Bu 4 WhatsApp tehdidini bilmelisiniz!

WhatsApp kullanıcılarının akıllarının bir köşesinde bulunması gereken, 4 önemli tehlike...

  • Zeynel A. Öztürk
Bu 4 WhatsApp tehdidini bilmelisiniz!

WhatsApp artık mesajlaşma işinin en büyük ismi. Hizmetin geniş kullanıcı kitlesi, onu kötüye kullanmak isteyenlerin de sayısının artması anlamına geliyor. Telefonunuzda WhatsApp yüklüyse, hakkında bilgi sahibi olmanız gereken birçok tehdit var. Aşağıda ise bunların en büyüklerini sizlere sıralamak istedik.

Web zararlıları

WhatsApp Web kullanıma açıldığından bu yana hizmeti taklit edip, PC'nize zararlı yazılımlar yüklemeye çalışan birçok sayfa ortaya çıktı. Antivirüs üreticisi Kaspersky, bu tür sitelerin bazılarının kullanıcıları spam listelerine eklediğini, bazılarının trojan ve banka bilgilerini toplayan zararlılar dağıttığını söylüyor.

Bu tehditten korunmak ise oldukça kolay. WhatsApp Web için hizmetin resmi web sayfası olan https://web.whatsapp.com'u kullandığınızdan emin olun. Bu hizmetten faydalanmak için herhangi bir tarayıcı eklentisi veya program indirmek zorunda olmadığınızı aklınızda bulundurun.

Kilitleme mesajları

Kilitleme mesajları

Kısa bir süre önce bir kullanıcının yaptığı keşif, WhatsApp'ın 7MB'ın üzerindeki boyutlardaki mesajlar aldığında çöktüğünü ortaya çıkarmıştı. Kullanıcı, sözkonusu mesajı her açtığında uygulama çöküyordu ve WhatsApp'ı tekrar kullanmanın tek yolu, bu mesajı silmekten geçiyordu.

Yakın zamanda aynı "saldırının" çok daha küçük, 2KB'lık bir mesajla yapılabildiği de ortaya çıktı.

Bu açığı onarmanın veya ondan korunmanın şimdilik herhangi bir yolu yok. Sadece Android'de bulunduğu bilinen açıktan kurtulmak için WhatsApp'ın bir onarım sunmasını beklemekten başka çaremiz yok.

Gizlilik ayarlarını aşma ve casusluk

Gizlilik ayarlarını aşma

Maikel Zweerink, basit bir uygulama olan WhatSpy Public yoluyla durum mesajlarını, durum değişikliklerini, kullanıcı fotoğraflarını izleyebildiğini ispat etmişti. Kullanıcı, gizlilik ayarlarında "Kimse" ayarını seçmiş olsa bile bunun herhangi bir etkisi olmamaktaydı.

Şimdilik bu açıktan korunmanın herhangi bir yolu yok gibi görünüyor. Yani bu açık için de WhatsApp geliştiricilerinin harekete geçmesi gerekiyor.

Casusluk

WhatsApp, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlaşma işini son derece güvenli bir hale getirmiş olsa da, görüşmelerinizin dinlenmesi halen mümkün. Örneğin mSpy adındaki yazılım, aramalar, web'de gezinti, metin mesajları, WhatsApp görüşmeleri ve fazlasını bir sunucuya geri gönderiyor. Tüm bunlar için telefonunuza bir uygulamanın yüklenmesi yeterli oluyor.

Bu nedenle telefonunuza mSpy gibi zararlı uygulamaları yüklemediğinden emin olmalısınız.

WhatsApp görüşmelerini dinlemeye yönelik daha tehlikeli bir yöntem ise MAC spoofing. Bu yöntemde saldırgan, kendi telefonunun MAC adresini sizin cihazınızın MAC adresiyle değiştiriyor. Bu durumda mesajlarınız, saldırganın eline kolayca geçebiliyor.

MAC spoofing'ten korunmanın yolu, telefonunuzu güvenmediğiniz kişilere vermemekten geçiyor. Cihazınızın MAC adresini elde ettikten sonra onu başka telefonda taklit etmek, zor bir iş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Kullanmayın daha iyi. SMS ya da e posta göndermek çok mu zor. Her yanı açıklarla dolu. Sdece tek firma değil Microsof t da sk ype 'ın gizlilik ilkelerine bakın. Donunuz üzerinizde diye şükür edersiniz. Gerçi artık konuşmalarını yazıya dökme sabrından bile aciz insanlarla doldu ortalık. nsl,slm,nbr xxxx x(küfür ile bitecekti ama ayıp olmasın)

@27 Şubat 2015 18:21 Sms ler izlenmiyor demi :) Zamanında avea da yolladığın mms i online işlemlerden görebiliyordun. Yani herkes herkesi izliyor zaten. Sadece açıklamıyorlar bu kadar basit. Kişi hakları ihlali olur diye. Tam gaz depoladıklarını unutma ama ki bunun başında mobil ağlar geliyor emin ol

Guzel yorum yazmis arkadas.gercekler acidir.

Kullanmayın zaten kullanma zorunlulugunuz yok ve gizlilik denen bir şey yok. Her halükarda İZ-LE-Nİ-YO-RUZ. Bunu unutmayın ve güvenliğiniz için ne kadar BİLİRSENİZ o kadar kar. O konustuklarınız siz "SİL" deyince silinmiyor.. Ayrıntıya giremem burada. Güvenmeyin. Sadece araştırın. Mail önerisi PROTONMAIL'i kullanın. GMAIL VE MICROSOFT MAILLERINI KULLANMAYIN. ve son olarak yediklerinize dikkat edin.. Kilo sağlığınızı kötü yönde etkiler :) -Kayseri/21/Ceylin.

@30 Nisan 2015 23:07 İzlenmemenin imkanı yok bu çağda, sen kullandığın mobil öperetörün seni izlemediğini mi sanıyorsun :) Tek rahatlatan şu ki seni beni izleyip ne yapsınlar. 2 tane sümüklü arkadaşınla çekindiğin resme bakıpta dünyanın sırrını çözecek halleri yok :D

YAŞASIN BİP............

mac adresini bulmam lazım :D birisinin mesajlarına bakmam lazıııımmmmm :D çok güzel fikirler veriyorsun chip. çok teşekkür ederim

bu uygulamadan vazgeçmek ne kadar kolay görünse de herkes viber, whatsapp, skype kullanıyor. bir olumlu tarafı istediğiniz kişinin takibini siz de yapabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play