Bir torrent gerçeği daha!

Torrent'i sadece korsanla eşdeğer görenlere ve ona savaş açanlara ders gibi bir haber...

Bir torrent gerçeği daha!

1996 yılında Brewster Kahle tarafından kurulan "The Internet Archive" isimli online arşiv, kurulduğu günden bu yana kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip. Bünyesinde her türlü koleksiyonu barındıran Archive, ölçülmesi bir hayli zor olan "petabyte" büyüklüğünde veriyi içerisinde barındırıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü kurucu Kahle tarafından yapılan bir açıklamaya göreyse Archive'in içerisinde bir milyondan fazla torrent dosyası bulunuyor. Gün geçtikçe artan torrent miktarıysa yakında Archive için 1.5 milyon rakamına ulaşacak. Bulunan torrent'lerin bir milyondan fazlası doğrudan dijital hale getirilmiş kitaplara aitken, kalan ufak bir kısımda da ses ve görüntü bulunuyor.

Her ne kadar BitTorrent günümüzde büyük firmaları rahatsız eden ve telif hakkı ihlalleriyle suçlanan bir paylaşım sitesi olsa da Internet Archive'in halka açık BitTorrent koleksiyonunda daha önce paylaşılmış olan tüm veriler saklı.

Kahle, açıklamasında, Torrent'e her zaman "korsan" gözüyle bakıldığını söylüyor. Ona göre Torrent, The Internet Archive gibi arşivler için son derece yararlı bir paylaşım yolu ve ona savaş açmanın bir anlamı yok...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Özgür PAylaşım Bittorrent kendi arşivlerinde korsan oyun vs. yok

O zaman korsan var diye bilgisayarı interneti cd'leri dvd'leri bluray'leri telefonları modlamaları yasaklayalım ne alaka ya torrent'ten önce korsan yoktu da FTP'den HTTP'den WWW'dan korsan indirilmiyor USB Flash Disk'ler hiçbir işe yaramıyor tek yol torrent sanki...

torrent + korsan = hırsızlıktır... lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim....

İnternet özgürlük dünyasıdır, korsan kelimesinin artık bir anlamı olmadığı gibi gereksiz tartışmalara girmenin de bir anlamı yok bu saatten sonra.

internet gibi bir ortamda korsanın önüne geçemezsiniz. çünkü bir sürü yol var ;) o torrent sitesi kapanırsa bu torrent sitesi açılır ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir