak. Her ne kadar toplam tutar belirtilmemiş olsa da anlaşma sonucunda 34.000 ile 40.000 arası bilgisayarın, bugünden 2015 Ocak ayına kadar XP desteği alacağı söyleniyor. İşin iyi kısmıysa, Microsoft ile yapılan anlaşmanın bir noktasında, bazı hükümet bilgisyarlarının Windows 7 ya da 8 işletim sistemine geçiş yapabileceği.

Hollanda'nın geneline baktığımız zamansa, her beş yerel kuruldan ikisinin Windows XP kullandığını görüyoruz. Pek tabi unutmamak gerekiyor ki Windows XP, dünya üzerindeki bilgisayarların dörte birinde kullanılmaya devam ediyor. Her ne kadar bu oranın büyük bir kısmını Çin oluşturuyor olsa da, XP halen en çok kullanılan ikinci işletim sistemi.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Birisi şu uçan Hollandalı'ya söylesin Linux bedava, Libreoffice programı da bedava...

@09 Nis 2014 19:49 Destek paralı

@09 Nis 2014 19:49 tüm bilgisayarlardaki programları linux a uyarlamak ise windows a verilen paranın 5 katı

merak etmeyin o güncellemeleri bizimkiler bir yerden parça parça bulurlar bizde yükleriz =D

SIKTI ARTIK BU XP MUHABBETI.

Sevim koş! Kötü kedi Şerafettin şimdi de Windows XP'ye girmiş.

Microsoft u Microsoft yapan zaten windows 95-98-XP-7 :)

Windows 7 de windows XP gibi düşük sistem kaynağı tüketebiliyor. Yapılacak küçük ayar değişiklikleri yeterli. Üstelik XP den çok daha kararlı bir sistem ve XP nin çalıştırdığı her programı uyumluluk seçeneğiyle aynen çalıştırabiliyor. Dalga geçmek için söylemiyorum. Deneyimlerim ve karşılaştırmalarım sonucunda bu yazıyı yazdım. Windows 8 ve 8.1'i ise önermiyorum.

@09 Nis 2014 21:32 Maalesef her programı test etmiş olmanız imkansız, ve bu şekilde bir hüküm vermeniz de yanlış sayın ziyaretçi. lakin her programı çalıştırdığı doğru değil. belki günlük hayatta kullandığınız her programı çalıştırıyordur evte ama bir devlet yazışmalarında kullanılan birtakım yazılımlar olsun, bir savcının kullandığı bir program olsun, büyük bir firmanın stok hazırlama programı olsun gibi mutlaka sıkıntılı programlar vardır. Mesela bir matematik öğretmeninin kullandığı geometri dersi için, çizim yapma programı yada başka bir program. eğer program yapımcısı programının üstü sürümünü, yeterince satmadı diye devam ettirmediyse ve varolan kullanıcılara destek vermeye devam ettiys, geçiişlerde sıkıntı yaşanabiliyor, bizzat biliyorum. O yüzden bu kadar peşin fikirli olup ne kendinizi kandırın ne de başalarını yanlış yönlendirmeyin derim ben nacizane fikrim. Saygılar..

@10 Nis 2014 08:56" derim ben nacizane fikrim. Saygılar.. " Bu cümleniz için alkışlıyorum.

MS'in gözünü para bürümüş....

Windows 8 kimse önermiyor ama ben yükledim hayatımda gördüğüm en hızlı açılış süresiyle pc açıldı valla adamlar açılış süresinde kendilerini aşmışlar birkaç ayardan sonra canavar gibi kullanılabiliyor.

en azindan son kullanıcı için yapılabilecek en iyi adım, 29TL lik windows 8 kampanyasıydı sanırım.

ulan koskoca devletler hala eski bir sistemde direniyorlar, sanki kaynakları yok yeni sistemlere geçmek için,

@10 Nis 2014 10:33 olum hileyi başka nerden yapcaklar

Bankaların para çekme makineleri hep Windows XP, binlerce bilgisayarı yeniden satın almak ve yeni sistemle çalışacak yeni yazılım satın almak çok çok büyük bir maliyet, çalışan bir sistemi tok etmek ise oldukça gereksiz ve mantıksız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir