CD satışları artar mı hiç?

MP3 devrinden sonra CD satışları bir daha hiç toparlanabilir mi? İşte nafile bir çaba!

  • Ertuğrul Süngü

Mp3 formatı dünya pazarına girdiği andan beridir, müzik endüstrisi birçok farklı sorunla karşı karşıya kaldı. Bunlardan en büyüğü de şüphesiz Napster isimli paylaşım sitesinin kapatılması olmuştur.

RIAA (Recording Industry Association of America) isimli firmaysa direk olarak Mp3'lere saldırmaktansa, hali hazırda olan CD satışlarındaki düşüşe karşı bir şeyler yapma çabası içerisinde olan bir kuruluş. Büyük ve tanınmış müzik şirketlerine yardım etmek içinse elinden geleni yapıyor. 2007 yılında bu endüstriye yardım etmek için tam tamına 17,6 milyon dolar harcayan kuruluş, karşılığında sadece 391,000 dolar kazanmış.

Hatta Daily Tech'in verdiği rakamlara bakılırsa durum daha da vahim. 2006 ile 2008 yılları arasında harcadığı 64 milyon dolara karşılık sadece 1,4 milyon dolar kazanmış RIAA.

CD satın alacaklar mı?

Korsan durmuyor

Her ne kadar yapılan bu tarz bir davranışın açılan davalar sonucu para kazanmak gibi bir duruşu olsa da aslında RIAA kullanıcılarına birazcık gözdağı vermek ve eski günlerdeki gibi CD satın almalarını sağlayabilmekten başka bir şey istemiyor.

Yine de RIAA bu hareketi için birazcık geç kalmış görünüyor. Eğer 1992 yılında, bütün internet alt yapısı çocuk oyuncağı olmadan önce, bu şekilde bir davranış sergilemiş olsalardı belki de şu anda bütün sanatçıların hakları öndenmiş olabilirdi.

Sergilediği tutumuyla birazcık sert bir yön izleyen firma, bu saatten sonra neredeyse çökmüş olan CD endüstrisini toparlayamayacak gibi gözüküyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

MP3 de CDciliğin düşmesinde önemli ama flash bellekler kadar olamaz bence

Çağa ayak uydurmayı bilmeyen yok olmayı bilir.

Eğer harddisk sektörü yeterince gelişemezse CD satışları olmasa da boş DVD satışlarında patlama bekliyorum ben şahsen.. :)

Türkiye'de CD'ler hala çok pahalı... 30 TL'ye mzik CD'si almaz kimse...
Yurtdışında milletin burnu sürtüldü, satış yapan sitelere girip - bakın, 2-3 senelik albümler 5 pounda satılıyor.
Kolay para kazanma devri bitti, tüm plak şirketleri artık başka işlere yönelmeliler. Albüm satamıyoruz diye ağlayan gruplar, şarkıcılar da önce kendilerine baksınlar. Bol bol konser verip çuvalla para kazanmayı biliyorlar...
İnternet devri bazı yönlerden kötü olabilir, 1 günde bir grubun - bir şarkıcının ömür boyu dirsek çürütüp kaydettiği tüm müzik kayıtlarını indirebiliyorsunuz. Filmler için de aynı şey söz konusu. Ama madalyonun bir de diğer yüzü var. Artık star olmak çok kolaylaştı, 1 haftada internetten en fazla indirilen şarkı ile star olup ekmeğini 1-2 sene süren konserlerle yiyebiliyorsunuz. Eski toprak şarkıcılar, gruplar da zaten 2 sene süren dünya turneleriyle paralarını bol bol kazanıyorlar. Kimse şikayet etmesin, plak şirketleri de şapkalarını çıkartıp konserlere sponsor olsunlar - kar payı alsınlar...

bu vakitten sonra kimse müzik cd' si almaz...
kırtasiyeciler bile bir bilgisayar atmış dükkana ve öğrencilere mp3 satıyorlar... hatta bazı bakkallar bile...

herkes cama bir şeyler yazmış, geçerken okuyun...
eğer RIAA' da kafası çalışan birileri varsa, mp3' leri internet üzerinden uygun fiyata satar... yoksa...

saygılar...

cd nin biteli hani oldu ipod a hangi cdyi yerleştireceksin yada sony nin ölü dogan md disklere ne demeli
internet cıktı sanatcılar parayı canlı yayın performansından kazanacak artık
yada canlı konserlerden turnelerden başka cıkış yolu yok durduramazsınız yapılan eserler kamu malı olmuştur internetten sonra...

Bir kasetle ve cd ile Sarıyer'de bir yalı,yada Etiler'de bir daire alma devirleri kapanalı cok oluyor...okadar kolaydıkı bir devir sefasını sürdüler hala bazıları parayı yemekle meşkul!..internet alayını kazıdı dibine kadar...hala telif hakkı bilmem ne diye duvardan duvara vuruyorlar kendilerini...ama nafile kral cıplak artık internete nükleer etkisi yaptı ve hepsinin hakkından geldi.10 milyona cd satıyorlardı bu 10 haneli sıfırlı bir Ülkede bunlar bukadar aç gözlüydü işte!..

Yasal yollarla müzik satın almak isteyenler tanesine bir liraa verip aliyor. İlla cd mi alacağız.

Neden bu ülkede her şey pahalı? CD desen alamazsın,kitap dersen yaklaşamazsın? Gerçi ucuz olsada netten indirmek varken kim alır? Kim kitap okur? Sonuçta CD devri bitti zaten iş DVDlere döndü.Zaten Albümleri kimse almıyor almazda,her sanatçının bir albümden 2-3 parçasını seviyorsunuz ve onları indirmeniz yeterli oluyor aslında böle olamsı bi bakımada iyi çünkü o ilk birr kaç şarkıyı özenip yapıp 2-3 şarkıyla albüm satıp para kazanma devri bitti artık.Sanatçılar tutulmak istiyorlarsa her şarkılarını özenerek ve emek harcayarak yapmak zorundalar...

kaset, disket , cd hepsi geride kaldı....ıpod ta herşeyi yapabiliyorsun..4 köşe kartlar yaygınlaşıyor.

Zorunlu olmadıkça Mp3 dinlemiyorum.Bir CD'nin, Flac'ın, Kayıpsız Wma'nın yerini tutabilir mi?

bence chip falan işini dönmeleri lazım ama oda kırılır heralde :D

Zorunlu olmadıkça Mp3 dinlemiyorum.Bir CD'nin, Flac'ın, Kayıpsız Wma'nın yerini tutabilir mi?
----------------------------------------------------------------------------Yalnız burda kast edilen sanırsam sesin formatı değil korsancılık durumu. Günümüzde birçok şarkının flac ve kayıpsız wma versiyonunuda korsan internetten indirebilmek mümkün oluyor zaten.

Artık Kaset, Cd devri çoktan bitti.Şimdi Konser devri başladı.sanatçılar konserlerden götürüyolar parayı.Demeki halk da buna çok ilgi gösteriyor ki yine paracıkları tatlı tatlı yemeye devam ediyorlar.

mp3 id etiketleri eksik yada yanlış olmasa çok iyidir ama asla CD'nin yerini tutmaz... kendi mp3lerinizi kendiniz ripleyin... ayrıca SACD diye bir seçenek vardı... mp3 yüzünden battı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play