Chrome neden bu kadar çok RAM kullanıyor?

Chrome'un diğer web tarayacılarına göre daha çok RAM kullanmasının nedeni ne?

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome neden bu kadar çok RAM kullanıyor?

Bilgisayarınızda farklı web tarayıcılarını denediyseniz, Chrome'un RAM kullanımının yüksek olduğunu fark etmişsinizdir. Peki Google'ın web tarayıcısı neden bu kadar çok RAM'e ihtiyaç duyuyor? Diğer tarayıcılara göre daha çok kaynak tüketmesinin nedeni ne?

Chrome gerçekten RAM canavarı mı?

Kısacası evet. ITPro'nun yakın zamanda yaptığı testler bir Facebook sayfası, YouTube videosu, BBC makalesi, Outlook web uygulaması ve bir web sayfası açıkken Chrome'un 600MB RAM harcadığını, aynı sekmeler açıkken Firefox'un 400MB'ı biraz geçtiğini gösterdi.

Neden bu kadar çok RAM kullanıyor?

Chrome'un RAM kullanımını farklı kılan, tarayıcının her sekmeyi, eklentiyi ve uzantıyı ayrı bir işlemde saklaması. İşlem izolasyonu olarak bilinen bu yöntem, bir işlemin diğerine yazmasını engelliyor. Bu nedenle Görev Yöneticisini açtığınızda bir değil, birçok Chrome girdisine rastlıyorsunuz.

Peki Chrome neden RAM'i bu şekilde kullanıyor? Bunun nedeni muhtemelen kararlılık ve hız. İşlemlerin ayrı olarak çalıştırılması, tüm web tarayıcısının kararlı kalmasını sağlıyor. Örneğin bir sekme çöktüğünde tüm web tarayıcınızı kapatıp açmanız gerekmiyor; çöken sekmeyi yenilemeniz yetiyor. Bu yöntemin güvenlikle ilgili faydaları da var. Örneğin bir JavaScript saldırısı, Chrome'daki diğer sekmelere ulaşamıyor.

Bununla birlikte tüm sekmeleri tek işlemde çalıştıran web tarayıcıları, belleğin bir kısmını paylaştıklarından daha az RAM harcıyorlar.

Chrome'da sayfaların yüklenmesini hızlandıran ön-yükleme işlevi de ayrı işlemlerin çalıştırılması ve ek RAM tüketimi anlamına geliyor. Ancak doğru çalıştığında gezinti deneyiminiz hızlanıyor.

Chrome'un RAM kullanımı problem oluşturur mu?

Chrome'un yüksek RAM kullanımın her zaman soruna yol açtığını elbette söyleyemeyiz. Boş RAM'iniz varsa ve tümünü kullanmıyorsanız, bilgisayarınızın tüm gücünü kullanmıyorsunuz demektir. Ancak Chrome'un RAM kullanımı, diğer programları engelleyecek kadar büyürse sorun oluşabilir.

Chrome'un RAM kullanımını nasıl azaltabilirsi

Chrome'un kullandığı bellek miktarını azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Bunlardan muhtemelen en iyisi, Chrome'un kendi Görev Yöneticisini kullanmak. Windows'te Shift+Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi'ni çalıştırın ve RAM kullanan sekmeleri, uzantıları gözden geçirin. Uzun süredir kullanmadığınız sekmeleri kapatmak ve kullanmadığınız uzantıları devre dışı bırakmak, bellekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Edge hızlı bir şekilde açılıyor ve edge nin html 5 puanı 453 biraz da olsa chrome a yaklaşmış. Yakında chrome dan edge ye geçicem.

@21 Haziran 2016 01:41 Firefox veya opera yı dene ben şu an opera kullanıyorum ama Firefox da kullanıyorum

Şu an Windows bilgisayarımdan Chrome'u kaldırmış durumdayım.Ram'i o kadar tüketiyor ki Chrome açıkken başkaca bir iş yapma şansı bırakmıyordu.

evet aynen öyle hele ki ubuntuda hiç kullanılmıyor

Browser'ınız Firefox veya IceDragon, Email Client'ınız da Thunderbird olsun! Harika yazılımlar! Chrome veya Chromodo da sisteminiz de bulunsun! Chrome'la ilgili asıl sorun birden fazla sekmeyi (Örneğin 3 sekmeyi) aynı anda açtığınızda başlar. 4GB'lık RAM'in yarısından fazlasını alır götürür. 6GB'tan aşağı RAM'i olan sistemlere Chrome'u kesinlikle tavsiye etmiyorum. Unutmayın ki diğer programların (Office, Player, Security Suite...) da RAM'e ihtiyacı var...

Evet sorun çok ram kullanması, fakat başka bir program daha açtığınızda kullandığı ramden kısmadığı için. Diğer programlar kasıla kasıla çalışıyor. Onun için firefox kullanıyorum, chrome kadar performans vermiyor ama diğer programların performansını da düşürmüyor. Ram ekleyin diyecekler, ne gerek var??

Cokme sirasinda avantaji oldugu dogru da cokme dedigin de her an olmuyor ki. Firefox un coktugunu en son 6 ay once gordum, o da eklenti nedeniyle. Her gordugunuz eklentiyi yukleyip copluge cevirmediginiz surece Firefox cok daha iyi.

sadece ram e takılmamak lazım; chrome işlemcimi %100 kullanırken, ie11 ise en fazla %30 a kadar kullanıyor, minimum %19 a kadar da iniyor... Bu sonuçları chrome, yüksek güç tüketiminde, ie11 ise düşük güç tüketiminde aldım 4k video izlerken... yani chrome yüksek güç tüketimi güç seçeneğinde bile işlemcimi sömürdü.. ie 11 tüm güç seçenekleri kısıtlıyken bile işlemcim çok rahattı Düşük ramliler kesinlikle chromedan uzak durmalı; tek sekme ile hd videoyu bile akıcı oynatamıyor ama i11 oynatıyor

Özetle chrome RAM in hakkını veriyor. RAM boş duracağına işe yarasın diyor.

@21 Haziran 2016 11:45 Mantığa bak ya : ) Zeka ürünü. Tebrik ediyorum. Resmen, beyin boş duracağına işe yarasın deyip tüm zekayı harcamış : )

@21 Haziran 2016 11:45 Isin bu kismi dogru da aldigi o bos olan rami daha sonra geri vermiyor iste. Problem de orada basliyor. Baska program acamiyorsun onun yuzunden.

@21 Haziran 2016 20:58 HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Web tarayıcısı kullanırken şunu fark ettim; adamlar web tarayıcısı programını en yeni ve güçlü bilgisayarlarla test ediyorlar (Doom 4 oynanabilen bilgisayarla web tarayıcısı test edildiğini düşünün) haliyle test yarımyamalak ve bütünüyle anlamlı olmuyor. Çünkü kullanıcılardan birkaç sene önce satın alınmış 1 gb ramli netbook sahibi olan da var, netbook bilgisayarını web sitelerini ziyaret etme de kullanması imkansıza yakın ki alt ucu internet kulanımı. Bu durum birşeyler ciddi yanlış demektir!

6GB+ ramli sistemlerde sıkıntı çıkartmaz. 4 ten düşük ram varsa o zaman fazla sekme açıldığında tabi kasacaktır. Düşük sistemlerde oyun oynanmayacak ise linux kullanılmasını tavsiye ederim. Windows 10 boştayken 8GB ramin yaklaşık 2 GB tını kullanırken, xfce4 lü veya openboxlu bir archlinux sadece 200-300 mblık kısmını kullanıyor. Yani Linuxta bedavadan 20 chrome sekmesi açabiliyorsunuz :)

@21 Haziran 2016 20:37 Arkadaşlar inanmayın palavra! Linux Mint Ubuntu kurulu 2 gb ram ile Chrome`da 1-2 sekme zor açabiliyorum, incelediğim kadarıyla arkadaşın dediği gibi Linux 200-300 MB ram ile çalışıyor ancak Linux kesinlikle stabil bir işletim sistemi değil, bu yüzden Linux`da herşey kasıyor üç kuruşluk bir özelliği açarken bile bilgisayarı deli gibi kasıyor. Windows 7-8-10 berbat Linux bunlardan da berbat! Windows XP kullanın, 7-8-10 leşlerini gördiğinizde bilgisayarınızı öpeceğiniz gelir

@25 Haziran 2016 19:38 Sen hangi bilgisayarı kullanıyorsun kardeş?

Sizi Opera'ya davet ediyorum

@21 Haziran 2016 22:46 Opera'da artik Chromium motoru kullaniyor, ustelik Cinliler satin aldi. Kesinlikle uzak durulmali. Firefox varken i-ih.

Fazla ram kullanan browser herzaman daha iyi çöküntüler meydana getirmez yandex browserda buna dahil 32gb ram fiyatı 1tb ssd i fiyatından daha az 4 slota 8 gb 4 tane al kurtul amd de işlemcide bile 32gb ram yapabilirsiniz tabi biraz daha iyi anakart modellerinden seçmek gerekir fm2+ artılı olanından bir işlemci fx olarakta asus un m5a97 r2.0 anakartalar var 32gb yapmakta mümkün yüksek çözünürlü web cam ile görüşmek tek kişi ile yine fazla donmalarıda yapmaz ssd hardisk kullanmadan

@21 Haziran 2016 23:00 Keske hersey dedigin gibi olsa. Adamin elinde 3 GB ramdan fazlasini gormeyen notebook varsa ne yapacak. Cope atip 1500 TL ye yenisini mi alsin sadece internete girecek diye.

@21 Haziran 2016 23:00 kusura bakma ama kardeş sen milletle galiba dalga geçiyorsun? sadece internete chrome'dan girmek için bir çok kişi o dediğin sistemlere para gömecek kadar zengin değil...

@21 Haziran 2016 23:00 bu arada çökmez dediğiniz chrome'a adblock dışında eklenti kurmuş olmamama rağmen dün bile iki kez çöktü.

@22 Haziran 2016 13:32 Biraz saçmalıyorsunuz bence . Benim yaşım biraz küçük ama İnternet olmadığı zamanlar dışında canlı akış yaparken bile çökmeden toplanıyor . Bence chrome iyi ama firefox vb. tarayıcılar da kullanmak sorun çıkartmıyor . Ben ikisinide kullanıyorum

Yazıda Chrome'un iyi çalışması için öneriler vermiş. Görev yöneticisi açın sekmeleri kapatın eklentileri kapatın....yani kapatın kurtulun başka yolu yok diyememiş. Sırf bol eklentili diye Edge'den üstün diyordunuz ama eklentileri kullanamıyorsunuz. Pili şarjı süpürüp götürüyor aynı zamanda. Demek ki eklenti her şey demek değilmiş. Artık Edge kullanıyorum. Sade temiz hızlı ve seni öğreniyor. Chrome hızlı olmak adına hile yapıyor, ön yükleme yapıyor. Yine de Edge'yi geçmiş değil. Hırçın Google....

cep telefonunu tek basina somuruyor pcy tum gucunu emior adeta ozellikle de benim gibi bircok sekme ev eklenti kullaniyorsaniz... chromr calistiginda pcyi adeta sirf chrome icin kullaniyorsunuz adeta. hd oyunlar gibi foto isleme yazilimi gibi belki daha da cok guc tuketiyor. madem ilk sayfada yazdiginiz sebepten dolayi bu oluyor, bu ozelligi bir ayar ile secenek haline getirmeli, ben su anda edge kullaniyorum ama chromnedaki onca saklanmis bilgimi ne yapacam bilemiytorum cep icin uc browser ku

ff (firefox) kullanmaya devam açık kaynak kodlu daha ne olsun baya da eklentisi var

Bunun nedeni veri depolama başka birşey değil...

cidden aşırı ram tüketiyor chrome ondan firfox, yandex veya opera kullanım ben 3 ü ile de rahatım valla edge ie hepten çöp

Gromun her tab için ayrı proses açması bunu temel nedeni, amaç çöken sekmelerin birbirini etkilememesi. Sorun şu ki; tab sisteminin amacı zaten tüm işlemi tek proseste yapmak her tab ayrı proses olarak çalışıyorsa teknik olarak tab açmıyor ayrı bir browser penceresi açmış oluyorsun bunu firefox la da yapmak pekala mümkün, çökme endişen varsa her sayfayı ayrı bir pencerede açarsın, bana göre grom bir web browserdan çok web wrapper olur ancak, bu da onu malware sınıfına sokmaya yeter.

64 bit chrome kullanın arkadaşlar. normal indirdikleriniz 32 bit. 64 bit i çok çok daha az ram kullanıyor ve çok daha hızlı çalışıyor. 64 bit versiyonu çıktığı günden beri kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost