Çin'in dev projesi hazır!

Kopya değil, gerçeğin ta kendisi: Çin bu sefer çok ciddi bir işe imza attı; bakın ne yaptı...

  • Zeynel A. Öztürk

Çin, kendi GPS sistemini kurarak, konumlandırmada ordusunun Amerika'ya olan bağını koparıp attı. Şu an işler durumda olan "Beidou" adındaki hizmet, Amerikan GPS'lerinden de daha isabetli sonuçlar sağlıyor.

Konum sistemleri, bir ülke için sahip olunabilecek en önemli sistemlerden bir tanesi. Çin ordusu, artık Beidou sayesinde ABD'ye bağımlı kalmadan herhangi bir saldırı gerçekleştirebilir. ABD'nin dilediği yerlerde GPS sistemini devre dışı bırakabildiği biliniyor. Beidou ise bunu imkansız hale getiriyor.

Sivillerden gelen bilgilere göre Beidou, 10 metreye kadar doğruluk sağlıyor. Uyduların sağladığı hız bilgisi ise, ABD'nin GPS'sistemine göre çok daha isabetli. Beidou'nun sivil ve askeri olmak üzere iki modu bulunuyor ve askeri modda ek bir frekans ile daha isabetli çalıştığı söyleniyor. Sistemin şu an 10 uydusu bulunuyor. Bu sayının 2012'de 16'ya 2020'de ise tüm dünyayı saracak şekilde 35'e çıkarılması planlanıyor.

Bu arada, ABD ordusunun "birkaç santimetre doğruluk sağlayan" sistemler kullandığı da biliniyor. Çin ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen Beidou, şu anki Amerikan GPS'i, Rus Glonass ve Galileo ile uyumlu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

savaşa hazırlık yakında saşlar başlar

çin adına tebrik ederim kendi özgürlüklerini kazanıyorlar

7 Türk devleti,Ayrı değil bir olsaydı,Yani 350 milyonluk Türk dünyası,Tekbir devlette birleşsey di;Çinin 4'de 1 olurduk,Öz uydumuz bile olurdu
Çin 1.3 milyarlık nufusu ile tek devlet,Biz Türkler 350 milyon kişi ile 7 Devlet,Yazıklar olsun bize,Türkün güçünü 7 böldük,Bir olmamakta da inat ediyoruz,Bu bölünmüşlüğün cezasını Torunlarımız cekmez inşallah

Ben bazı yerlerde GPS ve haritalama hizmetlerinin tehlikesinden bahsettiğim zaman bazıları çok abartıyorsun diye tepki gösteriyordu. Bazı şeylere o kadar toz pembe bakıyoruz ki. Her şeyimiz büyük devletlerin kontrolü ve izlemesi altında.

helal olsun. biz daha maşşallah bismillah la iş yapmaya devam edelim.

kontrolsuz güç güç değildir

Çin Başka.Bizimkiler vergi koya koya milleti ülkeden tiksindirdi.Amerika sempatizanlığı yapmaya devam edersek yakında gerçek anlamda usa mandası olacağız.O zaman sesini çıkartmayan bu korkak halk bakalım o zaman ne yapcak.Biz herşeyi , görür , bilir , duyarız.

Biz hiçbir zaman onun bunun uşaklığından kurtulamayacağız.
Çünkü bizimkiler bilime destek vereceklerine köstek oluyorlar.Daha 1 2 gün önce televizyonda ekonomistler açıklama yapıyordu.Türkiye'nin dünya teknolojisine katkısı binde 8 diye yazık bize.

Adamlar kopya ile başladı.Şimdikendi sistemlerini yaptılar 2020 ye kadarda 35 taneden bahsediyorlar.Dünya'nın her yerine gideceklermiş olaya bak.

Sen de yorum yaz