Bu yazıcı çalışan bellekler basabiliyor!

İnanması güç ama gerçek: Bu yeni yazıcı gerçekten çalışan bir bellek çıktısı alabiliyor...

Yazıcı ile bellek baskısı!

Inkjet teknolojisi ile sadece resim çıktısı almak yerine, alınan çıktıların fiziksel bir obje olarak kullanılabilmesi fikri çok yeni olmasa da, bu düşünce genellikle bir bilim kurgu öyküsünün veya geleceğe dair tatlı bir hayalin düşüncesinden öte bir şey değil. En azından yakın zamana kadar değildi. Çünkü Japonya'da faaliyet gösteren Nissan Kimya Endüstrileri adlı bir şirket, fiziksel olarak kullanılabilecek objelerin çıktısını alabilen bir yazıcıyı geliştirdi!

İnanması güç olsa da, firma yetkilileri ısrarla bunun gerçek olduğunu söylemeye devam ediyorlar. Üstelik ellerinde somut bir kanıt da var. Firma yetkilileri yazıcıda mürekkep yerine altın tozu ve polistiren kullanarak çalışan bir bellek çıktısı almayı başardılar. Belleğin üzerinde ufak transistorlar ve elektrotlar bile yer alıyor.

Araştırmacılar çıktısı alınabilen belleklerin silikon belleklerin sadece %10'u fiyatına mal olduğunu söylüyorlar. Fakat teknoloji henüz kusursuz değil ve daha sağlıklı çalışan bir yazıcının 2011 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları