Canon 70D, Canon 60D'ye karşı...

Canon'un yeni DSLR'si 70D, acaba eski model 60D'den farklı neler sunuyor? Araştırdık...

  • Hüseyin Cem Köylü
Eski ve yeni karşı karşıya

Canon, 60D modelinin yerini alacak yeni kamerası EOS 70D'yi bir süre önce tanıttı. Orta-üst seviyede yer alan DSLR kamera daha yüksek çözünürlüğe sahip bir sensöre, geliştirilmiş görüntü işlemcisine ve dokunmatik ekrana sahip. Peki 60D'den bu yana neler değişti, neler aynı kaldı?

Sensör

Canon, 70D'yi tamamen yeni bir görüntü sensörü ile donatmış ve bu sayede kamera benzersiz, yeni özelliklere kavuşuyor. APS-C boyutu değişmese de 60D'de 18 megapiksel olan çözünürlük artarak 20.2 megapiksele yükselmiş. Ayrıca Nikon D7100'ün aksine Canon, 70D modelinde düşük geçiş filtresine yer vermiş.

İşlemci

Canon'un son nesil işlemcisi Digic 6'yı ilk olarak PowerShot SX280 ve PowerShot SX270 modellerinde görmüştük. Zaten Canon'un yeni işlemcileri genellikle ilk olarak bu model serisinde boy gösteriyor. Fakat Canon, 70D modelinde en yeni işlemciye yer vermemiş, onun yerine Canon 6D'de de bulunan Digic 5+ işlemcisi bulunuyor. Canon'un iddiasına göre Digic 5+, 60D'nin işlemcisi Digic 4'ten tam 17 kat daha yüksek performans sunuyor, ayrıca daha gelişmiş gren düzeltme özelliğine sahip.

Ekran, Vizör ve daha fazlası

Işık hassasiyeti

Yeni işlemciyle birlikte daha gelişmiş düşük ışık performansı ve yükselen ışık hassasiyet seviyeleri de geliyor. Canon 60D'nin doğal ISO aralığı 100 – 6400 iken bu aralık 70D'de 100 – 12.800'e yükseliyor. Genişletilmiş hassasiyet değeri ise 60D'de 12.800 iken 70D'de 25.600'e kadar yükseltilebiliyor.

Seri çekim

Digic 5+ işlemcisi Canon 70D'nin daha hızlı seri çekim yapmasına da olanak sağlıyor. Canon 60D saniyede 5.3 kare seri çekim yapabilirken 70D saniyede 7 kare çekebiliyor. Ufak bir kıyaslama için, bir üst seviye model olan Canon 7D saniyede 8 kare çekim yapabiliyor.

Vizör

Hem Canon 60D hem de Canon 70D pentaprism vizör kullanıyor, fakat 70D'nin vizörü görüntü alanının yüzde 98'ini gösterebiliyor. Canon 7D'nin mükemmel yüzde 100'lük vizörüne yetişemese de hem Canon 60D'yi (% 96) hem de tam kare Canon 6D'den (% 97) daha iyi bir performans sunuyor.

Ekran

Canon 60D'nin 3 inç'lik 1 milyon piksel çözünürlüklü ekranı, Canon EOS 700D ve EOS 650D'deki dokunmatik özelliği bünyesine katarak Canon 70D'de boy gösteriyor. Bu sayede menüde gezinme ya da fotoğraflar arası geçiş için birkaç parmak hareketi yeterli oluyor. Canlı ön izleme (Live View) çekimlerinde ise otofokus noktası dokunmatik ekran üzerinden yönetilebiliyor.

Otofokus ve Kablosuz yetenekleri

Otofokus

Canon 60D'nin vizörden çekimde 9 noktalı çapraz tip otofokus sistemine karşılık Canon 70D tam 19 çapraz tip odak noktasına sahip. Bu alanda Canon 7D seviyesine yükselen 70D, sadece biri çapraz tip olmak üzere 11 odak noktasına sahip Canon 6D'yi de bu alanda geride bırakıyor.

Yeni tasarım CMOS sensör her piksel alanında iki fotodiyota sahip ve toplamda 40.3 milyon fotodiyot var sensörün üzerinde. Video çekimlerinde ya da Canlı ön izleme modunda bu diyotlar ayrı ayrı okunarak faz algılamalı AF ile daha hızlı ve başarılı bir otofokus sunabiliyor ya da birlikte okunarak görüntüleme pikseli olarak davranabiliyor.

Kablosuz bağlantı

Tam kare Canon EOS 6D'den ödünç alınan Wi-Fi bağlantı özelliği Canon 70D'de de boy gösteriyor. Yine Canon 6D'nin bir özelliği olan GPS alıcısı ile otomatik yer etiketlemeye ise 70D'de yer vermemiş Canon.

