Cep telefonu, akıllı saat, bilgisayarda TRT bandrol ücretleri artırıldı: İşte yeni oranlar

Resmi Gazete'de bugün yer alan düzenleme ile TRT bandrol ücret oranları yeniden belirlendi. 

Cep telefonu, akıllı saat, bilgisayarda TRT bandrol ücretleri artırıldı: İşte yeni oranlar

“Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla birlikte;

  • Televizyon, radyo ve video kameralarda yüzde 16 olan oran sabit bırakıldı.

  • Cep telefonlarında yüzde 10 olan oran yüzde 12'ye, akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran yüzde 14'e, bilgisayarlar ve tablet bilgisayarda ise yüzde 2 olan oran yüzde 4'e çıkartıldı.

  • Üzerinde görsel ya da işitsel yayın alabilen cihazlar bulunan taşıtlar ise yüzde 0,1 ila 04'ten yüzde 0,2 ila 0,8'e çıkarıldı.

  • Uydu alıcıları, set üstü TV kutuları: Yüzde 10'dan 12'ye çıktı.

  • Radyolu ve/veya TV’li ışıldak, radyolu kulaklık, radyolu fotoğraf makinesi, radyolu adım sayar, radyolu kalemler, radyo ve/veya TV’li banyo sistemleri, navigasyon cihazları, radyo ve/veya TV eklentili koşu bantları, radyo ve/veya TV eklentili buzdolapları, DVD-VCD player ve benzerleri, cep tipi MP3/MP4 çalar ve benzerleri, ev sinema sistemleri, taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazlarında yüzde 8 olan TRT bandrol payı yüzde 14'e çıkarıldı.