Blu-ray, HD-DVD'ye karşı

Film stüdyolarında yavaş yavaş baskın hale gelen Blu-ray, artık son kullanıcının da gözdesi oldu...

  • Halil Mollaoğlu
Blu-ray, HD-DVD'ye karşı: Siz hangi taraftasınız?
Sony Blu-ray oynatıcı: Format savaşı sonuçlandı mı?

Film stüdyolarının ardı ardına HD-DVD'ye sırtlarını döndüğü bu günlerde, tüketiciler de artık bu akıma katılmış durumdalar.

ABD pazar araştırması firması olan NPD Group yaptığı araştırmaya göre şu sonuca ulaştı: Birleşik devletlerde yüksek çözünürlüklü içeriği satın alan kişilerin %85'i Blu-ray medyasını seçiyor. Oynatıcı cihazlarda ise %70 oranında Sony tarafından desteklenmiş olan format ön plana çıkıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bd nin kazanacağı belliydi zaten en baştan msye geçmiş olsun...

BD ne?
E Blue-Ray goruntu ve kalite bakimindan mukemmel. Herhalde BlueRay secilecek.

Teknolojiye yetişmek artık nerdeyse mümkün olmuyor. Artık teknolojinin esiri olduk, filimlerde de artık 3D boyutlu izleyeceğiz galiba.

bu ne yaw kocaman ,eski ilk çıkan vcd ler gibi..:)

OBA yazmış:
bd nin kazanacağı belliydi zaten en baştan msye geçmiş olsun...

al bendende o kadar, Blu-ray'in arkasında sony ve onun gibi cok güclü kaynaklar vardı zaten.

zaten kim bu konuda bu derece kararlı bir devin, sony nin karşısında durabilirdiki..

blu ray gerek medya gerek okuyucu/yazıcı bakımından daha pahalı. üstelik daha dayanıksız. nasıl tercih ediliyor anlamıyorum.

Filmleri kaç boyutlu izleriz bilmem ama, bu kadar yüksek gelişmiş bilmemne diye tanıtılan teknolojiye rağmen mekanik diskleri geride bırakamadığımızın kimse farkında değil.. Mekanik işlemler bırakılmadıkça bilgisayarda disket ve öncesinde kasetle başlayan bu karmaşa sona ermeyecek..

Yıllar evvel Betamax VHS savaşını andıran bir savaş oldu ama o dönemlerde Betamax VHS ye yenilmeden epey süre direnmişti ancak asıl o savaştan zararlı çıkan Philipsin Video2000 sistemiydi bu sistem görüntü kalitesi itibariyle günümüzdeki kasetler gibi çift taraflı kullanma imkanıyla hızlı sarmalarda görüntüde çizgi oluşmamasıyla bir kasette 12 saate varan çekim süresiyle hem VHS ye hemde Batamax a bin çekerdi ancak betamax kadar bile dayanamadan VHS ye yenilip piyasadan çekilmişti yıllar sonra Philipsin CEO şu tarihi sözleri söyledi Mükemmeli ürettik ama onu satmayı unuttuk.
Sony Blu ray i zarar yapma pahasına satıyor en başta bugün PS3 donanımında birinci büyük adım ikincisi ise Philips ten aldığı destek onlar zaten CD ve DVD den epey para kazandılar HD DVD ortadan kalkınca önümüzdeki 20-30 yıl dünyada tek medya taşıyıcısı Blu ray olacak kazanılacak parayı tahmin bile edemiyorum. Beko ve Vestel e şimdiden bir tüyo 20-30 yıl sonra sıra size geldiğinde aman cimri olmayın çünkü dünya zaten kaliteye bakmıyor :)

microsoft xbox a bütünleşik hd okuyucu koymamakla büyük hata yaptı. olayın sony ile fazla alakası olduğunu düşünmüyorum zira atrac ve betamax formatı da sony ye ait idi ama sony'nin tekelciliği yüzünden tutulmadı. ki özellikle atrac gerçekten de mp3, aac vb alternatiflerine oranla çok daha yüksek kalite/sıkıştırma oranı sunuyordu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play