Bir internet efsanesi daha yolun sonuna geldi

90'lı ve 2000'li yılların vazgeçilmez uygulamalarından biri olan ICQ, geçirdiği zor zamanların ardından tamamen kapatılıyor.

Bir internet efsanesi daha yolun sonuna geldi

Bir zamanların en popüler anlık mesajlaşma hizmetlerinden biri olan ICQ, resmi olarak kapanıyor. Resmi ICQ sitesinde, hizmetin “26 Haziran’da çalışmayı durduracağını” belirten bir mesaj yer alıyor.

ICQ ilk olarak Kasım 1996'da Mirabilis tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştı. Şirketin kurucu ortaklarından Yair Goldfinger, 2003 yılında verdiği bir röportajda kendisinin ve iki arkadaşının ICQ fikrini yaklaşık iki ay içinde geliştirdiklerini söyledi. Goldfinger’ın babası gruba birkaç yüz bin dolarlık yatırım yapmaya karar vermişti.

ICQ programı İsrail’de geliştirilmiş olsa da, Goldfinger’ın söylediğine göre ABD’de internet erişimi daha ucuz olduğu için Mirabilis’in kurucuları hizmeti San Jose, Kaliforniya’daki küçük bir dairede başlattılar.

2 yılda 9 milyon kullanıcı

ICQ’nun popüler bir PC uygulaması haline gelmesi uzun sürmedi. ICQ, Kasım 1996’da ücretsiz olarak piyasaya sürülmesinin ardından Mayıs 1997’de 850.000 kullanıcıya ve Nisan 1998’de dokuz milyon gibi muazzam bir kullanıcı tabanına ulaştı. Ayrıca bu kullanıcıların 2,5 milyonu her gün uygulamaya bağlanıyordu.

ICQ; AOL ve hatta IRC gibi hizmetlerde görülen gruplar halinde sohbet yerine bire bir sohbetlere odaklanıyordu. Kendisinden yaklaşık altı ay sonra başlatılan AIM gibi diğer sohbet ve mesajlaşma hizmetleri üzerinde kesinlikle önemli bir etkiye sahip oldu.

Ardı ardına gelen satışlar

AIM’in sahibi AOL, belirli hedeflere ulaşılması durumunda ek 120 milyon dolar ödenmesi sözüyle Haziran 1998’de Mirabilis ve ICQ’yu 287 milyon dolara satın aldı. 2001 yılına gelindiğinde ICQ 100 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmıştı.

Diğer anlık mesajlaşma hizmetlerinin yükselişi ve daha sonra Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların daha popüler hale gelmesiyle birlikte birçok kullanıcı ICQ’yu terk etti. 2010 yılında AOL, ICQ’yu hala popüler olduğu Rusya’daki Digital Sky Technologies’e 187 milyon dolara sattı.

Şirketin adı daha sonra VK olarak değiştirildi ve bu hafta ICQ’nun kapatılma duyurusunda, kullanıcıların VK Messenger veya VK WorkSpace’e geçiş yapmaları önerildi.