BitTorren'ten P2P tarayıcı: Maelstorm

BitTorrent'in web tarayıcıları bambaşka bir boyuta taşıyan Maelstorm'u, ilk beta ile indirmeye hazır

BitTorrent'ten Project Mailstorm

BitTorrent, geçtiğimiz Ekim ayında, P2P teknolojisiyle çalışan yeni bir tarayıcı geliştireceğini açıklamıştı. Böylece web siteleri, merkezi sunucularda değil, sayısız kullanıcının bilgisayarlarında parça parça saklanmış olacak ve kullanıcılar gezinti yaparken anonim kalmayı sağlayabilecekti. Elbette web sitelerini silmek, engellemek, sunucularına el koymak gibi sansürcü girişimler de engellenmiş olacaktı.

BitTorrent şimdi bu projesinin Project Maelstorm ismiyle beta testi aşamasına geçtiğini haber verdi. Beta testi herkese açık ve dileyenler projenin web sitesinden tarayıcıyı indirip kullanmaya başlayabiliyor. 

Project Maelstorm, Chromium tabanlı bir yazılım. Yani bir anlamda, Google'ın Chrome tarayıcısı ile kardeş bir web tarayıcısı. Bu sayede tarayıcı HTTP/HTTPS protokolünde çalışan web siteleri için normal bir web tarayıcısı görevi görüyor. Ancak P2P protokolünde çalışan web sitelerine de erişimi mümkün kılıyor.

Bakalım, BitTorrent'in yeni tarayıcısı, internette sansürden şikayet eden toplumlarda bir fark yaratmayı başarabilecek mi?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bence saçma ben bilgisayarımda o sitelerin parçalarını taşımak istemiyorum. Ama gizlilik açısından iyi. Zaten utorrent de dosyayı indirdikten sonra durduruyorum interneti yavaşlatıyor.

@13 Nis 2015 15:32 crome kadar şaçma olamaz

@13 Nis 2015 15:32 Klasic Licker :D Chromium tabanlı bir yazılım. dediği anda ise benim tarafımda iş çökmüştür. Yahu madem özgür yazılım niye chrome un motorunu kullanıyor, Firefox varken. Üstelik torrent konusunda sorun yok ama iş tarayıcı gibi sürekli çalışacak bir yazılıma gelince güvenlik riski çok büyük olacak.Üzerinden veri geçen bir bilgisayarda yapılan 3-5 işlemle dosyalar kolayca zehirlenebilirler.

Beyler bu tarayıcı ile ULAK.NET de engellenen p2p engelini aşabilir iyiz?? Bilgisi olan varsa cevap yazaın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost