Bir garip Photoshop vukuatı!

Bir gazetenin son döneme damga vuran efsane fotoğrafa uyguladığı Photoshop sansürü tartışma yarattı!

Bir garip Photoshop vukuatı!
Resmin büyük halini görmek için tıklayın...

Bin Ladin'in öldürülmesinin ardından başta Flickr olmak üzere internette efsane haline gelen fotoğraf, bir süredir ilginç bir Photoshop vukuatı ile gündemdeydi. New York'ya yayınlanan aşırı dinci Yahudilere ait Der Zeitung gazetesinde yer alan fotoğrafta iki eksik hemen dikkati çekiyordu: Hilary Clinton ve diğer bir kadın, Photoshop yardımıyla resimden silinmişti!

Gazete, bu resim yüzünden uzun süre cinsel ayrımcılık yapmakla suçlanmış ve çok sert tepkilerle karşılaşmıştı. Ancak işin aslı sonradan ortaya çıktı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gazete, aşırı dinci Hasidik Yahudilere ait bir yayın. Ve bu gazetenin yayın ilkeleri arasında kadın fotoğrafı basmamak önemli bir yere sahip. İşte, efsane fotoğraftaki 2 kadının silinmesinin nedeni de bu...

Aslında bu tartışma, fotoğrafla ilgili ilk tartışma da değil. Hatırlanacağı gibi, Hilary Clinton'un önünde, masada duran fotoğrafın buzlanmış olması da uzun süre gündemi meşgul etmiş, ancak buzlananın ne olduğu ortaya çıkmamıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Aynisi Turkiye de olsa Cin bile insanlik dersi verirdi.

gayet yerinde bir tutum...!!! kadının yeri evi ve ailesidir. herkesin gözüne sokmaya gerek yok, benim kadınımın başkasının gözlerinde veya aklında ne işi var..???

aynısı tabii ki erkek içinde geçerlidir...

saygılar...

laiklik elden gidiyor... amerika iran mı oluyor?

İnsan ne manyak bir canlı. Aklın yapamayacağı saçmalık yok.

Sen de yorum yaz