Bu sensör için ne pil lazım, ne de elektrik!

Bu minik sensör, çalışmak için pile ya da elektriğe ihtiyaç duymuyor. Onu çalıştıran şey ise...

  • Levent Öztürk
Bu sensör için ne pil lazım, ne de elektrik!

Nesnelerin İnterneti güzel bir fikir olsa da, bu fikrin en büyük problemi bütün bu akıllı cihazların enerjiye ihtiyaç duyması oluyor. Bazı cihazların batarya için yeterli yere sahip olamamaları düşünüldüğünde durum daha da içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Ancak Hollandalı araştırmacılar bir çözüm bulduklarını düşünüyor.

Geliştirilen 2 milimetre kare boyutunda çok küçük olan bir kablosuz ısı algılayıcısı, ihtiyacı olan enerjiyi kablosuz ağını oluşturan radyo dalgalarından sağlıyor. İhtiyacı olan tek şey, yakındaki bir modemden enerjiyi bulmak. Bunun ardından da çalışmaya başlıyor.

Şu anda algılayıcı, enerjiyi aldığı kaynaktan 2.5c m'den uzakta duramıyor ve bunun bir sorun olduğu söylenebilir. Neyse ki araştırma burada bitmiyor. Buluşu yapan ekip, bir yıl içerisinde bu mesafeyi 3 metreye ve en son olarak da beş metreye çıkartabileceklerini düşünüyorlar.

Eğer ağ-tabanlı enerji sistemi çalışır bir hale gelirse, evleri, cihazları kontrol eden ve neredeyse görünmez olan akıllı cihazlarla donatmak mümkün olabilir. Herhangi bir odaya girdiğiniz anda yanan ışıklar, bir oda ısındığı zaman duran ısıtma sistemleri ve daha pek çok sisteme sahip olmak çok daha kolay bir hal alabilir. Bu yeni cihazın en önemli yanı ise oldukça ucuz olması olacak. Şu andaki tahminler bu yeni algılayıcıların her birinin sadece 20 sente bedel olacağını göstermekte ve bu fiyat ile, evleri güncellemek çok da masraflı olmayacaktır...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play