Bir garip Facebook yasağı!

Facebook'ta yaşanan en garip yasak olayı, sonunda tatlıya bağlandı! İşte o yasak ve yaşananlar...

  • Ertuğrul Süngü
Bir garip Facebook yasağı!
Effin bölgesi olarak bu işle fazlasıyla uğraştılar

Facebook üzerinde bir insan ile arkadaş olduğumuzda, kişisel bilgileri genel olarak en çok işimize yarayan ayrıntılardandır. Kim olduğunu, ne zaman doğduğunu, mail adresini ve oturduğu yeri öğrenmemizi sağlayan bu bilgi yığını karşımızdaki kişi hakkında iyi kötü bilgi edinmemizi sağlar.

Bu bilgiler arasında bulunan şehir bilgileriyse, geçtiğimiz haftalarda İrlanda'da büyük sorunlara yol açtı. İngiltere ve Amerika'da bulunan birçok gazeteye de çıkan olay, İrlanda'nın Limerick bölgesinde bulunan Effin mahallesinde yaşayanların, Effin'in Facebook tarafından engellendiğini görünce patlak vermişti. Facebook'ta nerede oturduğunuzu işaretlerken Effin'i tercih etmeye kalkarsanız, bu, site tarafından bloklanıyordu.

Yazılışı ve söylenişi bakımından bir küfrü anımsatan bu mahalle ismi hakkında yapılan birçok yürüyüş ve sonunda Mark Zuckerberg'e yazılan bir mektup sonuç vermiş gibi gözüküyor... Düzenlenmesi ve seslerini duyurmaları biraz vakit alsa da artık Effin Mahallesi sakinleri de kendilerini Facebook üzerinden işaretleyebiliyorlar. Fakat hala "Effinites" (Effinli) olarak kayıt edemiyorlar.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz