Cambridge Üniversitesi "nihai" pili oluşturdu

Pil teknolojisinde ulaşabileceğimiz son noktaya ulaşmak için, en önemli adım atıldı!

  • Onur Seven
Cambridge Üniversitesi 'nihai' pili oluşturdu

Onlarca yıldır mühendisler, benzinle karşılaştırılabilir bir enerji yoğunluğuna sahip, lityum-air (lityum–hava pili) olarak adlandırılan teorik pil teknolojisiyle ilgili büyük heyecan duyuyordu. Çünkü bu, aynı zamanda ulaşılabilecek en yüksek kapasiteli pil anlamına geliyor.

Şimdiyse bu pil gerçeğe dönüştü. Cambridge Üniversitesi kimyagerleri lityum-air pilin çalışan bir prototipini inşa etti ve erken testler son derece etkileyici sonuçlar ortaya koydu. Yeni pil, yüksek enerji yoğunluğunun yanı sıra yüzde 90 daha verimli ve 2.000'den fazla kez şarj edilebiliyor.

Raporun kıdemli yazarlarından Clare Grey, bunun teknoloji için önemli bir ilerleme olduğunu söyleyerek "Biz kimyanın doğasındaki tüm sorunları çözemedik ama aldığımız sonuçlar pratik bir cihaza doğru yol aldığımızı gösteriyor" dedi.

Bilim adamları 'nihai' (ultimate) pil olarak adlandırılan yeni buluşun ticari bir ürün haline getirildiğinde elektrikli otomobillerin tek şarjla yaklaşık 400 mil (640 km) yol yapabileceğini söylüyor. Araştırmacılar ise pilin pratik bir sürümünün en az bir on yıl uzağımızda olduğunu ifade ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Aynı teraneler, bunun gibi kaç evreka haberi okuduk sayısı belli değil...

Tesla'nın elektrikli arabaları zaten tek şarj ile 400 mil gidebiliyor. Sanırım bir yanlışlık var.

@DarkHellKnightX 400 mil değil. En uzun menzilli varyasyonu 270 mil gidebiliyor. 270 mil = 434 km

@03 Kasım 2015 02:24 Tamam, 640 değil 434 km gidiyor, bir 10 yıl daha uzağımızda olan ve 434'ten 640'a çıkaracak bir teknoloji hiç de heyecanlandırıcı değil, Tesla daha kısa sürede daha güçlü adımlar atacaktır...

teknoloji pili niye gözden kaçırdı da bu kadar geç kaldı?

@02 Kasım 2015 21:47 Teknoloji pili gözden kaçırmadı, kimyasal temeli olduğu için bilim yetişemiyor...

5 yıl önce de pil sorununu çözmüşlerdi. :) Her ay bir üniversite il sorununu çözüyor zaten ama ortada bir şey yok. :)

@02 Kasım 2015 22:10 kullanılmaya hazır yığınla pil teknolojisi var ama hiçbir firma riske girmek istemediği için kullanılmıyor

Bu günkü teknolojıde hala 1 gün bile dayanmayan bataryaların kullanılmadı hayret verici çok zor birşey herhalde

Şimdiki telefon pilleri aynı kalitede zaten. Araba içinde tesla markasının araçları 750kmye kadar menzili var. Haber yanlış ya da uydurma... Şuan aynı kaliteyi kullanıyoruz zaten...

Pil teknolojisi yavas da olsa gelisiyor. Bundan birkac yil once 1000 mAh pilli cihaz kap kalın ve 6-7 saatte sarj olurken gunumuzde birkac mm lik cihazlar 3000 mAh guce sahip ve yarim saatte yuzde yuz sarj olabiliyor. Asil sorun pilin gelisme hizinin diger teknolojilere ve artan kullanim suresine yetisememesi.

tabii kesin yapmışlardır

en kısa yol bildiğin yoldur..kuruFasulye+Pilaf = Pedala basmaya devam...non end energy

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play