Bu güvenlik açığına dikkat edin...

Eski tarayıcılarda yeni açık; özellikle Windows XP'yi tehdit ediyor. Detaylar burada...

  • Ali Güngör
Bu güvenlik açığına dikkat edin...
En iyi çözüm IE 6 ve 7'yi IE 8'e güncellemek

Internet Explorer'ın 6 ve 7 sürümlerinde yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Sorun IE'nin medya işleyen parçasından kaynaklanıyor. Microsoft kullanıcıları özellikle Windows XP'yi etkileyen açık konusunda uyardı. Bu açığı kullanan bir saldırgan, yerel kullanıcı ile aynı haklara sahip olarak bilgisayar üzerinde ne isterse yapabiliyor. Bu açıktan IE8 ve Vista kullanıcıları etkilenmiyor

Bu açık tarafından yakalanan binlerce site kullanıcıları zararlı adreslere yönlendiriyor. Çoğu Çin'de yer alan siteler, yerel okullara ve toplum merkezlerine ait. Yönlendirdikleri sunucu ise 8oy4t veya 866.org oluyor. Bu sitede bulunan bir JPG dosyası çeşitli güvenlik açıklarından faydalanıyor. DirectShow MPEG2 Tune Request'te "stack overflow" hatasına sebep oluyor. Bu açık çok kritik olarak nitelendiriliyor ve beş üzerinden beş ölçeğinde tehlike yarattığı belirtiliyor.

Diğer açıklar arasında XMLhttp.d, RealPlay.a, BBar ve MS06-014 yer alıyor. McAfee, CSIS ve Secunia bu konuda kullanıcıları uyarıyor. Bu arada bu hatanın Microsoft'un mayıs ayında kullanıcıları uyardığı DirectShow güvenlik hatasından farklı olduğunu da belirtelim.

Sonuç itibariyle Windows XP kullanıyorsanız Internet Explorer 8'a geçmeniz tavsiye ediliyor. Eğer IE 8'e geçmek istemiyorsanız, bağlantıdan gerekli düzeltmeyi indirerek korunabilirsiniz.

Download: XP için IE6 ve IE7 Yaması

Download: Internet Explorer 8

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Amaç IE8 ve Vista Kullanımını Artırmak !

Xp üzerinde oynanan oyunlar bunlar :P

fixledim teşekkürler chip

ie8 e geçirtmek için milleti MS açmıştır :D

FF kullanıyorum. beni etkilemeyecektir.

Eskiye olan alışılmışlık ve yeniye olan yabancılık heralde. Kimiside sadece önüne konulanla yetiniyor. Güncelleme olayından bihaber kullanıyor bilgisayarını.

xp kullanıyorum ama daha ie 6 ve 7 kullanan kalmamıştır herhalde

Bir sürü insan var xp kullanıp aynı anda ie 6 veya ie 7 kullanan.

@_Burak_
xp kullanıyorum ama daha ie 6 ve 7 kullanan kalmamıştır herhalde

vardı ama şu an firefox'a geçti. Bu arada bahsi geçen şahıs ben oluyorumda :):) firefox'ta öyle bir eklenti varki safari 4'ü bilmiyorum ama ie8'in işi zor.(Eklentinin adı cooliris 1.11 sırf bu eklenti yüzünden başka tarayıcılara yönelmiyeceğim). firefox kullanan biri olarak şunu söylüyebilirim şu ana kadar bu kadar kişiselleştirilebilen bir tarayıcı görmedim. Sırf mükemmel eklentileri ve diğer tarayıcılardan hızlı olması nedeniyle geçerim.(Safari 4'e hızlı diyorlar ama çok güçlü sistem gerekiyormuş herhalde. Valla yanlış anlaşılmasın ama firefox derim başka bir şey demem) Bu arada ie8'de firefox'daki eklentilere benzer eklentiler varmı?

ne yapmak gerekiyormuş bilgisayarımızı devamlı guncellemek. bırakın su xp yi artık ya windows 7 ile hayatı yaşayın :)

sevinneco
Değerli CHİP çalışanları her zaman yaptığınız detaylı uyarı ve yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.Emeğinize sağlık.

ie kullananlar düşünsün dert değil...

e ie8 çıkmış niye hala eski sürümleri kullanıyorlar ki?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir