Koca bir karınca kolonisinin hep birlikte ölü taklidi yapması, araştırmacıları şaşırttı

Bütün bir kolonide bulunan tüm karıncaların aynı anda ölü taklidi yaparken bulunması, araştırmacıları şaşırttı.

Koca bir karınca kolonisinin ölü taklidi yapması, araştırmacıları şaşırttı

Hayvanlar alemi, inanılmaz avlanma tekniklerinden özenle geliştirilmiş kamuflajlara kadar her türden yırtıcı - av ilişkisiyle dolu. Yırtıcı hayvanlardan kaçınmak, Dünya’daki birçok hayvan türü için zor bir iş. Ölü taklidi yapmak, evcil hayvanınıza öğretmek için eğlenceli bir numara olarak düşünülebilir, ancak Avustralya'daki araştırmacılar, bazı karınca kolonilerinin yenilmekten kaçınmak için bir bütün olarak ölü taklidi yapabildiklerini keşfetti.

Araştırmacılar, Avustralya’nın Kanguru Adası’ndaki (Kangaroo Island) cüce keseli sıçan ve yarasa yuva kutularını kontrol ederken, ölü taklidi yapan güney geniş burunlu dikenli karıncalardan (Polyrhachis femorata) oluşan büyük bir koloni buldular. Bütün koloni o kadar hareketsiz duruyordu ki, ekip, karıncalardan biri hareket edene kadar grubun aslında ölü olduğuna inanıyordu. Ekip, bir karınca kolonisinin tamamının bu davranışı sergilemesinin dünya genelinde ilk defa gözlemlendiğini söylüyor. Aynı zamanda bu türün adada ilk kez bulunduğuna da dikkat çekiliyor.

Doçent S “Topa” Petit tarafından yapılan açıklamada, “Taklitleri mükemmeldi” deniliyor. Açıklama şöyle devam ediyor: “Kutuyu açtığımızda, tüm bu ölü karıncaları gördük... ve sonra biri hafifçe hareket etti. Bu tür bir savunma hareketsizliği, yalnızca birkaç karınca türü arasında (bireylerde veya belirli kastlarda) biliniyor, ancak tüm koloni genelinde gözlemlendiği başka bir örnek bilmiyoruz.

Hayvanlar aleminde ölü taklidi yapmak

Ölü taklidi yapmak, yırtıcı hayvanlardan kaçınmak için bu stratejiyi kullanan, tipik olarak keseli sıçanlar gibi memeliler olmak üzere çeşitli türlerde görülür. Bu yöntem, diğer karınca türleri de dahil olmak üzere böceklerde, genellikle yalnızca tekil bireylerde görülür ve hareketsiz kalma yetenekleri, hayatta kalmaları ve yemek olmaları arasındaki fark olabilir.

Kanguru Adası, 2019-2020’de orman yangınlarından ciddi şekilde etkilendi ve ekip, karınca türlerinin yanmamış mallee (Avusturalya’ya özgü bodur okaliptüs ağaçları) habitat alanlarında bulundukları için aktif olarak yeni yuva alanları aradıklarını düşünüyor. Karıncaların, muhtemelen yırtıcılara karşı daha fazla savunma elde etmek için yuva kutularının girişlerini organik maddeyle tıkadıkları da keşfedilmiş durumda.

Petit, açıklamasına “Polyrhachis femorata kolonileri içeren kutuların bazılarında, bazı bireylerin hareket etmeyi durdurması biraz zaman aldı ve diğerleri durmadı. Davranışı nelerin tetiklediğini anlamak zor” diyerek devam etti.

Ekip, karıncaların itaatkar, savunmacı veya hareket etmeyerek fark edilmekten kaçınma davranışlarını göz ardı edemeseler de, en olası açıklamanın karıncaların ölü taklidi yapması olduğuna inandıklarını söylüyor.

Makale Avustralya Zooloji Dergisi'nde (Australian Journal of Zoology) yayınlandı.