Fiyat

Piyasaya Ağustos aynın sonunda giriş yapacak olan Canon 70D şu an Canon 60D'ye kıyasla çok yüksek bir fiyata sahip olacak gibi duruyor. Yurtdışında yaklaşık 1.200 dolar (sadece gövde) fiyat etiketiyle piyasaya giriş yapması bekleniyor Canon 70D'nin. Yaklaşık 3 senedir piyasada olan Canon 60D ise 18 – 135 mm objektif ile birlikte yaklaşık 2.300 TL fiyat etiketiyle alıcı buluyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bakalım Lumia 1020'ye yetişebilecek mi bu modelle?

Lumia ile dslr'yi kıyaslayanlar muhtemelen eline hiç dslr almamış almış kişiler bu atom işlemcili netbooklar ile profosyonel oyun notebooklarını kıyaslamaya benziyor her şey pixel değildir size yıllarca yutturmuşlar bu 10 megapixle 20megapixel diye uyduruk kameraları şimdi şimdi lumia'yı görünce yine atlıyorsunuz

İlahi mobil ziyaretçi :D.. Elma ile armut karşılaştırılır mı.. Birisi telefon birisi fotoğraf makinesi :) Lumia kullanıcısı ve hobi fotoğrafçısıyım. Ama asla kalkıp telefonumla dslrımı kıyaslama ihtiyacı hissetmedim, absürt buluyorum. Yakında birisi çıkıp internete giremiyor bu canon nabim ben bunu fotoğrafı facebooka atamadıktan sonra derse şaşmayacağım :)

Bazı cahiller Lumia demişte birşey bilmeden cahil cahil ötmüşler.''Lumia 1020'ye yetişebielecek mi bu modelle?'' diyen arkadaş Nokia sizi iyi kandırmış.Nokianın kamerası 41 MegaPixel değil bir kere.Sen 41 MegaPixel oldugunu varsayıp canondan ustun görmüşssün küçük beyninle.Nokia en fazla 8MP çözünütlük ile resim çekiyor ve içindeki yazılım ile nasıl desem anlık photoshop gibi rötuş yapıyor resme.Resmin netliği doygunluğu renklerin canlılığı arttırılıyor ve size 41 MP çekilmiş gibi yutturuyorlar.Cep telefonları hiçbir zaman DSLR makinalarla baş edemez benim küçük beyinli vatandaşım.Senin dediğin gibi olsa lensler 1.000-15.000 TL civarında olmazdı.Sen telefona git lensin değerinden daha az para öde sonra gel DSLR'den daha iyi de.Sizofren olmak gerek bunu demek için.

Lumia ne la :DSAGSA

hala akıllı telefonlar ile bir dslr ı kıyaslamaya çalışıyorlar... fotoğraftaki imaj kalitesini etkileyen başlıca şey zaten o makinenin sensör üdür. imaj kalitesini en başta sensör boyutları etkiler... öyle megapikselle falan değil... her yüksek megapiksel iyide değildir ayrıca...

delinin biri bir taş atmış kendini akıllı sanan 40 salakta arkasından atlamış :) adam gibi yorum atın makine hakkında da fikir edinelim. d7100 mü 7dmi 70 dmi yoksa 7d m2 yi mi beklemeli :)

Arkadaş Lumia ile Dslr makineyi kıyaslarken sanırım o an beyninin olmayan kısmıyla düşünmüş . Bahsi geçen makine Dslr'lar içinde en iyi makinelerden. Hadi 1100d gibi en giriş seviyesi için o yorumu yapsa , arkadaş yanılmış diyecez ...

70D wi-fi özelliğiyle, anlık olarak çektiğiniz resimleri, telefon, tablet yada bilgisayarıınz aracılığı ile paylaşma imkanı sağlıyor.

reklamcıyım ve şirketin fotoğraf işlerindende sorumluyum canon nikon sony kullandım sony yi bir kenara at nikonmu canonmu bence canon ama bu demek değil ki nikon kötü hepsinin fan ı ayrı ancak 70d kullanıcı olarak fotoğaf çekmek için çekmek değil zevk alarak çekmek oluyor iş araştırdım ve bunu aldım hiç pişman değilim, ayrıca nokia 925 kullanıcısıyım arkadaşım fotosu güzel ok ama senin olay at arabasıyla formula yarışına girmek gibi olmuş ikiside gideceğin yere götürür ok de clasman çok farklı sen takıl 1020 10 numara dslr alma eline aman kendini Ara Güler falan sanırsın iyi böyle :D

Hasselblad'ın H5D-60 lumiadan güzel çekiyormuş :))))) tabi lens vs. bir passat parası bayılana. herkez fotocu olmuş kameralı telefon çıkdından beri instagramda photospcu yazık okadar para harcıyoruz foto makişnelerine

Sen de yorum yaz