Bir zamanlar efsaneydi; bugün eriyor...

Apple'ın yakın geçmişte fırtına gibi esen efsanesi hızla eriyor; yolun sonuna yaklaşıyor...

  • Ertuğrul Süngü
iPod satışları büyük oranda düştü
Yeni iPod'lar yolda

Çıktığı günden bu yana neredeyse yok satacak bir hal alan Apple'ın dünyaca ünlü portatif müzik cihazı iPod, geçtiğimiz yıllar içerisinde, satış rakamlarında gözle görünür bir düşüş yaşadı.

CNN Money'den yapılan açıklamaya göre; 2008 yılının son çeyreğinde Amerika'da yapılan toplam iPod satışı 22.7 milyondu. Nitekim piyasa analizcilerine göre Apple'ın gelecek hafta yapacağı mali gelir açıklamasında bu rakamın çok daha düşük olarak açıklanmasını bekleniyor. Zira rakamlar, Apple'ın 2011 yılının ikinci çeyreği biterkenki iPod satışını sadece 8.39 milyon olarak gösteriyor. Eğer bu rakamlar doğruysa, iPod, satışlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7.2'lik bir düşüş yaşamış oluyor.

Biraz da iyi haber verelim...

Peki, Apple için hiç mi iyi haber yok? Tabii ki var. Çünkü Apple halen portatif MP3 cihazlar arasında yüzde 70 gibi yüksek bir pazar payına sahip. Sony, Microsoft ve birçok diğer markanın geçen zaman içerisinde piyasaya çıkardıkları herhangi bir MP3 oynatıcı, Apple iPod'un satış rakamlarının yanından bile geçemedi. Bu durum, aslında portatif müzik çalar piyasasının daraldığını göstermesi açısından da oldukça önemli.

Her ne kadar iPod satışlarında bir düşüş olsa da Apple'ın iPhone ve iPad ürünlerinden yaptığı satış miktarı halen yükselişte.

Apple'sa iPod satışlarında düşüşe bir dur demek için kolları çoktan sıvamış durumda. Yeni iPod modelleri büyük bir ihtimalle bu yılın Eylül ayında raflardaki yerini almış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ölüm fermanını apple kendisi yazdı.

bir an önce tarih olsada kurtulsak... çok saçma bir üründü... bitsinde kurtulalım...

bir an önce tarih olsada kurtulsak... çok saçma bir üründü... bitsinde kurtulalım...

Varan biiiiirrrrrrrrrr... Çak, çak, çak!!!

"ölüm fermanını apple kendisi yazdı." evet. apple kendisi ipodu gözden düşürüdü tekrar hortlatıp onu geliştirmek için kafa yoracağını sanmıyorum.

bir an önce tarih olsada kurtulsak... çok saçma bir üründü... bitsinde kurtulalım...
--------------------------------------------

ipod 200 yılından beri var ve mp3 playerların yeni çıktığı dönemde kullanım kolaylığı kapasitesi ile çığır açmış bir cihazdır sadece akıllı telefonların çıkması ile popularitesi yitirmiş olması yüzünden çok saçma bi ürün denenemez

Tabiki düşecek bu olaya duygusal bakmamak lazım tamam zamanının kralıydı fakat dünya değişiyor ve telefonlar varken kimse sırf müzik çalan başka bir alete gereksinim duymaz. Apple da bunun eski bir teknoloji olduğunu biliyor ve bunu rahatlıkla bitirebilir çünkü iPod un yerini iPhone almış durumda. Kimsenin bir eksiklik hissedeceğini sanmıyorum...

millet i phone alıyo.. kim alsın i pod u

Umarim bir gun Apple tekel olur ve her urunu her istedigi fiyata satar.
Boylece beyinsiz insanoglu icin belki akillanmaya dogru bir adim atma sebebi olabilir.

Apple gibi bir şirketin bu kadar kolay düşmesi imkansız geri toparlaması çok kolay olacaktır.

İnsanlar iPad ve iPhone a yöneldi bu olması beklenen ve doğal bir şeydi.İpod un çok satmasının nedeni telefonların eskiden çok yeteneksiz olmasıydı.İnternette sırf yapamazdınız,bilgisayardan müzik atamazdınız,hafıza yoktu vb.Ama iPod özellikle iPod touch bunları değiştirdi.Ama artık iPhone ve iPad iPodların yapabildiği her şeyi ve fazlasını yapabildiğinden düşüş çok normal bişi.Ama yinede İPod Touch ve İPod Classic modelleri normal satışına devam edecektir.

Mesela İPod Touch im varken bu yorumu iPad dem yazdım:D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir