CHIP Online MacBook Air'ı test etti

Sansasyonel tanıtımı ile dikkatleri üzerien çeken Apple MacBook Air'i teste tâbi tuttuk...

  • Halil Mollaoğlu
CHIP Online MacBook Air'ı test etti
Dışarısı "olmuş" ama içi "olmamış": MacBook Air'in iki yüzü.

Aşırı ince ve çok hafif - Apple, MacBook Air ile tipik laptoplar arasından sıyrılıyor. Fakat bu özel-cihaz sadece bir balon mu yoksa cidden sadece iyi görünmekten fazlasını yapabiliyor mu?

Bu senenin başında Apple, notebook dünyasını heyecan verici MacBook ile alt üst etti. Zira en güzel tasarımlı laptoplar bile bu kadar lüks bir dizayn sunmuyordu. Buraya kadar herkes hemfikir olsa bile, iki farklı notebook modelinin fiyatları konusunda aynı şey söz konusu olmuyor.

Test yapmamız için sunulan ufak sürümde (yaklaşık 2470 Dolar, yurtdışı fiyatı) Intel Core 2 Duo P7500, 2 GB cihazın içine lehimlenmiş RAM ve 80 GB sabit disk mevcuttu. Sabit disk konusunda bir parantez daha açmak lazım; yaklaşık 1300 Dolar fiyat farkı ile sabit diski 64 GB'lık SSD disk ile değiştirebilirsiniz. Bu flash hafıza tabanlı diskler (SSD) ve 1.8 GHz işlemci, daha güçlü MacBook Air modellerinde fabrika çıkış olarak mevcut. Bunların fiyatı ise: 4220 Dolar (yurtdışı fiyatı).

Ucuz modellerin performansı tüm Office-işleri, internette dolaşma, film, fotoğraf ve müzik oynatımına yetiyor. Fazla kaynak gerektirmeyen yahut birkaç senelik oyunlar da çalışıyor. Her şey için yeterli güç bu modellerde mevcut değil.

Donanım: Pek bir şey yok

Çok ince: Bunun bedeli daha az girişler.

Hafifliği ve ince kasası sebebiyle MacBook Air'in donanım listesi, lüks restoranlardaki menü kitapçıklarını andırıyor: kısa ve öz. Test sürümü bir webcam, Bluetooth, 300 MBit-WLAN ve kutu içeriğine dâhil adaptör ile dijital veya analog bir monitöre bağlantı yapmak için kullanabileceğiniz Micro-DVI portu sunuyordu.

Minicik ve sadece bir adet USB portundan birkaç adet sunulabilirdi. Sizlere hemen bir USB-çoklayıcı almanızı tavsiye ediyoruz. Böylece seçime bağlı olarak artı 140 Dolara sunulan harici DVD-yazıcı dışında daha fazla cihazı (flash bellek, fare, yazıcı vs.) bağlayabilirsiniz. Sunulan DVD-yazıcı ise sadece MacBook Air'de çalışıyor - ne PC'lerde ne de başka Apple laptoplarda bu yazıcıyı kullanmanız mümkün değil. Sebep: Çalışmak için yuvadan USB standardının sunabildiği enerjinin dört katı fazlasını çekiyor. Apple dünyasında son derece yaygın olan Firewire ve LAN portları eksik.

Stereo çıkışından gelen sesler yüksek değil ve ölçüm değerleri de bu sübjektif izlenimi doğruluyor: orta seviye ve bir MP3 çalarla karşılaştırılamaz nitelikte. Tüm bunlar ne MacBook Air'in gösterişli tanıtımına ne de kullanılan mono hoparlörle bağdaşmıyor.

Ergonomi ve tasarım: Sade tasarım etkiliyor ama…

Arayüzler: Kapak altında gizlenmiş.

Tüm etkileyiciliğine rağmen MacBook Air podyumdaki diğer rakipleri ile karşılaştırma yapılmasından çekiniyor. Bu rakipleri genellikler tüm girişlerini büyük bir cesaretle gösterirken MacBook Air seçkin bir ağırlılıkla geride duruyor. İyi klavyesi, göze çarpmayan havalandırması ve gizlenmiş bağlantı arayüzleri ile MacBook Air'in alüminyum kasası neredeyse tamamen düz. Dezavantaj: Sabit disk artırımı veya batarya değişimi gibi servis işlerini sadece resmi Apple teknikerleri yapabiliyor. Zeki kullanıcılar en azından bataryayı değiştirmek için bir yöntem buldular fakat bu sefer cihazın garanti süresi devre dışı kalıyor.

<B>Arayüzler:</B> Kapak altında gizlenmiş.Kasa materyalinin alüminyum olması sebebiyle MacBook Air deforme olmaya meyilli. Alüminyum kasalı tüm Apple laptoplarda olduğu gibi zamanla ekran kapağı ve şase eğilebiliyor. Sonuç: Laptopun kapağı tam olarak kapalı hale getirilemiyor. Apple ise bu durumu bir ürün-değişim sebebi olarak görmüyor.

Buna ek olarak Air'in sürekli düşük voltaj altında çalıştığı dikkatimizi çekti. Elektriğe bağlı olarak kullanmak da pek yardımcı olmuyor zira hafif adaptörün topraklaması yok.

Klavye ve touchpad: İyi ve püf noktalarla dolu
Apple diğer üreticiler gibi klavyeyi laptop kasasına doğrudan entegre etmiyor bilakis yüzeydeki uygun boşluklar arasında geçiriyor. Bu sadece güzel görünmekle kalmıyor aynı zamanda tozlanmanın da önüne geçmiş oluyor. Buna ek olarak Apple klavyeyi çevredeki ışık miktarına bağlı olarak değişen bir arka aydınlatma ile süslemiş. Ekstra büyük olan toucpad'de farklı özellikler sunuyor: Aynı iPhone'da olduğu gibi özel dokunuşlara tepki verebiliyor. Mesela iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırarak resmi büyültebiliyorsunuz.

Ekran: Sınıfının en iyisi
Parlak 13.3 boyutundaki ekran LED arka aydınlatması kullanıyor. Böylece 410 cd/m2 ile son derece parlak ve yüksek bir kontrast oranına (973:1) sahip. Sonuç olarak dışarı mekanda çalışmaya uygun. Tek dezavantajı sınırlı görüş açıları. Kafanızı biraz hareket ettirdiğinizde ekran hiç de parlak gözükmüyor bilakis sanki üzerinde sütlü bir katman varmış gibi duruyor.

Windows ile çalışma: Şu an için uygun değil

MacBook Air alıp "Boot Camp" ile Windows XP veya Vista kullanmak isteyenle hayal kırıklığına uğrayacak. Çünkü bu durumda fanlar sürekli çalışıyor, ses kartı çalışmıyor, ekran keskinliğini kaybediyor ve Windows XP ara sıra grafik hataları ile çöküyor. Buna ek olarak biraz çalışan veya bazen hiç çalışmayan touchpad, düzensiz aralıklarla tanınmayan USB portu, eksik webcam ve SuperDrive desteği geliyor. Liste böylece devam ediyor. Tavsiyemiz MacBook Air'i sadece yanında verilen MacOS ile kullanmanız olacaktır.

Taşınabilirlik: Çok hafif ve iyi batarya süresi
Hafifliği ve inceliği ile MacBook Air gelecekte çıkacak olan notebook modellerinin öncüsü oluyor. Daha ince ve daha hafif 13.3 inç ekran şu an için yok. Ön yüklü olarak gelen MacOS 10.5 Leopard ile 37 Watt'lık batarya Word-testinde beş saat, tam yük altında ise yaklaşık iki saat dayandı. Windows XP kullanıldığında aynı süre sunulamıyor ve değer yüzde 30 oranında düşüyor. Elbette bu durum ACPI ve enerji tasarrufu fonksiyonlarındaki sürücü ve uyum sorunlarından kaynaklanıyor.

Sonuç - Teknik veriler tablosu

Sonuç
Şüphe yok ki, Apple MacBook Air tasarım alanında büyük bir adım attı. Fakat geri kalan bileşenler, kullanılan ekran kadar parlak değil. Apple fonksiyonellikten feragat edip kozunu yalnız tasarım alanında kullanıyor: Sadece bir USB portu, optik sürücü eksikliği ve mono hoparlör bu kritik noktalardan birkaçı. Dolayısıyla MacBook Air, kullanıcısının kendisine hayranla bakmasını sağlayan fakat uygulamada birçok sınırlandırma ile yaşamasına sebep olan bir laptop.

Alternatif
Şu an tasarım konusunda hiçbir laptop MacBook Air'in eline su dökemiyor. Fakat aynı fiyata daha fazla donanım sunan 13.3 inçlik bir laptop arıyorsanız tavsiyemiz Fujitsu Siemens LifeBook S 6410 olacaktır. Dört milimetre daha kalın ve biraz daha ağır olduğu için bir tasarım harikası olmasa da donanım desteği konusunda sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Sonuç - Teknik veriler tablosu

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

'Apple fonksiyonellikten feragat edip kozunu yalnız tasarım alanında kullanıyor...' katılıyorum . . . bir tasarımcı olarak şunu söyleyebilirim, sırf tasarım için böyle bir ürünü almam . . . bir dizüstü bilgisayar olarak o fiyata en azından donanım olarak birşeyler sunabilmeli . . . bundaki bilgi, sayar da tıkanır . . .

Apple'ın yaptığı tek şey "herkes" için bir laptop üretmemiş olmak. Bu bir serinin bir parçası.
"Herşeye" ihtiyacı olan amatörler macbook
Office, Internet, Resim, Müzik, Video dışında "Hiçbirşeye" ihtiyacı olmayanlar için macbook air
"Herşeye" ihtiyacı olan profesyoneller için macbook pro

Gayet mantıklı bir sınıflandırma ayrıca Fujitsu'ya macosx kurulamıyor ne yazık ki. Fujitsu vs Apple vay be bunu da gördük.

Bence donanım olarak çok yetersiz. İşlevsel olmayan bir ürünün tasarımının iyi olması hiç önemli değil. Ethernet bağlantısı olmayan, mono hoparlörlü bir ürünü kesinlikle almam.

Ayrıca aynı boyutta ekrana sahip SONY VAIO VGN-SZ5XTN/C, adaptörü ile birlikte MacBook Air'den sadece 100 gr daha hafif. Optik sürücüsü, 160 GB HDD'i ve GeForce 7400 ekran kartı ile Air'den çok daha performanslı ve onlarce bağlantı seçeneği ve birlikte gelen yazılımlarla çok daha kullanışlı.
Bakınız:
http://vaio.sony.com.tr/view/ShowProduct.action?product=VGN-SZ5XTN%2FC&site=voe_tr_TR_cons&pageType=Overview&category=VN+SZ+Series

Ya ne bu ya hiç özellik yok kandırıcı laptop :d

dizüstünde asustan vazgeçmem.
böyle slim göz boyayan pahallı cihazlar öyle sorunlu çıkıyo ki aklınız şaşar.

kesınlıkle yanlıs dusunuyorsunuz apple turkıye'yı dusunezkı turkıyede apple kullanan 2500 kısı falan vardır kı bu sanslı gruba ALLAHTAN bende uyeyım :D bu vhaz ameika ıcın yapılmıs bır cıhaz ona gore dusunelım

bencede fujitsu cok anlamsiz olmus dell xps 1330 gibi bi urun dururken fujitsu siemens gibi mangal misali bi makinayla calismak bence cok anlamsiz..macbook air e gelince tasarim artik ozelligin onune gecmeli bence cunku temel islevlerde yeni makinalarin neredeyse tamami tatmin edici performans verebiliyor..piyasada core2 makinalar cirit atarken benim sonoma islemcili LG lm60 tercih etmem buyuzden iste... 6 saat optimize edilmemis pil omru, 1.9 kg agirlik 14 inc ekran, ve 2 cm kalinlik beni cezbeden tarafıydı..

Evet arkadaslar macbook air'le bu haberleri okuyunca valla komik geliyor, bide butun millet kotulemis parasi olan alsin kardesim sinir yapmayin...:D

Valla ben kullaniyorum, inanin hayatinizda gorup goreceginiz en iyi notebook'tur kendileri, gerek tasarimi gerekte mac isletim sistemlerinin sagladigi kolayliklar ve sorunsuzluklar kullanicilari kendine hayran birakiyor...

Tavsiye ederim..

PS : Alamayan arkadaslar caninizi sikmayin herkez alacak diye birsey yok ama lutfen makinaya da hakaret etmeyin en azindan once bir gorup dokunun ondan sonra beyenmezseniz siz bilirsiniz:D

Ismail M.

Abi tam bir para tuzağı derim ben buna... Macboook al daha iyi..

Macbook airi satın alma dışında servis ücretleri konusunda değerli kullanıcıların fikrini almak isterdim. Örneğin İzmir'de çok az satıcı ve bu bilgisayarlardan anlayanlar var. Bu nedenle servis daha pahalıya mal oluyor. Bu konuda yorumlarınıza teşekkür ederim şimdiden. Sevgi ve Saygılar...

Ben kullanıyorum. Tasarım, fonksiyonellik harika. Eğer taşınabilirlik tasarım sizin için önemli değilse diğer markaları tercih edebilirsiniz. Mac ve windowsu aynı anda çalıştırabilen ve üstün performans gösteren bir makina. Ayrıca herkez mercedes kullanmak zorunda diil. :)

güzel laptop ama değeri avro parasıyla alınıyor

buna para vereceğime o parayı tuvalete atıp üzrine sifonu çekerim daha makbule geçer.Bu paraya bunu ancak kokonalar gösteriş için alır

Aşırı ince: kırılır

modayı yakından takip edenlerin gösteriş ve için alacağı bi alet. Tabiiki hakkını yememek lazım tasarım çok güzel ama fiyat performans oranları daha iyi olanları tercih etmk gerek bence.

amerikadan 1000 dolara getiriliyor

iktisatta "snop tüketimi" diye bir tabir vardır buna uyar geçen sene teknosadan toshiba R630-11L 13.3" dvd dual 4gb ram 500gb hdd i5 işlemcili +e-sata+hdmı 1.4kg agırlıgındaki aleti 1.600tl ye aldım. harika birşey yapmısım farketmeden...

Mac' den soz ediyoruz yani, en üst seviye teknoloji. Apple' ın ürettiği telefon bilgisayar vs, bu ürünleri önce alıp kullanmanız gerekir. Maclerin iç teknolojileri pc lerden farklı ve üstündür basit zannedilen bir macbook air in performansına bir pc nin ulaşabilmesi için yüksek RAM ve ekran kartlı ciddi bir kasa olusturmaniz gerekir macbook pro yu hesaba katmıyorum bile. Anlamanız adina Örnek vermek gerekirse macbook airler harddisk yada ssd kullanmaz:) depolama alanında en üst sevye teknoloji olan flash drive yapısını kullanır millet atıp tutuyor. Mac bir bilgisayarda masaustunu görmek yada internet sayfasını bir önceye almak için vs. Ne klavye nede mouse tiklamaniza gerek yoktur bu bilgisayarlarin winrar vs gibi hiç bir programa ihtiyacı yoktur. Işletim sistemleri özel bir grafik motoru kullanır buda yüksek performans makinalara ihtiyaç duymadan iyi performans sunar. Ayrıca Macler önbellek ile ekran arasında özel bir teknoloji kullanır bu pc lerde yoktur gibi. Tüm oyunlar. macde çalışır tüm windows uygulamaları madde calisir Bunun gibi 100 lerce artısı olan bir teknoloji varken neden insanlar pc ve donan windowsu kullaniyor cevabı cok basit. kimse bu cihazı deneniyor, zaten kullanan bir daha pc kullanmaz. Birde sunu göreceksiniz Windows 8 de gorupte şaşırdığınız basit şeyler macde yıllardır olan varolan şeyler:)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play