Bu robot, bir zeka küpünü 0.3 saniyede çözüyor

Farklı renklerden oluşan bir küp olan rubik küp bulmacasını çözen robot dünya rekorunu kırarken, en yakın insan rakibine de 10 kat fark attı.

Bu robot, bir zeka küpünü 0.3 saniyede çözüyor

Rubik Küp (ya da zeka küpü), neredeyse 50 yaşını dolduran bir oyuncak. Aslında onu bir "bulmaca" olarak tanımlamak daha doğru. Oyuncunun, bir küpün 6 yüzünün her birinde tek bir rengi toplamaya çalıştığı bu oyuncak, çözmesi kolay bir bulmaca da değil. Onunla saatlerce oynayan insanların çözüme hiç yaklaşamadan bıraktığını çok sık görebilirsiniz.

Ancak şimdi bir robot, bu bulmacayı sadece 0.3 saniyede çözüyor. Bakın, 1 saniye bile değil, saniyenin yaklaşık üçte biri zamanda, tam olarak 0.305 saniye içinde, tüm yüzleri tek renge dönüştürmeyi başarıyor.

Aslında bu bulmacayı çözmenin bir mantık sistemi var. Bu mantığı kavrayan bir insan, küpün yüzlerini belli açılarla çevirerek hızla bulmacayı çözebiliyor ama yine de bir hatalı harekette her şey karmakarışık olabilir.

Bulmacayı bugüne kadar en hızlı çözen insanın rekoru ise 3.13 saniye. Yani robottan yaklaşık 10 kat daha yavaş.

Robotu geliştiren mühendisler bu işlemi bir de videoya kaydetmiş ancak gözünüzü kırpmadan videoyu izlemeniz lazım, çünkü 0.3 saniye çok hızlı geçiyor.

Bu deney aslına çok daha hızlı tamamlanabilir zira geliştiricilerin vurgusuna göre, Rubik Küp, robotun hızına cevap verebilecek kadar hızlı değil. Dolayısıyla, küpün dönerken yarattığı fazlaca sürtünme robotu da yavaşlatıyor. Bağlantı noktaları daha kaygan olan bir Rubik Küple deney yapılsa, bu hızın 0.2 saniyenin de altına inmesi mümkün.

1974'te icat edilen Rubik Küp oyuncağı, özellikle son yıllarda robot ve yapay zeka çalışmalarında büyük ilgi görmeye başladı çünkü yapay zekanın farklı problemlere sağlıklı çözümler bulduğunu göstermek için geliştiriciler Rubik Küp kullanmayı seviyorlar.

Ayrıca bu deneyler, robotlar karşısında insanların hem düşünsel hem de fiziksel olarak ne kadar zayıf kaldığını bir kez daha gösteriyor. Dolayısıyla yapay zeka bir gün Terminator'deki gibi bizi yok etmeye karar verirse, ne olduğunu bile anlamadan soykırıma uğrayabiliriz.